GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2019 15:26

SGK’nın zararı yüzde 52 arttı!

SGK’nın zararının bir yılda yüzde 52 arttığı ortaya çıktı. kurumun gelir-gider dengesinin hızla bozulduğunu belirtilerek, Hazine’den beş ayda 48,2 milyar lira yardım aldığını açıklandı.

SGK’nın zararı yüzde 52 arttı!

SGK’nın zararının bir yılda yüzde 52 arttığı ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, kurumun gelir-gider dengesinin hızla bozulduğunu belirterek, Hazine’den beş ayda 48,2 milyar lira yardım aldığını söyledi.Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "SGK verilerini makyajlamaya yönelik tüm çabalara rağmen Türkiye'de işsizlik ve yoksulluktaki artış durmak bilmiyor. SGK'nin gelir-gider dengesi hızla bozulurken kurum zararı artmaya devam ediyor” dedi.Karabıyık, yazılı açıklamasında Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) verilerini yorumladı.Karabıyık, geçen yılın ilk 5 ayında 23 milyar lira olan kurum zararının bu yılın aynı döneminde 35,4 milyar liraya yükseldiğini ve kurum zararının bir yılda yüzde 52 arttığını belirtti.Yılbaşında SGK'nin 48-50 milyar lira açık vermesinin beklendiğini söyleyen Karabıyık, "SGK'ya Hazine'den yapılan yardımlar ise aslan payı. İlk 5 ayda Hazine'den yapılan 71,1 milyar TL'lik yardımın 48,2 milyar lirası SGK'ya. Bu aslan payı yardımlara rağmen sosyal güvenceden yoksun kalan yurttaş sayısı ise 396 bin arttı." değerlendirmesinde bulundu.

Karabıyık, şunları kaydetti:"SGK verilerini makyajlamaya yönelik tüm çabalara rağmen Türkiye'de işsizlik ve yoksulluktaki artış durmak bilmiyor. SGK'nin gelir-gider dengesi hızla bozulurken kurum zararı artmaya devam ediyor. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK'den gelir veya aylık almayan vatandaşların sayısı artıyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden bile az olduğu için, genel sağlık sigortası devlet tarafından ödenen mutlak yoksul sayısı da bu yılın ilk 5 ayında 396 bin kişi arttı. Yine yılın ilk beş ayında 518 bin 554 kişi işini kaybederek sosyal güvenceden yoksun hale geldi." 
Kaynak Yeniçağ: