ÇEVRE
Giriş Tarihi : 12-07-2019 22:35

Bu hukuksuzluğa, katliama, yaşam alanlarımıza saldırıya dur diyelim...

Başta AKP Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan olmak üzere Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AKP ve MHP il Başkanları, Sayın Valiyi, STK ları, tüm kurum ve kuruluşları göreve çağırıyorum. Vicdanlarına sesleniyorum. Bu hukuksuzluğa, katliama, yaşam alanlarımıza saldırıya dur demeye çağırıyoruz.

Bu hukuksuzluğa, katliama, yaşam alanlarımıza saldırıya dur diyelim...

CHP İl Başkanlığınca çevre ve doğa katliamına dur demek için bir basın toplantısı düzenlendi toplantıya İYİ Parti ve Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanları, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Milletvekili Özgür Ceylan, belediye başkanları, Çevre örgütlerinin temsilcileri ile belediye ve il genel meclis üyeleri katıldılar. yapılan açıklama şöyle;

Dünyanın en güzel kentinde hem Avrupa kıtasında hem de Asya kıtasında toprakları bulunan bir coğrafyada yaşamaktayız. Denizleri, Boğazları, Adaları ve Kazdağları ile eşsiz bir coğrafyada yer almaktadır. Yüzölçümünün yarısından fazlası yani %54’ü ormanlarla kaplıdır. Bu özelliği ile Türkiye’de orman varlığı en zengin olan iller arasındadır. Kazdağları dünyada bütünlüğü korunan en önemli orman alanlarından ve dağ ekosistemlerinden biridir. Biga Yarımadasının Edremit Körfezi’nin ve Gönen Ovası’nın en önemli su kaynaklarını beslemektedir. Mitolojide yer alan Binpınarlı İdadır. Hem geçmiş hem de günümüzdeki durumuyla Troyanın en önemli coğrafi, tarihsel ve kültürel bileşenidir.

Hepinizin bildiği gibi Çanakkale önemli bir tarım, orman ve turizm kentidir. Çok yüksek bir sağlık ve ekoturizim potansiyeli barındırmaktadır. Nüfusun halen %50’ye yakın bir bölümü doğrudan ya da dolaylı olarak tarımla ilgilidir ve geçimini tarımdan sağlamaktadır. Tarımda buğdaydan narenciye kadar ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin en zengin illerindendir. İşte Yüce Rabbim bizlere toprakları böyle verimli bir kentte yaşamayı nasip etmiştir. Bunun kıymetini hepimiz çok iyi bilmeliyiz. Ürettiği tarımsal ürünlerle Şeftalisi, Tüysüz şeftalisi, Lapseki kirazı, Elması, Ayvası, Narı, Bayramiç beyazı, Pembe domatesi, Zeytini, Balı, başta Ezine peyniri gelmek üzere çok nitelikli süt ürünleri ve aranan et ürünleriyle Türkiye’de marka bir ildir. Çanakkale ilinin değerleri böyleyken değerli arkadaşlar, Çanakkale ilinin yörede çok ciddi sağlık, sosyo ekonomik ve ekolojik/çevresel sorun ve yıkımlara yol açacağı bilinen, en önemli sorunlarından biri Kazdağları ve Biga yarımadasında kurulan ve planlanan termik santraller ile vahşi siyanürlü liç yöntemi ile yapılan metalik altın ve gümüş madencilik faaliyet ve işletmeleridir. Kaz dağları ve Biga Yarımadasının neredeyse tamamı madencilik şirketleri tarafından ruhsatlandırılmış durumdadır. Bunlardan biri Çanakkale’mizin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan ve tarımsal sulamada kullanılan Atikhisar barajı Havzası’nda sürdürülen metalik madencilik faaliyetleri, “Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesidir.” Söz konusu projenin ÇED olumlu kararının iptaline ilişkin Çanakkale Belediyesi ile Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği tarafından açılan dava Danıştay’dadır ve mahkeme süreci devam etmektedir. Değerli arkadaşlar dava süreci bir yandan devam ederken bu defa Çanakkale Valiliği tarafından şirkete gayri resmi müessese izni verilmiş ve şirket tarafından hukuksuz bir biçimde yaşam alanlarımıza saldırı başlatılmıştır. Çanakkale’mizin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Akhisar barajı ile Bayramiç ve Çan havzalarında etkileyecek “Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesinde” Toplan 26 milyon ton cevher işlenecektir. Değerler arkadaşlar bunun için 5200 ton patlayıcı ve yaklaşık 26.000 ton siyanür kullanılacaktır. Bunun sonucunda 40.000 ton zehirli ağır metal, Arsenik, Cıva, Bizmut, Selenyum, Kurşun açığa çıkacak yer altı ve yer üstü sularına karışacaktır. Su kaynaklarımız ve topraklarımız kirlenecektir. İşte bunun sonucunda az önce saydığımız tarımsal ürünler bir daha bu topraklarda üretilmeyecektir.

Haziran ayı sonunda yapılan tespitlere göre 200 hektarın üzerinde yaklaşık 195.000 ağaç kesilmiş ve ulaşım yolları açılmıştır. ÇED raporunda ise kesilecek ağaç sayısı 45.650 olarak belirtilmiştir. ÇED raporu gerçeğe aykırıdır ve rapora aykırı işlem yapılmaktadır. Çalışmalar derhal durdurulmalı ve cinayete ortak olunmamalıdır.

Tüm bu olan bitenlere karşı sessiz kalanlar, duyarsız olanlar, tepki göstermeyenler Dilsiz Şeytandır. Biz Çanakkaleliler olarak asla Dilsiz Şeytan olmayacağız. Bu katliamlar sona erinceye kadar sesimizi en yüksek düzeyde çıkartacağız, en yüksek düzeyde haykıracağız. Yasalar çerçevesinde çok daha sert bir şekilde tepkimizi ortaya koyacağız.

Buradan çok açık net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Bu ruhsatların altında imzası olan Ankaralı bürokratlar belki de yaşamları boyunca hiç Çanakkale’de bulunmamışlardır. Ankara’daki bürokratların herhangi bir menfaatleri var ise söylesinler bize, biz Çanakkaleler olarak onların bu menfaatlerini karşılamaya hazırız. Yeter ki imzalarını geri çeksinler ve katliam son bulsun.

Başta AKP Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan olmak üzere Milletvekili Jülide İskenderoğlu, AKP ve MHP il Başkanları, Sayın Valiyi, STK ları, tüm kurum ve kuruluşları göreve çağırıyorum. Vicdanlarına sesleniyorum. Bu hukuksuzluğa, katliama, yaşam alanlarımıza saldırıya dur demeye çağırıyoruz.

Bakın değerli arkadaşlar bugün sadece Çanakkale’de değil ülkemizin birçok bölgesinde çevre, orman ve ağaç katliamlarıyla karşı karşıya bulunmaktayız. Daha dün ODTÜ’de yüzlerce ağaç kesildi. Bazı duyarlı öğrenciler, öğretim görevlileri ve özellikle de Ankara Milletvekilimiz Gamze Taşçıer’in üstün gayretleri sonucunda ağaç katliamı durduruldu, sona erdirildi. Bakın yine aynı durum siyanürle altın çıkartma projesi Kütahya Murat dağında da planlanmaktadır. Murat dağı Batı Anadolu’nun büyük bir kısmının içme, şehir şebekesi ve tarım sulama ihtiyacını karşılamaktadır. Murat Çayı ve Porsuk Nehri bu Murat Dağından doğmakta ve buradan beslenmektedir. Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Uşak, Ankara, Bursa, Balıkesir illerinin nehir ve topraklarını yakından ilgilendiriyor ve tehdit ediyor. Değerli arkadaşlar burada dikkatinizi çekmek istiyorum. AKP ki Uşak ve Gediz belediyeleri ÇED raporunun iptali için dava açmışlardır. Kütahya ve Eskişehir belediyeleri de davaya müdahil olmuşlardır. Muhtarlar STK lar ve siyasi partiler ortak hareket etmektedirler. Aynı duyarlılığı biz de göstermek STK lar, Siyasi partiler bütün kurum ve kuruluşlar ortak hareket etmek zorundayız.

Değerli arkadaşlar bir notu da yine sizlerle paylaşmak istiyorum. Ege ve Marmara Belediyeler Birliği Temmuz ayı encümen toplantısını 19 Temmuz 2019Çanakkale’de yapacaktır. Birliğin Encümen üyeleri ve birlik üyesi Belediye Başkanları ile birlikte katliamın yapıldığı alanda incelemelerde bulunacak ve Ege ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından aynı gün saat 18.30’da iskele Meydanı’nda yapılacak olan basın açıklamasına tüm hemşerilerimizi bekliyoruz.12.07.2019

İsmet GÜNEŞHAN

CHP İL BAŞKANI