TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 22-06-2019 00:22   Güncelleme : 22-06-2019 00:30

Çanakkale'de hayata geçirilecek katı atık tesisine Avrupa desteği

Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle Çanakkale’de kurulacak tam kapsamlı atık yönetim sistemi için 57,5 milyon TL’lik (9 milyon €) EBRD kredisi verildi

Çanakkale'de hayata geçirilecek katı atık tesisine Avrupa desteği

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nin (EBRD) Türkiye’nin tarihi kenti Çanakkale’de kamu özel işbirliği modeliyle modern, etkin ve sürdürülebilir bir atık yönetimi sisteminin geliştirilmesi amacıyla sağladığı 57,5 milyon TL’lik (9 milyon €) krediden, 200 bin Çanakkaleli faydalanacak.

EBRD kredisi, Fransız şirket Suez Groupe ile Türk atık yönetim firması ALTAŞ’ın kurduğu yerel bir ortaklığa kullandirilacak. 29 yıllik imtiyaz sözleşmesi kapsamında Çanakkale, Lapseki, Kepez, Çardak ve Umurbey olmak üzere beş belediyenin kurduğu Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği’nde (ÇAKAB) atık toplama, taşıma, geri dönüşüm ve bertaraf hizmetleri uluslararası ihalesini kazanan konsorsiyum, proje için öz kaynaklarından 38,3 milyon TL katkıda bulunuyor.

EBRD kredisi, ayırma ve kompostlama gibi işlemleri bir araya getiren mekanik biyolojik arıtma tesisi inşası ve çöpten alternatif yakıt üretimi için kullanılacaktır. Kredinin bi kismi mevcut katı atık sahasının ve temiz suları kirleten sızıntı suyunun arıtılması amaciyla inşa edilen mevcut tesisin iyileştirilmesine ayrıldı.

Proje, atık depolama alanına gönderilen katı atık miktarının azaltılmasına, atık depolama ömrünün 20 yıl uzatılmasına ve atık geri dönüşümünün AB standartlarına uygun olarak artırılmasına yardımcı olacaktır.  Döngüsel ekonomiye dayanan bu yeni yaklaşım, atığın çevre ve insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemeyi amaçlıyor.

EBRD Sürdürülebilir Altyapı Grubu Direktörü Nandita Parshad, Türkiye’ye ziyareti sırasında, “Biz EBRD olarak daha iyi hizmetler sunmanın etkili bir aracı olan kamu özel işbirliklerini güçlü bir şekilde destekliyoruz. Suez Groupe ile bu ortakligimiz vesilesiyle, özel şirketlerce gerçekleştirilen etkili atık yönetiminin insanlara ve çevreye nasıl fayda sağlayabileceğini göstermeyi amaçlıyoruz,” dedi.

Akıllı ve sürdürülebilir kaynak yönetiminde bir dünya lideri olan SUEZ, şehirlerin ve endüstrilerin kaynak yönetimini optimize etmelerini ve yasal standartlara uygun şekilde çevresel ve ekonomik performanslarını güçlendirmelerini sağlayan su ve atık yönetimi çözümleri sunmaktadır.

ALTAŞ, Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin gibi büyükşehirlerinde katı atık yönetim hizmetleri vermekte ve aynı zamanda Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta da faaliyet göstermektedir.

Türkiye’deki önde gelen kurumsal yatırımcılardan olan EBRD, ülkede 2009’dan bu yana 283 projede 11 milyar avroyu aşkın yatırım gerçekleştirdi. Türkiye’deki EBRD yatırımlarının büyük çoğunluğu özel sektör yatırımlarıdır. Bankanın Türkiye’deki yatırımlarının yarısı, sürdürülebilir enerji ve kaynak kullanımını teşvik eden yatırımlardır.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA