GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2019 09:34

Kepezde Gülleci bulamacı etkinliği düzenleniyor..

Çanakkale Kepez Belediyesi ve Atalık Tohum Takası Grubu iş birliği ile ‘’ SAĞLIĞA BİR ADIM ‘’ Etkinliklerinden ilki olan ‘’ Gülleci Bulamacı’’ 15 Haziran Saat 10.00’ da Kepez Akasya Piknik Alanın’ da düzenlenmektedir.

Kepezde Gülleci bulamacı etkinliği düzenleniyor..

Çanakkale Kepez Belediyesi ve Atalık Tohum Takası Grubu iş birliği ile ‘’ SAĞLIĞA BİR ADIM ‘’ Etkinliklerinden ilki olan ‘’ Gülleci Bulamacı’’ 15 Haziran Saat 10.00’ da Kepez Akasya Piknik Alanın’ da düzenlenmektedir. Kimyasal ilaç kullanmadan, doğal yöntemler ile tarım ilacı üretmeyi ve kullanımı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.

Etkinliğimizde konu ile ilgili konuşma yapacak kişiler ; Belediye başkan Vekili Hatice Şen, Orhan Sönmez, Mine Arı, Cengiz Sinanoğlu, Yonca Demir, Selin Aydoğan ve Merih Genç

Gülleci Bulamacı; Sağlıklı yaşam için gerekli bir tarım ilacıdır. Ucuzdur ve Ülke Ekonomisine katkı sağlar. Toprak ve suyumuza, zehirli kalıntıları bırakmaz. Ekosisteme zarar vermez. Bu nedenler ile Ekolojik yaşam’a katkı sağlamak için Gülleci Bulamacı Etkinliği planlanmıştır.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısında kullanıma sunulan tarım ilaçlarının bilinçsiz ve kontrolsüz olarak uygulanmaları insan ve çevre için büyük bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Pestisit olarak bilinen tarım ilaçlarının kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Tarımsal alanlara, orman veya bahçelere uygulanan pestisitler havaya, su ve toprağa, oradan da bu ortamlarda yaşayan diğer canlılara geçmekte ve ölmelerine sebep olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda pestisitlerin tümör veya kanser yapıcı oldukları, kısırlık, zeka geriliği gibi çeşitli sakıncalarının bulunduğu saptanmıştır. Zirai ilaç kalıntılarının beslenme yolu ile çocuklara geçmesi halinde; çocuklarda deri bozuklukları, diş çürüklükleri, boy kısalığı ve zekâ geriliği gibi olumsuz etkiler bıraktığı tespit edilmiştir. Büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Aynı zamanda bu hayvanların; Yağ, süt, et ve yumurta gibi ürünlerinde birikebileceği göz ardı edilmemelidir.

Özetle, Yediğimiz içtiğimiz birçok gıdayı olumsuz yönde etkileyen tarımsal ilaçlar yerine, Gülleci Bulamacını öğrenerek ve sonrasında uygulayarak, Sağlığa Bir Adım ‘da Sen at diyoruz…