GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-04-2019 19:28

Güneşhan; Vali ve herkes halkın demokratik tercihine saygı duymak zorundadır.

Son yapılan seçimlerde Çanakkale halkı tüm ilçe ve köyler dahil önümüzdeki 5 yılda İl Özel İdaresini yönetme görevini 34 Meclis üyesinden 18 ni CHP li üyelere vererek meclis çoğunluğunu Cumhuriyet Halk Partisine vermiştir.

Güneşhan; Vali ve herkes halkın demokratik tercihine saygı duymak zorundadır.

CHP Çanakkale İl Başkanı Güneşhan düzenlediği basın toplantısında Gestaş yönetim kurulu ile ilgili açıklamalarda bulundu açıklama şöyle;

Dün TBMM’nin açılışının 99. Yılını hep beraber kutladık TBMM halkın idaresinin temsil edildiği bir meclistir. Milli irade saraydan alınıp halka verilmiştir. Sonucunda demokrat bir parlamenter sistem olan Cumhuriyet ile taçlandırılmıştır.

İl Özel İdaresi il çapında özellikle kırsal alanlarda ilin kaynaklarının kullanıldığı önemli bir yerel yönetimdir. Bu yerel yönetim de halkın oylarıyla seçilen İl Genel Meclisi tarafından yönetilir. Son yapılan seçimlerde Çanakkale halkı tüm ilçe ve köyler dahil önümüzdeki 5 yılda İl Özel İdaresini yönetme görevini 34 Meclis üyesinden 18 ni CHP li üyelere vererek meclis çoğunluğunu Cumhuriyet Halk Partisine vermiştir. Başta sayın Vali olmak üzere herkes halkın seçimlerde gösterdiği demokratik tercihine saygı duymak zorundadır.

22 Nisan 2019 Pazartesi günü GESTAŞ Deniz Ulaşımı seçimle Genel Kurulu yapılmıştır. GESTAŞ %99,87 hisse oranıyla İl Özel İdaresine aittir. Sayın Vali’nin GESTAŞ Yönetim Kurulunda yer alacak 2 üye atama yetkisi bulunmaktadır. Sayın Vali’nin kanunen atama yetkisinin bulunması bu yetkinin sınırsız keyfi adaletsiz öznel ve siyasi tercihler gözetilerek kullanılabileceği anlamına gelmez.

Önemli olan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ait kamu gücü ve yetkilerinin öznel değil halkın demokratik iradesi gözetilerek adil eşit objektif ve toplum yararına göre kullanılmasıdır.

Gestaş’ın kuruluşundan beridir Çanakkale Valisinin atadığı 2 üye halkın ve İl Genel Meclis üyelerinin seçtiği İl Genel Meclis Başkanı ve Mecliste çoğunluğu bulunan partiye mensup bir İl Genel Meclis üyesinden ibaret olmuştur. Son yapılan GESTAŞ Genel Kurulunun da Sayın Valinin önerdiği yönetim kurulu listesinde bu silsile ve teamül bozulmuş Cumhuriyet Halk Partili İl Genel Meclis Başkanı yer almadığı gibi bir başka CHP’Lİ İl Genel Meclis üyelerine de yer verilmemiştir bu kabul edilebilir ve anlaşılabilir bir durum değildir. Sayın Valinin böyle bir yönetim kurulu listesini hazırlaması gerekçesini Çanakkale kamuoyu sabırsızlıkla beklemekte, bu konuda herkesi tatmin edecek bir açıklama Sayın Vali den beklenmektedir.

Yapılan Genel Kurulda da belirtildiği üzere GESTAŞ geçtiğimiz dönemi 9 milyon TL zarar ile kapatmıştır. Ayrıca GESTAŞ usulsüzlük ideaları gemi arıza ve kazaları ulaşım güvenliğini sağlayamaması gibi idealarla kamuoyunun gündemine defalarca gelmiştir. Hepimizin çok iyi bildiği kötü yönetim idealarıyla gündeme

gelen Çanakkale halkının parasıyla kurulmuş GESTAŞ asli görevlerinden başka işlere sponsor olarak zarar ettirilmiştir.

Sayıştay’ın 2015-2016 denetim raporlarında açıkça belirtildiği gibi şirketin ana sözleşmesinin ve ana faaliyet konusunun dışında işler yaptığı bu işlere yapılan harcamalara ana faaliyet amaçlarını gerçekleştirmesine engel olacak boyutta olduğu tespit edilmiştir. Raporlarda şirket personelinin şirket dışında diğer kuruluşlarda görevlendirildiği faaliyet alanı dışında araç tahsis edildiği şirket faaliyeti dışında yapılan seyahatlerinin masrafları ödendiği tespit edilmiştir.

Türk Lirası ile para kazanıp döviz ile gemi kiralama gibi giderler yapılarak şirket zarar ettirilmiştir. Sosyal faaliyet adı altında yapılan faaliyetlerle asli görevlerini yerine getirilemez hale gelmiştir. 2017 yılına ait Sayıştay denetleme roporu ise 2018 yılının Eylül ayında yayınlanması gereken hala yayınlanmamıştır, komu oyuna duyurulmamıştır. Dolayısıyla yönetim zafiyeti ayyuka çıkmış olan GESTAŞ da yeni kadrolar büyük önem arz etmekteyken Sayın Valilinin Çanakkale halkının çoğunluk demokratik tercihlerini gözetmeksizin atama yetkisini kullanması açıklanmaya muhtaçtır. 24.04.2019

İSMET GÜNEŞHAN

CHP İL BAŞKANI

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA