Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-03-2019 15:26   Güncelleme : 25-03-2019 15:26

Çan ilçesinde görüen tularemi hastalığı korku yarattı..

Son bir kaç aydır Çan’da yaygınlaşan tularemi hastalığına yakalanan hastaların yakınları seslerini sosyal medya üzerinden duyurmaya çalışıyor.

Çan ilçesinde görüen tularemi hastalığı korku yarattı..

Çan’da yüzlerce tulameri hastasının olduğu ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tıp fakültesi Enfeksiyon biriminde tedavilerinin devam ettiği öne sürülüyor

Hastalığın belirtilerinin başka hastalıklarla karıştırılması teşhisi zor kılıyor Bulaşıcı olması ise başka vahim bir konu. Hastalığın kuluçka döneminde teşhisinin konması ve tedaviye başlanması çok önemli.

ÇAN’DA BULAŞICI OLAN TULAREMİ HASTALIĞI İÇİN ÖNLEM ALINDI MI?

Çan’da yüzlerce hasta olduğu söylenmesine karşın hiç bir önlem alınmadığı, vatandaşın bu konu da bilgilendirilmediği söyleniyor. Yurt dışında ki yakın dostları olanlarsa yurt dışından tedavi ve teşhiş için yardım almak zorunda bırakıldıklarını, bu hastalığın tedavi için kullanılan ilaçların ise zor bulunduğundan yakınıyorlar.

Hastalar hayatlarını kaybetmeden önlem alınmasını istiyorlar.

Türkiye'de en sık kontamine sularla bulaştığından, orofaringel tularemi ve buna bağlı olarak boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorluğu ve sonrasında hassas servikal lenfadenopati gözlenir

Belediyenin su depolarını dezenfekte edip etmediği konusuda halkı endişelendiriyor bir an önce su kaynaklarının bu hastalık bakterisine karşı etkili bir dezenfakten ile temizlenmesini istiyorlar

Hastalığa yakalananlar isimlerinin yazılmamasını, resimlerinin kullanılmamasını istiyorlar

 Yukarıdaki fotoğraf Çan'da yaşayan tulameri  hastası bir kişinin  olup  yüzünün kullanılmaması şartı ile çekilmiştir

Francisella tularensis (tularemi) hastalığı zehirli bir bakteri ile vücuda yayılıyor. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı tehlikeli riskler nedeniyle erken müdahale edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçların oluşmasına neden olabiliyor. Peki, tularemi tam olarak nedir?

Tularemi, kemirgenlerde (tavşan, fare, sincap vb.) öldürücü nitelikte olan bu hastalığın etkeni Francisella tularensis'tir (Pasteurella tularensis). Hastalık hayvanlardan doğrudan temasla geçe¬bildiği gibi sinek ve kenelerle de taşınabilir. Kuluçka devresi, üç gündür. Türkiye'de Emen-Beyşehir ve Yukarçiğil-Ilgın (Konya) endemik bölgelerdir. 

ularemi asemptomatik olgulardan bakteriyemiyle sonuçlanan olgulara kadar geniş yelpaze içinde seyir gösterebilmektedir. Kuluçka süresi 1-21 gün arası değişir. Belirtileri aniden yükselen ateş, baş ağrısı, kırıklık, bulantı, kusma ve ishaldir. Türkiye'de en sık kontamine sularla bulaştığından, orofaringel tularemi ve buna bağlı olarak boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorluğu ve sonrasında hassas servikal lenfadenopati gözlenir. Zamanında tedavi edilmeyen lenfadenopatiler süpüre olur. Bu nedenle, tedaviye erkenden başlanması kritik öneme sahiptir. Ülkemizdeki kökenlerde antibiyotik direnci önemli bir problem değildir. Ancak bakteri yapısı itibarıyla beta laktamlara dirençlidir.

Süreci

Hastalık yeri tespit edilemeyen genel mikroplanmalara sebep olabileceği gibi, deride, gözde, akciğerler¬de, ve sindirim yolunda da yerleşebilir. Dış tularemide bulaşmanın başladığı yerler eller, gözler ve ağızdır. Buralarda önce küçük bir kabarcık oluşur, sonra ur şeklinde büyüyerek parçalanır. Bulaşma yeri nedeniyle bu bölgelerdeki lenf bezleri şişer ve ağrır. İç tularemi ise, akciğer tüberkülozu ya da bağır¬sak nezlesine benzeyen bir seyir izler. Böylece, vücuttaki tüm lenf bezleri şişip ağrıyabilir. Ateş durumu çok değişkendir. Ço¬ğu kez kızamığa benzer deri döküntüleri ateşi izler. Tedavi edilmeyen hastalık 2-4 hafta sürer. En sık görülen yan etkisi lenf bezlerinin iltihaplanmasıdır.

Adının açıklanmasını istemeyen bir hastanın gönderisi;

 

.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA