Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-02-2019 20:41   Güncelleme : 03-02-2019 20:47

Biga Geleneksel Deve Güreşleri büyük coşku ve çekişmeye sahne oldu.

Biga Belediye Başkanlığınca organizasyonu yapılan deve güreşleri 3 Şubat Pazar günü Biga Çınarlık Mevkii’nde büyük bir heyecana sahne oldu.

Biga Geleneksel Deve Güreşleri büyük coşku ve çekişmeye sahne oldu.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık himayesinde ve Biga Devecilik Kültürü ve Deve Sevenler Derneği katkılarıyla bu yıl 5.' incisi  düzenlenen Geleneksel Deve Güreşleri; güreşlerin başladığı erken saatlerden itibaren güreşseverlerin ve meraklıların yoğun ilgisine sahne oldu.

Çınarlık Parkı'nda yapılan güreşlere Akdeniz, Marmara ve Ege bölgesinden 150 deve katıldı. . Belediye Başkanı İsmail Işık, Türkiye'nin önemli başpehlivan şampiyon develerini Biga'da buluşturduklarını söyledi. Güreşlerin bu yıl beşincisini düzenlediklerini ifade eden Başkan Işık, "Deve güreşi sadece iki devenin güreşmesinden ibaret bir olay değildir. Deve güreşi Türklerin Orta Asya'dan Anadolu topraklarına getirdikleri bir kültür. Bizim bu etkinliği yapmakta ki en büyük amacımız bu kültürü yaşatmak gelecek kuşaklara devretmektir. Onlarında bunu tanımasını, bilmesini devam ettirmesini sağlamaktır. Bizler sadece birey olarak var değiliz. Biz hepimiz bu kültürümüzle Türk milletini, Türk ulusunu oluşturmaktayız . Bunlar yaşasın diye 5 yıldan beri devam ediyoruz ve Biga, Türkiye deve güreşleri takviminde yerini aldı. bundan sonra Şubat ayın ilk haftası Biga güreşleri ile anılacaktır. İnşallah bunu önümüzde ki yıllarda da devam ettirmek istiyoruz" dedi. Daha sonra halkı selamlayan Başkan Işık, karanfil dağıttı.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA