GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2019 21:27   Güncelleme : 28-01-2019 21:27

Ceylan ;Ankara'ya gelen AKP’lilerin otel masraflarını TBMM’mi ödedi

CHP’li Ceylan TBMM Başkanı Yıldırım’a Ankara’ya gelen AKP’lilerin otel masraflarını TBMM’ye ödetip ödetmediğini sordu,

Ceylan ;Ankara'ya gelen AKP’lilerin otel masraflarını TBMM’mi ödedi

CHP’li Ceylan TBMM Başkanı Yıldırım’a Ankara’ya gelen AKP’lilerin otel masraflarını TBMM’ye ödetip ödetmediğini sordu, otellerde ‘hizmet için eğitim’ adı altında Meclis personeline mesai yaptırıldığını ileri sürdü.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, aralarında 20 yılı aşkın süredir görev yapan Meclis’teki garson ve aşçıların iki hafta süreyle, “eğitim” amacıyla “5 yıldızlı otellerde” görevlendirilmesine ilişkin yeni bir iddiayı gündeme getirdi. Ceylan, TBMM Başkanı ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ın, “yerel seçim aday belirleme sürecinde AKP’nin adaylarının Ankara ziyaretlerindeki konaklama masraflarını Meclis’e ödettiğini” ileri sürdü. Ceylan, Yıldırım’a, “Türkiye’nin en seçkin kurumunda görev yapan bu insanların bazıları 30 yılı aşkın süredir başbakanlardan bakanlara, yabancı misyon temsilcilerinden milletvekillerine hizmet vermektedir. Gidip otellerde protokol eğitimi aldırmanın amacı nedir diye kafamızda soru işareti oluştu. Bu insanlara protokol eğitim vermek nerden çıktı” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis’in 6 farklı lokantasında görevli yaklaşık 150 aşçı ve garsona Ankara’da bulunan 9 ünlü otelde “hizmet içi eğitim” adı altında mesai yaptırıldığını belirterek, “Bize ulaşan iddialara göre, ‘hizmet içi eğitim’ adı altında otellere TBMM’den ödeme yapılmış, üstüne personel görevlendirilmiş, karşılığında da AKP için otellerden ücretsiz konaklama hizmeti alınmış” dedi.

Soru önergesi verdi
Ceylan, TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede de söz konusu iddiayı sordu. Ceylan, “TBMM tarafından bahse konu otellerden ücretsiz konaklama hizmeti alınmış mıdır? Alındı ise bu hizmetten kimler yararlanmıştır” dedi. Önergesinde, TBMM Destek Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde ikisi milletvekillerinin özel kullanımına sunulmuş, toplam 6 restoranda hizmet verildiğini ve bu restoranlarda 150 civarında aşçı ve garsonun görev yaptığını anımsatan Ceylan, Meclis’in kadrolu personeli olan garson ve aşçıların birçoğunun otelcilik ve turizm meslek lisesi ile ilgili önlisans ve lisans bölümlerinden mezun olduklarına da dikkat çekti. Ceylan, “Bu personelin tamamının protokol servisi verme konusunda eğitimli ya da mesleki tecrübeye sahip olduğu aşikârdır. Türkiye’nin en seçkin kurumunda görev yapan bu insanların bazıları 30 yılı aşkın süredir başbakanlardan bakanlara, yabancı misyon temsilcilerinden milletvekillerine hizmet vermektedir. Gidip otellerde protokol eğitimi aldırmanın amacı nedir diye kafamızda soru işareti oluştu. Bu insanlara protokol eğitim vermek nerden çıktı” diye sordu.

‘Sözleşme var mı?’
Ceylan, önergede, “Hizmet İçi Eğitim alımı ile ilgili sözleşme imzalanmış mıdır? İmzalanmış ise sözleşme kaç kişiyi kapsamakta, kişi başı eğitim ücreti ne kadar olarak belirlenmiş ve toplam proje maliyeti nedir” sorularını da sordu. Ceylan, TBMM’nin otellere “bu projeyle ilgili olarak ödeme yaptığı yönünde iddiaların olduğunu” da belirtti. Böyle bir projenin amacını merak ettiklerini dile getiren Ceylan, “‘Binali Yıldırım, AKP’lilerin konaklama giderlerini TBMM bütçesinden bu projelerle mi sağladı’ sorusu geliyor insanın aklına ve bu yönde iddialar da bize ulaştı” görüşünü dile getirdi.