SİYASET
Giriş Tarihi : 24-01-2019 23:53   Güncelleme : 25-01-2019 00:17

Başkan Gökhan'la 'Baş Başa' Siyaset ,Fermuar liste, Projeler (RÖPORTAJ) Bölüm 2.

Başkan Gökhan'la 'Baş Başa' Siyaset ,Fermuar liste, Projeler (RÖPORTAJ) Bölüm 2.

Başkan Gökhan'la 'Baş Başa' Siyaset ,Fermuar liste, Projeler  (RÖPORTAJ) Bölüm 2.

...Yeniden aday oldunuz Bu kent istiyordu ama beklemiyordu,yeniden aday olmaya nasıl karar verdiniz eşiniz nasıl karşıladı bu kararı...

ÜLGÜR GÖKHAN...Kent istiyordu ama beklemiyordu .Evet...Ben de bu istiyordu noktasında karar verdim .Toplumda bir talep gördüm bekleti hissettim. Parti dışında kişiler söylüyordu, aslında aday olmayı düşünmüyordum.Önce hanım ile görüştüm...Bak böyle bir hava var ne dersin o da bende hiisediyorum dedi ona da söyleyenler olmuş .tamam dedi.Aslında burada benimde bir  eksikliğim oldu.yerime birini yetiştirememiş olmanın biraz mecburiyeti oldu. Aslında ben bazı arkadaşları düşündüm isim söylemeye gerek yok fakat o arkadaşlar beklediğimi gösteremediler, olayı bireyselleştirdiler. Ben bireyselleştirilmesini istemiyorum.  toplumsallaşnmaliyız Yani toplum tarafından genel kabulu almalıyız. Oy verir vermez bu ayrı konu Bu da nereden çıktı denilmemeli.Oy almak ayrı konu , kabul görmek ayrı konu. Dedim ki şu aralar ülkenin durumu belli sıkıntıları belli Bu kentin bana ihtiyacı varkı insanlar bana bırakma diyor.Sonra çıktım ve aday olmak için iki tane şartım var dedim .Bir tanesi kamu oyu araştırması yaptıracağız bağımsız bir durumumuzu görelim nedir, gerçek nokta atışı bir kamu oyu araştırması yapıldı sonuç gayet iyi...İkinci şartım tüm üyelerin katılımı ile ön seçime gireceğiz.Eğer benim partilim beni tercih etmiyorsa vatandaşa nasıl gideceğiz. Kabul edildi ve yapıldı dört aday arasında birinci çıktım.Belediye meclisinde de , il genel meclisinde aynı şartlarda olmasını savundum.Fermuar liste falan  araya sokuldu ben oralarda değilim yaparsın sen listeni yanına fermuarları koyarsın. Kontejanı koyarsın, genel merkeze gönderirsin.bunlar aşılır.
....Sizin İsmet Güneşhan, Remzi Yiğit Muharrem Erkek le fermuar liste konusunda karşı karşıya geldiğiniz söyleniyor, bu söylemde bir doğruluk var mı?
ÜLGÜR GÖKHAN...Doğrudur fikir ayrılığımız oldu.Ben ve merkez ilçe örgütün büyük çoğunluğu fermuar liste olmasın istiyoruz.Diğer arkadaşlar ise  aday olmamış kişilerin Fermuar liste şeklinde olmasını istiyor..Biz görüşümüzü söyleyeceğiz.Aslında fermuar listesinin sebebi faydalı uzman kişilerin meclise girmesi ama bu böyle kullanılmıyor bazen...Ama ben demökrasi anlayışında olaya bütün bakarım işime gelmesi diye bakmam. Bunu yapan arkadaşlar siyası olarak bunu  hesabını verir.Birileri dedi diye birilerini yaparsan pek olmuyor. Diğer adayların günahı ne...parti içinde böyle olur , bu bir süreç hiç bir sıkıntı yok...hayırlı olsun...artık sunduğum tüm  şartlarım oldu rahatım ..

Siyasette duayen biri olarak Hem Türkiye hem yerelde siyaseti   nasıl görüyorsunuz..
ÜLGÜR BAŞKAN...Türkiye açısından kötü ama bir de Türkiye dışından bakınca,  Dünya çapında baktığımızda gerçekten bizim durumumuzu kötü görüyorlar. Böyle olmadıkinsanlara olmadık laflar ediliyor suçlanıyor. Türkiye de neden böyle..belkide bir zaafiyet hissediliyor güç kaybı ve taraftarı  gererek  tutmaya çalışıyorlar. Bu da yanlış tabi toplum geriyor bu da.Çanakkale  merkez de de bir sorun görmüyorum.AKP dan Ayhan Gider beyefendi aday başka da bir aday yok .İyi parti  çıkarmayacak..MHP DE de yok galiba...yani iki aday olarak gireceğiz seçime.Bizim yıllarca Belediye başkanı yapmış olmamın avantajı da dezavantajı da var bilinen bir insanım...Beğenen de vardır beğenmeyende .tabi...Ayhan bey pek bilinen biri değil.Bilinmiyince de  onunla ilgili beğeni yok olur.O sadece Adalet ve Kalkınma Partisinin adayı olarak görünüyor.Ben se  hem CHP adayı hem bireysel olarak bilinen bir adayım Benim bu konuda bir avantajım var.Yani ondan bir adım öndeyim..Bu gün dışarıda yemek yiyoruz yakınımızda da genç birileri oturuyor..biri sizin sayenizde bu kentte özgürlük var siz bunu sağlıyorsunuz  dediler. Demekki böyle bir algı var.Onlar beni başkan olarak tanıyor,  o güveni veriyorsunuz dedi.Hep söylüyorum özgürlükten, barıştan huzurdan.bunlar olunca baskı olmaz.
......Pek çok siyasetçi barış özgürlük demokrasi kelimelerini kullanır. Sizinde sıkça vurguladığınız konular bu söylemlerinizi kentin özümsemesi kabul görmesi yaşam tarzınızdan geliyor  diyebilir miyiz.

Tabiki..Ben insanları zorla ittiriyorum özgürlüklerini kullanmaları için..Geçenlerde Engelliler okuluna gittim orada velileri ile konuşuyoruz.Okul bittikten sonra çocukların gideceği yer olmuyor bir atölye yer mi yapalım çocuklarımızı dışarı çıkaramıyoruz... işte bir yerlere gittiklerinde bağırıyorlar  falan diye.. söylüyorlar tam tersine siz dışarı çıkacaksınız mesela ,.Ben onlara golfe mi gittiniz de en ortadaki masaya oturacaksınız bu toplumdaki herkesin ortasında olacaksınız bağıracak çağıracak rahat olacaksınız.Herkes üstünde yükü olanın yükünü hafıfletmekle mükelleftir. Yaşlının vatandaşın üzerindeki yükü hafıfletmekle sorumluyuz..Belediyemizde de engeli olanlarımız çalışıyor, bağırabilirler ,olabilir..Bu kentte özgürlüğünüzü yaşayacaksınız diyorum...Bu kentte paylaşmak demek özgürlüğünüzü yaşamak demektir.

12 eylül öncesi dönemde bile Çanakkale'de çok fazla olaylar olmadı siz yaşadınız biliyorsunuz dur.

ÜLGÜR GÖKHAN...Tabiki o dönemler zordu, gerçi burada Fabrika yoktu, Üniversite de öyle yoktu...Sağ sol çatışması pek olmadı..Siyaset okul zamanında yoğundu tabii Ankara çok yoğundu boykotlar falan  kötü bir dönem geçirdik. Bu yüzden özgürlüğümüze sahip çıkacağız.

...Çanakkale çok küçük herkes birbirini tanıyor, tanımasa bile sosyal alanlarda bir araya gelenlerin sohbetine katılabiliyor...(Şunlar konuşuluyor siyasetçi mi güvenmiyoruz artık sözden başka bir şey yok...Güven kaybı var.Hep anlaşmalar var bizlerin dışında oluyor. gibi).... Sizde bir siyasetçi olarak siyasetçilere söyleyecek sözünüz olacaktır, ne söylersiniz

ÜLGÜR GÖKHAN..Güvenmiyoruz çok kötü bir şey çok tehlikeli,  bu hukuk sisteminden kaynaklanıyor. Toplum maalesef söylüyor ama gereğini de yapmıyor değştirmiyor.Yalan söyleniyor yalanınıda kabul ediyor..geçen bir yazı okudum amerikada bir vali tutuğu bir takımın beyzol takımına gidiyor..beş kişi çocukları ile gazeteci bunu araştırıyor  gerçeği ortaya çıkarıyor biletin alınmadığı dair  ve etik kurulundan  ceza veriliyor.5000 dolar bilet 60 bin dolar yalan soylemesinden kaynaklı ceza geliyor ve valilikten ayrılıyor..Şimdi bu sistem bu şekilde böyle işlemeye başlarsa siyasetciye olan güven sarsılmaz.. Bunun  içinde siyasetçi asla ve asla yalan söylememeli..söyleyemez. Sonucu ne olursa olsun. Bunun  en güzel örneği Clintın - monika olayı önce inkar etti sonra çıkıp kabul edip yalan söylediği için halkından  özür diledi.Tpoklumda bu durum senin eşinin sorunu ama banayalan söyleme ben bunu seçimde değerlendriririz.Bakın toplum nasıl  olur görüyormusunuz...Buyüzden bizde kandırmamalı yalan söylememeli ordan burdan çevirip yalan yanlış söylememliyız.Yapamayacağımız işerri söz vermemeliyiz. Çünkü bizler birer örneğiz. Toplum önündeyiz.

Kent mimarisi ile ilgili kültür sanatla ilgili son sözleriniz alalım ,Çanakkale tarihi ve kültürel olarak derinliği olan bir ilimiz. Kent  mimarisinin bu tarihi kültüre uygun bir kimlik kazanması için çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

ÜLGÜR GÖKHAN.. Eski binaların dışı ile ilgili bir çalışma yapmayı planlıyoruz.Özellikle Yeni inşaa ettiğimiz Yeşil Belediye   binamızın çevresindeki binaların dış cephe düzenlemesini hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili boya firmaları ile görüşmeleri yaptık.
...Çanakkale de Deniz kültürü ve turizimin geliştirilmesi için ne gibi çalışmalar düşünüyorsunuz.Bu  amacı ile ilgili  Uluslararası Turizm  pazarlama şirketleri ile  çalışmayı düşünür müsünüz ? 
. ÜLGÜR GÖKHAN .Tabikii düşünülebilir.Bu konuda gerekli çalışmaları yapacağız. Çanakkal'nin Turizm ile ekonomik yönden daha çok pay almasını sağlamak isitiyoruz.
...Bu günlerde Eskişehir Belediyesinin Hak Ekmek büfelerinde halka ucuz ve sağlıklı süt sunduğunu görüyoruz.
Kentimizde Belediye bünyesinde  bir tarım arazisinde, tarımsal ve hayvansal ürünlerin üretimi ve  halka ilk elden ucuz ve sağlıklı olarak sunumu konusunda çalışma yapmayı düşünür müsünüz? Bu ekonomik şartlarda halkımızın buna ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz..Siz bu konuda ne düşünürsünüz ?
Ayrıca bu alanda Milli eğitimle işbirliği halinde öğrencilerin uygulamalı eğitimlerin verilmesi gibi bir çalışma olabilir mi?

 ÜLGÜR GÖKHAN..Evet haklısınız. Bu konuda çalışmalar yapmayı düşünüyoruz.Bu konuda birikimli donanımlı bir arkadaş olan Ziraat Mühendisi İrfan Mutluay' ın bu konuda çalışma yapması için Belediye Meclisinde bulunmasını ben istedim.Bu ürünlerin mahallelerde kurulacak olan Halk Bakalları gibi oluşumlarla halka ulaşmasını sağlayabiliriz.  

Sayın Başakanım bizi konuk ettiğniz ve her sorumuza içtenlikle cevap verdiğiniz teşekkür ediyoruz ve başarılarınızın devamını diliyoruz.Çanakkale'nin Sesi olarak saygılar sunuyoruz.
TANER ARÇUKOĞLU