SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-12-2018 20:21   Güncelleme : 26-12-2018 20:21

4 Aile sağlığı merkezinin yıkımı için Hekimler'e tahliye başvurusu .

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, 60 bin kişiye hizmet veren kamuya ait 4 Aile Sağlığı Merkezi için yıkım kararı aldırdı ve yeni bir hizmet binası tahsis etmeden hekimler için mahkeme kararı ile tahliye başvurusu yaptı.

4 Aile sağlığı merkezinin yıkımı için Hekimler'e tahliye başvurusu .

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, 60 bin kişiye hizmet veren kamuya ait 4 Aile Sağlığı Merkezi için yıkım kararı aldırdı ve yeni bir hizmet binası tahsis etmeden hekimler için mahkeme kararı ile tahliye başvurusu yaptı. Karar Çanakkale’de adeta şok etkisi yarattı. Konu ile ilgili konuşan AHEF (Aile Hekimleri Derneği Federasyonu) Başkanı Dr. Şenol Atakan, “Açıkça ifade etmek istiyorum ki adeta şoktayız." dedi.

Çanakkale’de 4 Aile Sağlığı Merkezi için yıkım kararı
Aile Hekimliği, devlet tarafından vatandaşlara ücretsiz olarak sağlanan en önemli sağlık hizmetlerinin başında geliyor. Ancak Çanakkale'de 4 Aile Sağlığı Merkezinin aynı anda yıkılmak istenmesi ve hekimlere hiçbir yeni hizmet yeri gösterilmeden mahkeme yolu ile tahliye edilmek istenmesi vatandaşlarda şok etkisi yarattı.
 

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü'nce Gelibolu – Çan – Yenice ve Gökçeada Aile Sağlık Müdürlüğü'nün Aile Hekimlerine tahsis ettiği Aile Sağlığı Merkezlerinin kira sözleşmesi yenilenmedi. Akabinde binalar için yıkım kararı çıkartıldı. Bu süreçte 60 bin kişi için nereden hizmet alacaklarına ya da hekimlere nerede görev yapacaklarına ilişkin hiçbir bilgi verilmedi. Gelinen noktada 60 bin kişi şu an sağlık hizmetinden yoksun kalmak ile karşı karşıya.

AHEF BAŞKANI DR. ATAKAN: ŞOKTAYIZ

Konuyla ilgili konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF Başkanı Dr. Şenol Atakan şunları söyledi: “Açıkça ifade etmek istiyorum ki adeta şoktayız. Bir kamu hizmeti veren Aile Hekimlerimiz, yine kamu hizmeti veren bir başka kurum tarafından sokağa atılıyor. Bu da yetmezmiş gibi onların hizmet verdiği 60 bin kişi sağlık hizmetinden mahrum bırakılıyor. Yaşanan durum açıkça Anayasanın sağlık ile ilgili 56. maddesine aykırıdır, suçtur. Bu durumu izah edebilecek hiçbir gerekçe yoktur. Şayet bir binadan sağlık çalışanlarının çıkması isteniyorsa onlara görev yapacakları bir başka binanın gösterilmesi gerekir. Bölge halkına da sağlık hizmeti alabilecekleri yeni bir yer gösterilir. Bu durum adeta ‘ben yaptım oldu' zihniyetidir. Sayın Sağlık Bakanımızın ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu duruma kayıtsız kalmayacağını düşünüyoruz.” dedi.

“AİLE HEKİMLERİNİN ÜZERİNDE BU KADAR YÜK OLMAZ”


AHEF Başkanı Atakan; “Aile Hekimlerimiz yurdun dört bir yanında görev yaparken her gün üzerilerine yeni bir yük, yeni bir dert yükleniyor. Kiralarına % 46 zam yapılıyor, harcamaları birçok kalemde %20 ilâ 35 arasında artarken, harcama gelir kalemlerinde hiçbir artış yaşanmıyor. Tüm bunlara ek olarak iş alanlarının dışında 400'e yakın rapor yazmaları ve ek görevler yapmaları isteniyor.

AİLE HEKİMLERİ TÜKENDİ

Gelinen noktada Aile Hekimleri tükendi. Çanakkale yaşanan bu durum ise bizleri isyan ettirdi. 11 hekim sokağa atılıyor 60 bin kişiye sağlık hizmeti durduruluyor. Hekimlerimiz nerede hizmet vereceğiz diye sorduklarında hiçbir çözüm sunulmuyor. Kendilerinin yer bulması isteniyor. Böyle bir kamu hizmeti anlayışı olamaz. Açıkça söylüyoruz ki tükendik. Artan mağduriyetlerimizin bir an önce çözümünü yetkililerden talep ediyoruz. Aksi takdirde 26 bin Aile Hekimi olarak Ankara'da bir araya geleceğimizi ifade etmek istiyoruz.”

Sözcü Gazetesi