GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-11-2018 11:09   Güncelleme : 29-11-2018 11:09

Koray Aydın Seçim hilesi iddialarının peşini bırakmıyor TBMM’nin ardından yargıya taşıdı.

24 Haziran seçimlerinde yasak olduğu halde askeri öğrencilerin, kursiyer gibi gösterilip oy kullandırılması iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği soru önergesiyle Meclis’e taşıyan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, konunun bütün yönleriyle soruşturulması ve kamu davası açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu.

Koray Aydın Seçim hilesi iddialarının peşini bırakmıyor TBMM’nin ardından yargıya taşıdı.

24 Haziran seçimlerinde yasak olduğu halde askeri öğrencilerin, kursiyer gibi gösterilip oy kullandırılması iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği soru önergesiyle Meclis’e taşıyan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın, konunun bütün yönleriyle soruşturulması ve kamu davası açılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak suç duyurusunda bulundu.

İYİ Parti Seçim İşleri, Hukuk ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Avukat Hasan Seymen, Avukat Metehan Kutlu ve Avukat Mustafa Tolga Öztürk’ün şikâyetçi vekili sıfatıyla yer aldığı başvuruda, ilgili Yüksek Seçim Kurulu ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu ile Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü görevlisi veya görevlileri de şüpheli sıfatıyla yer aldı.

ASKERİ ÖĞRENCİLER NASIL SEÇMEN OLDU?

Suç duyurusunun konusunda şöyle denildi: “24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim ve öğrenim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgâh kayıtlarının, usulsüz bir şekilde Ankara Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’ne yaptırıldığı, seçim mevzuatına göre oy kullanamayacak olan askeri öğrencilerin, oy kullanmalarını sağlamak için kanuna karşı hile yapılarak “kursiyer” statüsünde gösterildiği ve seçim günü de yine seçim yasakları çiğnenerek kamu araçları ile taşınıp, toplu halde oy kullandırıldığının tespit edilmesi nedeniyle şüpheli/şüpheliler hakkında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun madde138 (Görevi kötüye kullanma), madde 142 (Kütük düzenlemekle görevli olanların suçları), madde 174 (Genel hükümlerin uygulanması), madde 180 (Dava süresi) ve Türk Ceza Kanunu madde 257 (Görevi kötüye kullanma) suçlarından gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesini isteminden ibarettir.”

Başvuru dilekçesinin açıklamalar bölümünde askeri öğrencilerin ikametgâhlarının Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’ne nakledilmeleri, seçmen olmaları ve kamu araçlarıyla sandıklara toplu şekilde taşınıp oy kullandırılmaları maddeler halinde belirtildi.

AHLATLIBEL’İN SEÇMEN SAYISI BİR GÜNDE NASIL İKİYE KATLANDI?

Toplam 12 maddeden oluşan açıklamalar bölümünde:

“24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi öncesinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim ve öğrenim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgâh kayıtlarının, usulsüz bir şekilde Ankara Çankaya Ahlatlıbel Mahallesi’ne yaptırıldığı, seçim mevzuatına göre oy kullanamayacak olan askeri öğrencilerin, oy kullanmalarını sağlamak için kanuna karşı hile yapılarak “kursiyer” statüsünde gösterildiği ve seçim günü de yine seçim yasakları çiğnenerek kamu araçları ile taşınıp, toplu halde oy kullandırıldığı tespit edilmiştir.

Askeri Öğrenciler Ahlatlıbel Mah. İnce Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jant. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi A Blok 14/24 A Çankaya-Ankara ve Ahlatlıbel Mah. İnce Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jant. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi B Blok 14/24 B Çankaya-Ankara 3 bin 129 askerî öğrencinin yarısı bir misafirhanede diğer yarısı ikinci misafirhanede ikamet ettirilmiştir. Ahlatlıbel mahallesinin seçmen sayısı da bir günde 2 bin 180'den, 5 bin 309'a çıkartılmıştır.

3 bin 129 kişinin Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından ikametgâh işlemlerinin ne şekilde yapıldığı ve bu kişilerinin seçmen yeterliliğine sahip olduğunun tespitinin nasıl sağlandığı tarafımızca anlaşılamamaktadır. Kaldı ki Hayatın olağan akışına açıkça aykırı olabilecek şekilde ikametgâh olarak belirtilen yerde 3 bin 129 kişinin ikamet etme imkânı da bulunmamaktadır.” İfadeleri yer aldı.

YASAYA UYMAYANLAR VE GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANANLAR HESAP VERMELİ

Açıklamalar bölümünde konu mevzuat yönüyle tek tek izah edilirken, hukuku nedenler bölümünde de şöyle denildi: “Anayasa madde 67, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu’nun madde 7, 32, 34, 40, 42 ve 43 madde 138 (Görevi kötüye kullanma), madde 142 (Kütük düzenlemekle görevli olanların suçları), madde 174 (Genel hükümlerin uygulanması), madde 180 (Dava süresi) ve Türk Ceza Kanunu madde 257 (Görevi kötüye kullanma)”

Suç duyurusu dilekçesinde hukuki deliller olarak Yeniçağ Köşe Yazarı ve Ankara Temsilcisi Ahmet Takan’ın 06 Kasım 2018 tarihli yazısı, Ankara Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı’na vermiş olduğu 15 Kasım 2018 tarih ve 7-473 kayıt numaralı soru önergesi, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ait tutanak ve kütük belgeleri gösterildi. Ayrıca 3 bin 129 kişinin ne zaman ve ne şekilde nüfus müdürlüğüne kaydedildiğinin öğrenilmesi amacıyla Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne müzekkere yazılması da istendi.

Suç duyurusunun sonuç bölümünde şüpheli ve/veya şüphelilerin hakkında gerekli yasal soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, Ankara Milletvekili ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın adına avukatları İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, Av. Metehan Kutlu ve Av. Mustafa Tolga Öztürk tarafından verilen dilekçe, Memur Soruşturma Bürosu’na havale edilerek 22.11.2018 tarih ve 18/210389 kayıt numarasıyla işleme girdi.