GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-11-2018 16:08   Güncelleme : 25-11-2018 16:18

ÇOMÜ'de Cumhuriyet Kadrolarını Katil olmakla suçlayan Doçent için anma töreni

ÇOMÜ’de düzenlenen bir anma programı Çanakkale’de yine büyük infial yaratacağa benziyor.

 ÇOMÜ'de Cumhuriyet Kadrolarını Katil olmakla suçlayan Doçent için anma töreni

ÇOMÜ’de İlahiyat Fakültesinde sözde öğretim görevlisi Abdullah Akın’ın “Çanakkale ve Bursa’da camileri genelev olarak kullanıldı” ve “Çanakkale savaşlarında yaralı askerlerimiz canlı canlı gömüldü” sözleri hafızalardan henüz silinmemişken ÇOMÜ’de düzenlenen bir anma programı Çanakkale’de yine büyük infial yaratacağa benziyor.

 

ÇANAKKALE BAYRAMİÇLİYDİ, 1986’DA ÖLDÜ

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi iken sözleşmesi yenilenmeyince Suudi Arabistan’da Muhammed bin Suud İslam Üniversitesine geçen Doçent Ruhi Özcan, Türkiye’deki tatilinden Suudi Arabistan’a dönerken 1986’da Akşehir-Konya arasında meydana gelen trafik kazasında eşi ve büyük oğlu ile beraber vefat etti.

 

Doçent Ruhi Özcan yazdığı ‘Vahiy Kültürü’ adlı kitabında Cumhuriyetin Kurucu kadrolarına iftiralar atılıyor ve Cumhuriyet kadroları “Din bilginlerini katletmekle” suçluyordu. Doçent Ruhi Özcan’ın ‘Vahiy Kültürü’ isimli kitabının çeşitli okullarda ev ödevi olarak öğrencilere verilmesi de büyük tepkiler çekmişti.

 

ATATÜRK VE CUMHURİYET KADROLARINI “KATİL” OLMAKLA SUÇLADI!

Doçent Ruhi Özcan, ‘Vahiy Kültürü” isimli kitabında Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadrolara yönelik yalan ve iftiralar gerçekmiş gibi anlatıyor. ‘’Vahiy Kültürü ve Rabbani Ulema’’ başlıklı bölümde, “Cumhuriyeti kuran kadrolar, topluma hayat veren Rabbani ulemanın (din bilginleri)  büyük bir kısmını,  gerek suikastlerle gerekse de İstiklal mahkemelerinin zulüm kararlarıyla şehit etmiştir. Geriye kalanların büyük kısmı ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, diğer bir kısmı da susturulmuştur” deniliyor.

Yazı şöyle devam ediyor: “İslami şahsiyet ve ilmi yeterliliği beraberinde taşıyan bu insanların; birer birer aramızdan ayrılması Müslüman halkı, özellikle de gençleri ne büyük buhranlara ittiğini hepimiz yaşayarak görüyoruz. Bugünün müslümanı İslam alimleri yerine gazetecileri dinliyor. Kur’an okuma, zikir etme, tefekküre dalma yerine televizyon izliyor, açık oturumları seyrediyor. Gündemi yakalamaya, kültürlü olmaya çalışıyor. Tabi eğer kazandığı bilgilere kültür denilebilirse..”

ÇOMÜ’DE ANMA TÖRENİNE AKP ARDAN MİLLETVEKİLİDE KATILDI!

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) bünyesinde düzenlenen Doç. Dr. Ruhi Özcan’ı Anma ve Anlama konulu panel, İlahiyat Fakültesi İÇDAŞ Kongre Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele; Vali Vekili Celil Ateşoğlu, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Genel Sekreter Sami Yılmaz, İl Müftüsü Arif Gökçe, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ersin Fırat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, İl Dernekler Müdürü Resul Karakurt katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Yusuf Noyan tarafından Kur’an’ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi.

“GENÇLERİMİZE ÖRNEK OLSUN DİYE ANIYORUZ”

Çanakkale Bayramiç doğumlu İlahiyatçı Doç. Dr. Ruhi Özcan’ın hayatının ve çalışmalarının anlatıldığı programda konuşan ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevhit Ayengin “Çanakkale’mizin değeri olan Doç. Dr. Ruhi Özcan Hocamızı anma ve anlamak adına yapılan bu özel programda bir araya geldik. Bugün yaptığımız bu programın üç temel gerekçesi var. Birincisi, biz geçmişlerimizi hayırla yad ederiz. Doç. Dr. Ruhi Özcan Hocamız da hayırla yad edilecek İslam alimlerimizdendir. İkinci olarak da, İslam dinine hizmet etmek ve dava, ilim aşkıyla mücadelesini devam ettiren neslimize, gençlerimize örnek olsun diye, son olarak bu değerleri nasıl yetiştirebiliriz diye çarelerini ve çözümlerini üretmek içindir” dedi.

REKTÖR ACER: “TANIMAMIZ VE ESERLERİNİ BİLMEMİZ GEREKEN BİR ÂLİMDİR”

Türkiye’nin yetiştirdiği bilim insanlarını anmak ve tanıtmak, ihtiyaç duyduğumuz önemli hususlardan bir tanesi diyen Rektör Prof. Dr. Yücel Acer yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Gerek İslam dünyasının, gerekse toplumumuzun yetiştirdiği alim ve bilim insanlarını tanımadığımız gerçeğini hatırlamamız lazım. İslam dünyasında yetişmiş olan alimlerin yaşamlarını belgesellerde görüyoruz. Oysaki en çok bizim tanıtmamız gerekmektedir. Bugün, Çanakkale Bayramiç’ten çıkmış olan ve yerelde kalmayarak, uluslararası boyutta önemli bir değer haline gelen, akademisyen ve alim hocamızı anma ve anlama vesilesiyle bir araya gelmiş olduk. Doç. Dr. Ruhi Özcan, hem eğitim hem de çalışmalarıyla, ülkemizin sınırlarını aşmış bir şahsiyettir. Bu sebepten, tanımamız ve eserlerini bilmemiz gereken bir alimdir. Ben inanıyorum ki bu anma programı öğrencilerimize Çanakkale’de yetişmiş alim ve bilim adamlarını tanıma ve anlama imkanı vermiş olur. Bu duygularla emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

Protokol konuşmalarının ardından, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, Selçuk Üniversitesi emekli Öğr. Üyesi Prof. Dr. Şerafettin Gölcük, ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Tevhit Ayengin ve İlahiyatçı yazar, yayıncı Mustafa Kasadar’a Vali vekili Celil Ateşoğlu ve Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in teşekkür belgelerini takdim etmelerinin ardından, Doç. Dr. Ruhi Özcan’ı Anma ve Anlama konulu panele geçildi.

Kaynak- Çanakkale Aynalı Pazar