GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-11-2018 09:34   Güncelleme : 23-11-2018 09:34

Karakaş; Aday olursam ve seçilirsem Herkesin Belediye Başkanı olacağım

CHP Çanakkale Belediye Başkan aday adayı Dr.Celal Karakaş düzenlediği basın toplantısıyla, aday olması halinde Çanakkale’yi parti ayrımı gözetmeksizin, herkesi kucaklayan bir anlayışla kenti yönetmeye talip olduğunu belirtti.

Karakaş; Aday olursam ve seçilirsem Herkesin Belediye Başkanı olacağım

CHP Çanakkale Belediye Başkan aday adayı Dr.Celal Karakaş düzenlediği basın toplantısıyla, aday olması halinde Çanakkale’yi parti ayrımı gözetmeksizin, herkesi kucaklayan bir anlayışla kenti yönetmeye talip olduğunu belirtti. Çanakkale’nin iki büyük sorunu olarak otopark ve ulaşım sorununu çözmek için projeler geliştirdiğini açıklayan Karakaş, yapımı devam eden Yeşil Yerel Yönetim Binasını ise kongre merkezi haline getireceğini söyledi.

Uzun yıllardan bu yana Çanakkale Belediye Meclisi üyeliği, CHP Merkez İlçe Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulunan Dr. Celal Karakaş, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Yerel Seçimler için Çanakkale Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklamıştı. Basın mensuplarıyla bir araya gelen Dr.Celal Karakaş, CHP’den aday gösterilmesi ve seçilmesi halinde yapacağı çalışmalar ile ilgili olarak projelerini anlattı.

“ÇANAKKALE’NİN ÖNCELİKLİ İKİ SORUNU ULAŞIM VE OTOPARK SORUNLARINI ÇÖZECEĞİM”

Dr. Celal Karakaş Çanakkale’nin iki büyük ve kendisi için öncelikli sorun olarak Ulaşım ve Otopark sorunu olduğunu belirtti. Sarıçay üzerinde 6 yaya geçidinin yanı sıra, denizden içeriye 5 km boyunca Sarıçay üzerinde ulaşımı teknelerle sağlamayı hedeflediğini belirten Karakaş; aynı zamanda Atatürk Caddesi ile ÇOMÜ Kavşaşı-Troya Caddesi hattında da tramvay sistemi kurularak toplu taşımacılıkta alternatif yöntemleri Çanakkale’de uygulamaya sokacağını söyledi. Karakaş; “Sarıçay üzerinde tekne ulaşımı, tramvay’ın yanı sıra Deniz ulaşımını hizmete koymak zorundayız. Araştırmalarımıza göre Çanakkale iskele meydanı ile ÇOMÜ arasında çok büyük bir ulaşım yoğunluğu var. Önümüzdeki yıllarda bu yoğunluk katlanarak devam edecek. Bunun için ÇOMÜ Kavşağının olduğu yere bir iskele yaparak; Çanakkale iskelesinden buraya 20 dakika da ulaşımı sağlayabilecek deniz ulaşım hizmetini uygulamaya sokmalıyız” dedi.

KENTİN ÖNEMLİ MERKEZLERİNE KATLI OTOPARK

Çanakkale’nin acilen çözülmesi gereken bir başka sorununun da otopark sorunu olduğunu belirten Dr.Celal Karakaş, kent merkezinde 40 bin araç olduğunu söyledi. Vatandaşların araçlarını uygun ücretler karşılığında kentin belli merkezlerinde yapılacak olan kapalı-katlı otopark alanlarında uygun ücretler karşılığında araçlarını park etmelerini sağlayacaklarını söyledi. Karakaş; “Otopark sorunu ilk önce çözmemiz gereken sorunların başında görüyorum. İnsanlarımızı AVM’den kurtarıp Çanakkale çarşısına geri döndürmemiz gerekiyor. Bunun içinde kentin belirli merkezlerine yer altına, kapalı otoparklar yapacağız. İlk 3-4 saati ücretsiz olacak bu otoparklar belli süre sonrasında cuzi miktarda ücretli hale gelecek. İnsanlar 3 saatte çarşı içerisindeki tüm işlemlerini yapabilir, alışveriş edebilirler. 3 saat sonrasını da çok cuzi miktarda ücretler alırsak vatandaş aracını bu otoparklara bırakabilir, bu sorunu da çözmüş oluruz” dedi.

“YEŞİL YEREL YÖNETİM BİNASI KONGRESİNİ KONGRE MERKEZİ YAPACAĞIM”

Yapımına üç yıl önce başlanan ve 47 milyon +KDV maliyetli Yeşil Yerel Yönetim Binası tamamlandığında Çanakkale Belediyesinin hizmet binası olarak hizmet vermeye başlayacak. Dr.Celal Karakaş üç yıl önce bu binanın gerekli olduğunu ama bilişim çağında artık bu binanın hantal kaldığını söyledi. Karakaş; “Çanakkale tarihi ve doğası ile eşsiz bir kent. Bu kentin Kongre Turizm Kenti olması gerektiğine inanıyorum. Uluslar arası standartlarda bir kongre merkezi ve turizm yatırımlarını yaparak, iş bulmak adına başka kentlere giden gençlerimize iş alanı yaratmak, aynı zamanda turizm etkinliğini 365 güne yaymak ve Çanakkale’nin turizm ve kongreler şehri olması en önemli hedeflerim arasındadır. Fakat bunun için de kentte Kongre Merkezleri yapılması gerekiyor. Seçilmem halinde Yeşil Yerel Yönetim Binasını kongre merkezi haline getireceğim. İçerisinde birçok toplantı salonu olacak şekilde yeniden planlanabilir. Bunun çok büyük bir maliyeti de yok. İçyapısında yapılacak değişiklikler ile Çanakkale’ye çok önemli bir turistik yapımı kazandırabiliriz” dedi.

“GENÇLERİMİZE KÜLTÜREL ETKİNLİK VE SOSYAL AKTİVİTE ALANLARI YARATACAĞIZ”

Çanakkale’de 50 Bini aşkın üniversite öğrencisi olduğunu ve bu gençlerin büyük bir çoğunluğunun AVM’de sabahtan akşama kadar amaçsız dolaştığını belirten Dr.Celal Karakaş, kent merkezinde gençler için aktivite ve sosyal etkinlik alanları yaratacağını söyledi. Karakaş; “Bu yaratılacak sosyal ve kültürel aktivite alanları tamamıyla ücretsiz olarak gençlerimizin kullanımına sunulacak. Engellilerimizin ulaşımı dahil çağdaş toplu taşımacılık sağlayacağız. Yeşil alanları arttırarak halkın günlük yaşamını kolay ve keyifli hale getirmek önceliğim olacak. Spor alanlarını her semtte arttırarak halkın kullanımına sunacağız. Türkiye’nin en yaşlı nüfusuna sahip üç ilden biriyiz. Altın yıllar Yaşam Merkezi artık ihtiyacı karşılamıyor. Gerekirse yeni bir tesis yapacağız ve bu konaklamalı olmak zorunda. İnsanlar aile büyüklerini gözleri arkada kalmayacak şekilde bu tesislere gönül rahatlığı ile bırakabilecekler. Gece konaklamalı, gündüz yaşlı bakımevi olarak hizmet vereceğiz” dedi.

“ŞEHİR MERKEZİNDE DENİZE GİRİLEBİLMESİNİ SAĞLAYACAĞIM”

Denize kıyısı olan turizm kentlerinin en büyük özelliklerinden bir tanesinin de şehir merkezlerinde denize girilebiliyor olduğunu belirten Dr.Celal Karakaş; “Çanakkale bir turizm kenti ama şehir merkezinde denize girilemiyor! 7 yıl boyunca mücadele veriyoruz; Askeri Hastane belediyeye devredilsin diye. Uzlaşıyla çözemiyoruz, hukuka başvurmak zorundayız. Bu bölgeyi askeri alan olmaktan çıkartacağız ve insanların şehir merkezinde de denize girmelerini sağlayacağız. Buradan başlayarak sahil bandı halkın kullanımına açılarak turizm bölgesi ilan edeceğim. Eskiden olduğu gibi Çanakkale merkeze bir plaj kazandırmak, Barbaros sahilindeki betonlaşma anlayışını ortadan kaldırarak yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda denize girilebilir doğal plaj alanı yaratacağım” dedi.

“KARŞILIKLI DİYALOG VE UZLAŞI İLE YÖNETECEĞİM”

Şehrin sorunlarının uzlaşı ile çözülebileceğini bunun içinde kavga etmeden, tartışmadan diyalog kurularak çözülebileceğini söyleyen Dr. Celal Karakaş; “Amacımız Çanakkale’ye hizmet etmek ise uzlaşmak ve diyalog sağlamak zorundayız. Kentin sorunlarını çözmek için gerektiğinde dört milletvekillimiz ile oturup konuşup anlaşabilmeliyiz. İktidar partisinin milletvekilleri var; onların desteğini de alabilmemiz gerekir. Kimseyle tartışmak, kavga etmek gibi düşüncem yok. Ben her zaman uzlaşı ve diyalogdan yana oldum. Aynı fikirde aynı düşünce de olmayabiliriz ama Çanakkale söz konusu ise; amaç Çanakkale’ye hizmet etmek ise sorunları oturup konuşabilmeli, anlaşabilmeliyiz” dedi.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA