YEREL
Giriş Tarihi : 19-11-2018 16:29   Güncelleme : 19-11-2018 16:29

BAL-GÖÇTEN NAİM SÜLEYMANOĞLU’NA VEFA..

Çanakkale Bal-Göç Dernek Başkanı Ahmet Uslu Naim SÜLEYMAOĞLU’ nun ölüm yıldönümünde bir açıklama yaptı.

BAL-GÖÇTEN NAİM SÜLEYMANOĞLU’NA VEFA..

Çanakkale Bal-Göç Derneği olarak Türk sporunun en büyük isimlerinden Milli halterci Naim Süleymanoğlu'nun bugün ölüm yıl dönümde rahmetle anıyoruz. 2018 yılında kampüs içinde bir salona adının verilmesi nedeniyle Balkan Göçmenleri camiası olarak 18 Mart Üniversitesi Rektörü sayın Yücel ACER’e tesekkür ve şükranlarımız sunuyor ve GÜZELYALI’da yapımı devam eden spor kompleksine NAİM SÜLEYMANOĞLU adının verilmesini istiyoruz.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

Boyunun kısa olmasına rağmen güçlü olması nedeniyle dünyada Cep Herkülü lakabını almıştır. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin asimile edilmesi politikasına karşı çıkarak baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986 yılında Melbourne'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye Büyükelçiliği'ne sığınarak Türkiye'ye iltica etti.

1984-85 ve 86 tarihinde dünya da yılın haltercisi seçilen Süleymanoğlu, 1992 Barselona Olimpiyatları'nda rakiplerini çok rahat geçerek altın madalyayı kazandı. Aynı sene Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

Toplam 46 kere dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu, son zamanlarda karaciğer yetmezliği hastalığı ile uğraşmaktaydı. Süleymanoğlu, bu rahatsızlığı nedeniyle 18 Kasım 2017'de 50 yaşında hayata gözlerini yumdu.