GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2018 21:05   Güncelleme : 15-11-2018 21:15

Güneşhan’dan çok sert salvolar....(VİDEO)

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair sert açıklamalarda bulundu.

Güneşhan’dan çok sert salvolar....(VİDEO)

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair sert açıklamalarda bulundu. GESTAŞ’ı, Türkiye’de yaşanan terör sorunlarını, Ekonomiyi, AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ı, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız’ı ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Kadir Mısıroğlu’nu ziyareti ile sonrasında yurdun çeşitli bölgelerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtlarına yapılan saldırılara yönelik çok sert ifadeler kullandı.

Güneşhan’dan sert salvolar

24 Haziran Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında gelen süreçle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan çok sert sözler sarf etti. Güneşhan sözlerine; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Kadir Mısıroğlu’nu ziyareti ve sonrasında yurdun çeşitli bölgelerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtlarına yapılan saldırılara değinerek başladı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANINI GÖREVDEN BİR AN ÖNCE ALIN”

Güneşhan; “10 Kasım 2018 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yıldönümü nedeniyle tüm yurt genelinde büyük bir saygı ile anma törenleri gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz 16 yıllık AKP iktidarının verdiği zararlara rağmen halen ayakta dimdik durabiliyorsa; bunu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bu 16 yıl süresince maalesef Atamıza karşı her geçen gün artan saldırılara şahit olmaktayız. En son olarak 9 Kasım günü Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ne olduğu belli olmayan Atatürk’e dil uzatan, hakaretler yağdıran Kadir Mısıroğlu’na ziyarette bulunmuştur. Bu durumu kabul etmek mümkün değildir. Bu ziyarete giden Diyanet İşleri Başkanı eğer kendisi istifa etmelidir. Kendisi istifa etmiyorsa yetkililer bu kişiyi görevden almalıdırlar. Yetkili makamdakiler bu görevden almayı yapmıyorlarsa; Mısıroğlu’nun söylediği sözleri aynen kabul ediyorlar demektir. Aslında hepimiz çok iyi biliyoruz; ‘Balık baştan kokar’. Yukarıdaki insan Kadir Mısıroğlu’nu ziyarete gidiyorsa aşağıdaki insanlarında gitmesi son derece doğal” dedi.

“ATATÜRK’E HAKARET SERBEST, CUMHURBAŞKANINA EN UFAK ELEŞTİRİYE HAPİS”

Atatürk’ün anıtlarına yapılan saldırılara da değinen Güneşhan; “Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saldırı sonucunda bir kadın gözaltına alınmıştı. Üç gün sonra bu şahıs serbest bırakılmıştır. Oysa Cumhurbaşkanına en ufak bir sosyal medyada yapılan eleştiriler bile aylarca hapis cezası ile cezalandırılmaktadır. Ama Atatürk’e hakaret edenler, dil uzatanlar maalesef bu iktidar döneminde prim yapmaktadırlar” dedi.

“ÜLKEYİ EKONOMİK OLARAK UÇURACAKTINIZ, NE OLDU?”

24 Haziran Genel seçimleri öncesinde AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatlerini hatırlatan CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan; “Seçimler öncesinde ‘Biz iktidar olursak ülke ekonomik olarak uçacak, düzlüğe çıkacağız, işsizlik azalacak, enflasyon düşecek, dış politikada Türkiye tekrar hak ettiği yere yükselecek, Türkiye barış ve huzura kavuşacak, terör bitecek, Adalet olacak’ demişlerdi. 4,5 ay oldu seçimlerin üzerinden geçen zaman. Halkımız bu sözlere güvenerek oylarını verdiler. Fakat bu süreç içerisinde Türkiye’nin geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. Bırakın ekonomik olarak Türkiye’nin ileri gitmesini, ekonomi iflas etmiştir. İngiltere’den bir avuç faiz lobisinden alınan kredilerin anaparasını, faizlerini bile ödeyemeyecek noktadayız. AKP iktidarı iktidara geldiğinde dolar 4,5 seviyesindeydi; bu süreçte doları 7,20’lere çıktığını gördük” dedi.

FAİZLER ARTTI, ENFLASYON PATLADI.. İŞSİZLİK ARTIYOR, ŞİRKETLER BATIYOR!

AKP’yi ekonomi üzerinden eleştirmeye devam eden Güneşhan; “Bu süreç sonunda Dünyanın en yüksek faizini veren ülke konumuna geldik. İşsizlik çift haneli rakamlara ulaştı. Yılbaşından bu yana döviz kurlarında artış yüzde 47’lere ulaştı. 100 lira borcumuz varsa yurtdışına, şimdi 147 TL olarak ödüyoruz. Enflasyon yüzde 50’lere ulaştı. Ki bu rakam devletin açıklamış olduğu rakamdır. İğneden ipliğe her şeye zam geldi. Yaşanan kriz sokaktaki vatandaşı, köylüyü, memuru, çalışanı, işadamlarını, sanayicileri bile vurmaktadır. İşsizlik o kadar artmış durumdaki.. Konkordato ilan eden edene..” ifadelerini kullandı.

TERÖR BİTECEK DENİYORDU.. ŞEHİT HABERLERİ İLE İÇİMİZ YANIYOR!

İktidarın seçim vaatlerinden birisinin de terörün bitirileceği olduğunu hatırlatan CHP İl Başkanı Güneşhan; “Her sabah şehit haberleri ile uyanıyoruz. İçimiz yanıyor, yüreğimiz dağlanıyor. Daha birkaç gün önce cephanelik patlaması nedeniyle 9 askerimiz şehit oldu. Hükümet hemen ardından basın yasağı uygulayarak ne olup bittiğini öğrenmemizi engelledi. Öyle bir noktaya geldik ki; 21.yüzyılda PKK terör örgütü ile mücadele etmek için dağlarda terörist kovalayan askerlerimiz bile donarak şehit oldular! Bu iktidar döneminde bunları da görmüş olduk. 16 yıllık AKP döneminde terörle mücadele konusunda bir arpa boyu bile yol alınamadı” dedi.

“DIŞ POLİTİKAMIZ TAM BİR FİYASKO. YABANCI ÜLKELER ÜLKEMİZDE OPERASYON YAPIYOR”

Türkiye’nin dış politikasını fiyasko olarak nitelendiren İsmet Güneşhan; “Dış politikamız tam bir fiyaskodur. Fiyasko olmaya da devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir uluslar arası skandal yaşandı, yaşamaya devam ediyoruz. Suudi Arabistan elçiliğinde bir Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ve gerekli müdahalelerin zamanında yapılmaması ülkemizin itibarını zedelemiştir. Ülkemiz öyle bir hale gelmiştir ki; artık Türkiye yabancı istihbarat servislerinin operasyon haline getirildi. Bunun sorumlusu da 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarıdır” dedi.

“ÇANAKKALE’DE KAMU YATIRIMLARI DURDU..”

AK Parti iktidarını ulusal politikalarını eleştiren İsmet Güneşhan açıklamalarının devamında Çanakkale’de yaşananları değerlendirdi. Güneşhan’ın kamu yatırımlarının durduğunu açıkladı. Güneşhan; “Ülkemizin hali bu iken; Çanakkale’nin hali de bundan çok da farklı değil. Çanakkale ekonomisi de kriz içerisindedir, ekonomik iflaslar maalesef Çanakkale’mizde de yaşanmaktadır. Kamu yatırımları durma noktasına gelmiştir. Yıllardan bu yana Gelibolu – Eceabat arasında üç tane tünel yapılıyor. İşte orası durmuş vaziyette. Lafta çalışılıyor izlenimi yaratılması için üç-beş kişi görevlendirilmiş. Aynı şekilde Ayvacık-Küçükkuyu rampalarındaki çalışmalarda durma noktasında. Çanakkale Köprü inşaatı da bundan farklı değil. Buradaki çalışmaları hepimiz yakından takip ediyoruz. orada da çalışmalar durdu denmesin diye gördüğümüz küçük çaplı çalışmalar sürdürülüyor”

“GESTAŞ.. GESTAŞ’TA NELER OLUYOR? PARALAR BİTTİ, DENİZ SUYUNU ÇEKTİ”

İsmet Güneşhan’ın hedefleri arasında yaptığı fahiş zamlar, borç yükü ve gemilerinin arızaları gündemden düşmeyen GESTAŞ vardı. Güneşhan; “Şimdi GESTAŞ’ta neler oluyor? GESTAŞ’ta paralar bitti, deniz suyunu çekti. GESTAŞ kendi asli görevleri dışında başka işlere harcama yaptı, bunu da sürdürmeye devam etti. Netice ise; GESTAŞ yapmakla yükümlü olduğu, ihalesini aldığı Gelibolu İskelesini yapmaktan vazgeçti. Neden? Çünkü kaynakları bitti. Gelibolu İskelesi ile ilgili teminat veren İl Özel İdaresi bile teminatını geri çekti. Şu anda Gelibolu İskelesi yapım işi rafa kalkmıştır. GESTAŞ yapacağım dediği, ihalesini aldığı Gelibolu İskelesi yapım işinden vazgeçmiştir.

GESTAŞ GEMİ KİRA SÖZLEŞMELERİNİ FESİH EDİYOR. NEDEN? AÇIKLAYIN!

GESTAŞ’a yönelik eleştirilerine devam eden İsmet Güneşhan kamuoyuna yansımayan bilgileri de paylaşarak GESTAŞ’ın çeşitli şahıs ve firmalardan kiraladığı gemilere ait sözleşmeleri tek taraflı fesih ettiğini açıkladı. Güneşhan; “GESTAŞ bildiğiniz gibi kiralamış oldukları gemiler var. Şimdi bunlarla olan kira sözleşmeleri fesih ediliyor. GESTAŞ bu fesih işlemleri ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşmak zorundadır. Acaba bu gemiler hangi şirketlere aitti? Bu şirketlerle neden sözleşmeler fesih ediliyor? Dolar ve Euro ile yapılan sözleşmeleri ödeyemediklerinden mi?”

“GESTAŞ’IN FAHİŞ ZAMLARINI YARGIYA TAŞIYACAĞIZ”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan açıklamalarının devamında GESTAŞ’ın yaptığı fahiş zamların yargı yolu ile iptal edilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı. Güneşhan; “Şimdi GESTAŞ içinde bulunduğu dar boğaz ve kriz nedeniyle biliyorsunuz fahiş zamlar yaptı. Yetmedi, Bozcaada ve Gökçeada’ya araç içerinde giden yolculardan bile ücret talep etmeye başladı. Adalarda yaşayan hemşerilerimiz ciddi bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Vatandaşlarımızın suçu adalarda yaşamak mıdır? Bu durumu gerek devletin gerekse GESTAŞ’ın süspanse ederek vatandaşa ek yük bindirmemesi gerekir. GESTAŞ’ın yaptığı fahiş zamlar ile ilgili olarak hukuki çalışma yaptırıyoruz. Hukuki alt yapıyı inceledikten sonra yapılan zamların geri alınması için yargıya başvuru yapacağız” ifadelerini kullandı.

“ÇANAKKALE’Yİ UÇURMAYI BİR KENARA BIRAKSINLAR, UÇAK SEFERLERİNİ BAŞLATSINLAR”

İsmet Güneşhan açıklamalarının devamında Çanakkale-İstanbul uçak seferlerine getirerek; “Biliyorsunuz ki bu AKP’nin yerel yöneticileri sıklıkla Çanakkale’yi nasıl uçurdukları ile övünüyorlar. Hep Çanakkale’yi uçurmaktan bahsediyorlar. Ben kendilerine sesleniyorum; Çanakkale’yi uçurmayı bir kenara bıraksınlar da, öncelikle Çanakkale-İstanbul uçak seferlerini başlatmaları için çağrıda bulunuyorum. Özel şirkete yaptırıyorlardı, şirket zarar edince seferleri durdurdu. THY ile irtibat kurularak uçak seferlerinin bir an önce başlatılması gerekiyor. Bu konuda AKP’nin yerel yöneticileri ve milletvekilleri bu işi çözmek zorundadırlar. 2018 Troya Yılı diyoruz, övünüyoruz her platformda dile getiriyoruz. Troya Müzesini açtık, her geçen gün daha fazla yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Çanakkale’ye ulaşımı kolaylaştırmamız gerekirken; uçak seferlerinin iptal edilmesi kabul edilemez” dedi.

BÜLENT TURAN’A: “KATI ATIK BİRLİĞİ VE MERKEZİ 14 YILDIR VAR, HABERİ YOK!”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın basına yansıyan ‘Yeni Katı Atık Merkezi Bakanlık Tarafından Onaylandı. Yeni Katı Atık Merkezi Kuracağız’ sözlerine de yanıt veren İsmet Güneşhan; “Son günlerde yerel basında Sayın Bülent Turan’ın bir demeci yayınlanıyor. Katı Atık Merkezinin mevcut iktidar tarafından, iktidar partisi vekilleri tarafından kurulduğu müjdesini veriyor. Hepimiz sorumluluk sahibi insanlarız. Bazı açıklamaları yaparken; bilgi sahibi olmak, fikir sahibi olmamız lazım. Çanakkale’de Katı Atık Birliği 2004 yılında kuruldu! O yıl Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’ın önerisi ile 7 belediye ki bunların içerisinde AKP’li belediyelerde vardı. Kurulan bu birlik ile Çanakkale’nin katı atık merkezi faaliyete geçirildi. Kuruluşunda da Sayın Ülgür Gökhan’ın önerisi ile Avrupa Birliğine başvurularak hibe alınmıştır. Bu birlik ÇAKAB adı altında aralıksız 14 yıldır faaliyet gösteriyor. 2004 yılında kurulan birliği kendileri şimdi kurmuş gibi yapıyorlar; kendilerini çevreci lanse ediyorlar. 2015 yılında mevcut atık merkezinin kapasitesinin arttırılması için çalışmalar başlatıldı. 2015 yılında Danıştay’dan onaylandı. Danıştay’ın onayı sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat yapıldı. Sayın Turan’ın bahsettiği izin ise 1 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bekliyordu. 1 yıldır bekleyen izni müjde diye lans ediyorlar, kamuoyu ile doğruları paylaşmak lazım” dedi.

“SAYIN GÜLTEKİN YILDIZ’A ÜÇ SORUM VAR.. ÇIKSIN GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLASIN”

Konuşmasının sonunda ise CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız’a üç sorusu olduğunu belirtti. Güneşhan, Yıldız’a seslenerek şu soruları yöneltti; “Sayın Gültekin Yıldız’a üç adet sorum var. Soru 1; Kendileri iktidarda oldukları için bazı konular kendilerinin çözebilecekleri konulardır. Biz bu konularda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Kadir Mısıroğlu’na yapmış olduğu ziyareti nasıl değerlendiriyor? Bu ziyareti kabul ediyor mu, etmiyor mu? Diyanet işleri başkanının resmi kıyafeti ve makam aracı ile Atatürk’e hakaretler eden bir şahsı ziyaret etmesini nasıl değerlendiriyor. Doğru buluyor mu, bulmuyor mu? Bunun açıklamasını bir yaparsa çok seviniriz. Bunu da bize sakın masumane, insani bir ziyaret olarak açıklamasın, gerçek düşüncesi ne ise; samimi düşünceleri nedir? Çanakkale kamuoyu olarak biz bunu merak ediyoruz.

İkinci sorum ise; defalarca sorduk, sormaya da devam edeceğiz. Çanakkale’nin tek içme su kaynağı olan Atikhisar Barajı Su Toplama havzası içerisinde bir altın madeni firması tarafından on binlerce ağaç kesildi. İşletme ruhsatını da Çanakkale Valisi imzaladı. Bu konu ile düşüncesi nedir? Çıksın açık ve net olarak cevap versin. Desin ki evet altın madenciliği firmasının yaptığı ağaç katliamı, çalışmalar yerindedir, yasaldır. Biz destek veriyoruz diyecek. Yada doğru değildir, bir an önce bu çalışmaların durdurulması lazımdır. Bu sözler tarihe kaydedilsin istiyoruz. 40-50 yıl sonra insanlar kim ne demiş bilsinler.

Son sorum ise; Çanakkale ekonomisi inşaat sektörü üzerindedir. Son yıllarda yapılan çok ciddi sayıda bina ve konutlar yapıldı ama şu an bunlar satılmıyor. Türkiye’de 79 vilayette yabancıya konut ve iş yeri satışı serbest iken sadece Hatay ve Çanakkale’de yasaktır. Çanakkale’de arazi satışı istemiyoruz ama konut ve işyeri satın alabilsinler. Müteahhitlerimiz, inşaat firmaları bunu istiyorlar. Bu konuda hükümetin, Cumhurbaşkanının adım atmasını bekliyoruz. Bunun altında başka bir şey aramaya hiç de gerek yok. Bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılabilir bu. Bu konuda çalışma yapacak mısınız? Bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini açıklamasını bekliyoruz” dedi.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA