Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2018 16:24   Güncelleme : 15-11-2018 16:45

12 Yaşında Lösemiyi Yenen küçük kız

12 yaşında lösemiyi yenen küçük kızın hedefi doktor olup, şifa dağıtmak

12 Yaşında Lösemiyi Yenen küçük kız

Çanakkale'de ikamet eden 12 yaşındaki Yosun Gezen bir yıl önce yakalandığı lösemi hastalığınından güçlü bir mücadele sonrası kurtuldu Küçük kız hematoloji uzmanı olarak aynı hastalığa yakalanan çocukları tedavi etmek istiyor. 
Yosun Gezen, geçen yıl boğazındaki rahatsızlıktan dolayı hastaneye gitti buradan Bursa'ya sevk edildi burada yapılan kontrol ve  tetkikler sonucunda lösemi teşhisi konuldu. Ardından Yosun ve ailesi Ankara'da LÖSEV tarafından kurulan bir hastaneye başvurdu başvuruları kabul edildi ve tedaviye başlandı

Yosun yoğun olarak tedavi ve kemoterapiler gördü.ve Yosun 1 yıl önce yakalandığı lösemi hastalığını güçlü bir mücadele sonucu yendi ve hastalıktan kurtuldu.

 Yosun'un en büyük destekçisi ise annesi Cevahir Demirkol oldu. Yosun tedavisi nedeniyle ilkokul eğitimini hastane sürdürdü. Tedavisi boyunca çok sevdiği okulundan uzak kalan Yosun'un hedefi hematoloji uzmanı olarak aynı hastalığa yakalanan çocukları tedavi etmek 
Yosun'un, açtığı youtube kanalında binlerce takipçisi bulunuyor. Yosun bu kanalında kötü anları tatlandırarak, hem eğlenceli vakit geçiriyor  hem de moral depoluyor
Yosun'un bir diğer hayali olan butik açmayı ise annesi Cevahir Demirkol tarafından gerçekleştirildi. Tedavi sonrası Çanakkale'ye döndüğünde kendi adını taşıyan bayan giyim mağazasını görünce Yosun, çok mutlu oldu. 
Lösemi hastalığını yenen Yosun Gezen, "Hastalığı öğrendiğimde tabi ki de biraz şaşırdım. Ama bunun nasıl geçeceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Şuan koca bir on ayı tamamlamış oldum. Annem olmasaydı sanki günler hiç geçmeyecekti. Beni eğlendirdi, unutturdu. Bazen birlikte oturup ağladık bazen de birlikte güldük. Ama en büyük destekçim o oldu. İlk önce annenizin kıymeti bilin. Lütfen LÖSEV'e bağışlarınızı bırakmayın. Bu süreç ağırdı biraz. Çünkü bazı kemoterapiler beni çok yıktı. Ama güçlü durdum ve bu hastalığı bu şekilde yendiğimi düşünüyorum" dedi.
'Çok sevdiği saçlarını çok sevdiği annesi kesti'
Anne Cevahir Demirkol ise, "Çanakkale'de köklü bir esnaftık.. Yosun'u Bursa'ya doktor kontrolüne götürdük. Çünkü burada çözüm bulamadık. Bursa'ya gittiğimizde 12 gün sonra tahlillerinde bir değişme görüldü. Değişmenin sonucunda doktor, Yosun'un yüzde seksen lösemi olacağını belirtti. Tabi ki inanması zor. Hele ki bunu çocuğunuz hakkında söylüyorlar. İlk gün kabul etmedim. Biraz üzüldük, ağladık ama yapacak hiçbir şeyim yoktu. Sadece ilk önce hastalığı kabul ettik. Ondan sonra bunun bizden bir misafir gibi gelip gitmesini temenni ederek, başladık. Direk Ankara'ya gittik. Sağ olsun LÖSEV'in bir vakıf olarak özel bir hastane kurmuş oraya başvurduk. Kabul edildik, şansımızda vardı. Oradan başladık. 3 Kasım'da 1 yıl doldu. Zor geçti. Yosun çok hassas ve narin bir çocuktu. Kemoterapiler yıprattı. Özellikle kız çocuğu olduğu içinde en çok üzüldüğü şey de saçlarıydı. Çok sevdiği saçlarını çok sevdiği annesi kesti hastanede. İlk olarak küt bir modele çevirdik. Daha sonra dökülmeye başlayınca doktor kazıtmamızı söyledi. Çünkü hijyen olarak yediği yemeklere dökülme olasılığı çok yüksekti. Kestik. Tekrardan saçları uzadı. Tedavi bitti. Tekrar ışın aldı. Tekrar saçları döküldü. ve şuan psikolojik olarak okula o yüzden gitmiyor. Ama biliyor uzayacağını. Sadece yaşadığı şey normal. Onu üstelemiyoruz. Onun içinde bizim içinde kolay değildi. Artık biz Yosun'la normal insan değiliz. Her şeye acaba mı? Acaba mı? deyip yine mi diye korkularımız var. Ama zor olsa da biz bunu başardık. Herkes yapabilir yani. Allah kimseye vermesin ama zor bir süreçti" dedi.
 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA