YEREL
Giriş Tarihi : 14-11-2018 17:45   Güncelleme : 14-11-2018 17:50

Akdeniz Fokları Marmara denizine yerleşti

Akdeniz fokunun Marmara Denizi’ni de yaşam alanı olarak kullandıkları tespit edildi.

Akdeniz Fokları Marmara denizine yerleşti

Nesli tükenmekte olan ve dünyada sadece 700 adet kalan Akdeniz fokunun Marmara Denizi’ni de yaşam alanı olarak kullandıkları tespit edildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz, “Artık Marmara Denizi’nin de Akdeniz Foklarının yuvası olduğunu tespit ettiklerini” söyledi.

Son yıllarda Marmara Denizi'nde özellikle de Çanakkale'nin Karabiga ilçesi kıyılarında sıkça görülen Akdeniz Foklarının varlığı üzerine çeşitli tartışmalar yaşanmış, farklı görüşler ileri sürülmüştü. Bazı araştırmacılar, bölgede fokların yaşamadığını, sadece buradan geçtiklerini hatta bazı ÇED raporlarında bu durumun belirtildiğini ifade etmişti.

SADECE GEÇİŞ GÜZERGÂHLARI DEĞİL

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Uzmanı Dr. Özgür Emek İnanmaz ile 4 kişilik araştırma ekibi tarafından bölgedeki mağaralara kurulan fotokapan sayasinde ve gözlem metodu ile araştırmalar gerçekleştirdi.

GÜN GÜN VE SAAT SAAT KAYIT ALTINA ALINDI

Uzmanlar, fokları mağaralarında gün gün ve saat saat kayıt altına aldı. Toplanan verilerle ilgili Dr. İnanmaz bir de makale hazırlandı. Bölgenin sadece foklar için geçiş güzergahı olarak kullanılmadığının belirtildiği makalede, buranın artık Akdeniz fokları için bir yaşam alanı olduğu görüşüne yer verildi.

“BURASI ONLARIN YUVASI”

Marmara Denizi'nin de Akdeniz Foklarının yuvası olduğunu tespit ettiklerini belirten Dr. İnanmaz, “Fokların son yıllardaki durumunu sahip olduğumuz teknoloji ile takip edebiliyoruz. Çok daha eski yıllardaki varlıklarıyla ilgili ise en değerli ve güvenli bilgileri bölgede yaşayan balıkçı dostlarımızdan aldık. 1950-1960'lı yıllardaki fokların renk ve cüsselerine varana kadar detay verebilen özellikle yaşlı balıkçılar, Karabiga'nın tenha kıyılarına teknelerini bağlayabilmek için zaman zaman fokları kürekleriyle itelemek zorunda kalırlarmış. Geçmişte bölgedeki fokların sayısının ne kadar çok olduğunu anlamamızı sağlayan bu güzel anı maalesef günümüzdeki sayılarının azalmış olduğu gerçeği ile bizi karşı karşıya bırakıyor. Hem geçmiş bilgilere bakarak hem de günümüz teknolojisinin bize sağladığı olanaklar sayesinde artık biliyoruz ki Akdeniz Fokları buradan sadece geçmiyorlar aynı zamanda burada yaşıyorlar ve burası onların yuvası.”

 

SÖZCÜ