Advert
YEREL
Giriş Tarihi : 26-10-2018 19:38   Güncelleme : 26-10-2018 19:38

Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi'nin Açılışı Gerçekleşti...

Hem Çanakkale Belediyesi Muhtarlık İşleri Biriminin faaliyetlerinin yürütüleceği hem de mahalle ve köy muhtarlarının olağan toplantılarının yanı sıra, eğitim ve etkinliklerini de gerçekleştirebilecekleri Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi'nin Açılışı Gerçekleşti...

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi’nin açılış töreni öncesi, köy ve mahalle muhtarlarıyla Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisi’nde kahvaltı programında bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Başkan Gökhan, 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Gününü de hatırlatarak, “Bu buluşmayı geçen hafta 19 Ekim Muhtarlar gününde yapacaktık ama o gün sizin yoğun programlarınız vardı. Onun için o gün sadece çelenk sunma töreninde bir arada olabildik. Bugün de hem sabah kahvaltıda beraber olalım dedik, hem de yeni muhtarlık binamızın teslimini ve açılışını yapalım dedik. Çanakkale küçük bir il olduğu için hem köy muhtarlarımız, hem de mahalle muhtarlarımız ile iç içeyiz. Sorunlarımızı birlikte paylaşmaya çalışıyoruz. O bakımdan daha önce de hep konuşulmuştu; bir muhtarlık binamız olsun, daha rahat ve geniş bir alanımız olsun diye. Biz de bunun için bir alan oluşturmak için söz vermiştik. Onu yapmak da nasip oldu. Köprübaşında, köy minibüslerinin, pazarın olduğu, sadece muhtarların değil, köylülerin de geldiği, muhtarları arayıp bulabileceği, Pazar alanına yakın bir yerde bir alan yarattık. İnşallah sizler de orayı güle güle kullanırsınız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Çiftçimizi Daha Çok Desteklemeliyiz”

Başkan Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bence kırsaldaki köylerin, özelikle de Çanakkale’de çok iyi bir imar planına ihtiyacı var. Köylerimizin daha iyi yaşanabilir yerler olması için iyi bir imar planına ihtiyacı var. Orada gençlerimizi tutabilmek için iyi bir imar planına ihtiyacımız var. Batıda bu böyledir. Maalesef bizde de tam tersine köyden kente doğru bir kaçış var. Köylerde gençlerimizi tutamıyoruz. Ama köy demek, tarım demektir. Tarım da ülkenin önemli bir milli gelir kaynağı. Sanayi, hizmet sektörü gibi tarım da önemli bir milli gelir kaynağı. Tüm ileri ve çağdaş ülkelerde tarıma ciddi destekler veriliyor. Tarımın süspansiyonları çok üst düzeyde ve altyapılar gelişmiş noktada. Bunu yurt dışına gidip gelen muhtarlarımız da orada görüyorlar. İlk yapılması gereken işlerden bir tanesi de kırsallardaki yerleşimlerimizi daha iyi yaşanabilir hale getirmek, çiftçimizi daha çok desteklemek. Köy yaşamının ötesinde tarımın yapılması için ve daha fazla üretim, daha fazla verim almak için ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı.”

“Kooperatifleşmeye Önem Vermemiz Gerekir”

“Önümüzdeki süreçte kooperatifleşmeye çok önem vermemiz gerekir. Biz hep kooperatiflerden kaçtık, korktuk. Bir araya gelip, doğrun düzgün işleyen kooperatifleşme sürecini yaratamadık. Güçlerimizi, imkanlarımızı birleştiremedik. Bunu yapanlar iyi sonuçlar alıyor. Mesela İzmir Büyükşehir Belediyesi hem sütte, hem çiçekte kooperatifleşmeyi teşvik etti. Buradan da ürün alabiliyor. Belediyeler kooperatiflerden ihale olmaksızın ürün alabiliyorlar. Dolayısı ile önümüzdeki dönemde göreve devam edecek olursam, yapacağım işlerin ilk başında kooperatifleşmeyi sağlamak olacak. Hem kentteki insanların daha sağlıklı ürünlere ulaşabilmesi, hem de yöredeki köylerdeki kalkınmanın artması için kooperatifleşmeyi sağlamamız gerekir. Umarım bu sıkıntılı günleri bir an önce üreterek atlatacağız. Her şeye rağmen üretime devam edeceğiz, vazgeçmek yok. Topraklarımızı ürünsüz bırakmamalıyız. İnşallah yakın bir zaman diliminde tarımın daha üst düzeyde olması için hem kırsalda yaşayanlar, hem de kentimizdeki yöneticiler ne yapılabilir, üretime nasıl destek sağlanabilir diye düşünmemiz ve bu doğrultuda çalışmalar yapmamız gerekir. Bunun olması için ben de elimden ne gelirse yapacağım.”

Başkan ve Muhtarlar Pazar Esnafıyla Buluştu

Konuşmaların ardından, sohbetle devam eden kahvaltı programının bitiminde ise, Başkan Gökhan muhtarlarla birlikte Namık Kemal Mahallesi, Köprübaşı Caddesi No: 8’de gerçekleşen Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi’nin açılış törenine katıldı. Başkan Gökhan ve muhtarlar, Muhtarlar Evi’nin açılış törenine giderken Cuma Pazarı’ndan geçerek buradaki esnaflarla da kısa süreli sohbet etme imkanı buldu.

Muhtarlar Evi’nin Açılış Törenine Yoğun Katılım

Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi açılış törenine ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Meclis Üyeleri, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, muhtarlar başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Burada ilk konuşmayı yapan Çanakkale Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı ve Özbek Köyü Muhtarı Sayın Halil Balıkçı, “1976 yılında kurulan derneğimiz bugün 52 köy ve 11 mahalle muhtarı önderliğinde amacına hizmet etmeye devam ediyor. Bugün ise burada hepimiz için Belediyemizle birlikte kullanacağımız, toplantılarımızı yapacağımız muhtarlar evini hizmete açıyoruz. İlimiz genelinde tüm muhtarlara kapımız açıktır. Bu süreçte desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan'a da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Köy ve Kent Arasındaki İşbirliği İleri Seviyede Olmalı”

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Bugün güzel bir mekanın açılışı için bir araya geldik. Katılımlarınız için hepinize teşekkür ediyorum. Muhtarlık çok önemli. Muhtarlık en küçük yerel yönetim birimi ama en zor yönetim birimi. Muhtarın elemanı yok, mimarı, mühendisi yok ama birçok sorumluluğu var. Yetkisi var ama yeteri kadar donanımı yok. Onun için yerel yönetimler ile iş birliği içerisinde olmaları esastır. Biz de onlara bu bağlamda destek olmaya çalışıyoruz. Bazen niye köylere hizmet veriyorsun diye soruyorlar. Köylere destek vermemek mümkün değil. Sonuç itibari ile köy dediğin kent ile ilintili olan bir yerleşim. Köy yerleşimi uzayda değil, o da burada. Oradan insanlar eğitim, ticaret için kente geliyorlar. Yani köy, çok önemli bir yerel yönetim birimi, fakat olanakları itibari ile çok zayıf bir birim. Doğru düzgün altyapıları yok. Tam tersine köylerimizin iyi bir noktaya gelmesi lazım. Oradaki gençlerin kentlere akın etmemesi için köylerimizin yaşanabilir hale getirilmesi gerekir. Köy ile kentin arasındaki iş birliğinin de daha ileri seviyede olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kent yerel yönetimlerinin köy yerel yönetimleri ile daha yakın işbirliği içerisinde olmalarında büyük fayda var. Nitekim Çanakkale Belediyemizin de Muhtarlık İşleri birimi var. Bunun daha da ileri seviyelere ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Burada, bu binada daha çok iş birliği içerisinde olacağız. Binamızda bir toplantı salonu var ve burada birlikte etkinlikler yaparak daha çok işbirliği içerisinde olacağız. Muhtarlar bir araya geldiklerinde, bizi çağırdıklarında daha rahat onların dertlerini dinleyip, topluca çözüm önerilerini konuşabilme şansımız olacak.”

Başkan Gökhan’ın ardından bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise, “Burada oldukça faydalı çalışmalar yürütüleceğine inancımız tam. Uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Ve nihayetinde Çanakkale'ye böyle güzel bir mekan kazandırıldı. Bu konuda emeği geçen belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir projenin hayata geçmesinden son derece memnunuz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından açılışı temsilen kurdele kesimi gerçekleştirilirken, konuklar Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi’ni gezerek bilgi aldı. Tören, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA