GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-10-2018 06:44   Güncelleme : 24-10-2018 06:44

SELDEN ZARAR GÖREN ÜRETİCİLERE SERTİFİKALI TOHUMLUK BUĞDAY DAĞITILDI…

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Terzialan Beldesinde, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; 21 Haziran 2018 günü meydana gelen selden zarar gören üreticilere sertifikalı buğday tohumluğu dağıtıldı

SELDEN ZARAR GÖREN ÜRETİCİLERE SERTİFİKALI TOHUMLUK BUĞDAY DAĞITILDI…

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Terzialan Beldesinde, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından; 21 Haziran 2018 günü meydana gelen selden zarar gören Küçükpaşa, Süleköy, Terzialan, Çakılköy, Hurmaköy ve Karakoca köylerindeki 84 hububat üreticisine İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen 31.000 kg sertifikalı buğday tohumluğu dağıtıldı. Çiftçi Ailelerinin Tarımsal Eğitimi ve Bilgi yarışması projesi kapsamında üreticilere eğitim düzenlendi.

Programa; Çanakkale Ak Parti Millet Vekili Julide İSKENDEROĞLU, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Terzialan Belediye Başkanı Tuncay GÖYMEN, İl Genel Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, İlçe Müdürleri, Şube Müdürleri, Çan Ziraat Odası Başkanı, Teknik Personel, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.

Programın açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ yaptı. KARADAĞ konuşmasında; 21 Haziran 2018 günü meydana gelen aşırı yağış ve sel baskını sonucunda Küçükpaşa, Süleköy, Terzialan, Çakılköy, Hurmaköy ve Karakoca köylerinde ekili dikili alanlarda zarar oluşmuştur. Çan ilçe müdürlüğümüz sel baskınından hemen sonra hasar tespit çalışmalarına başladı ve iki gün gibi kısa sürede hasar tespitlerini tamamladı. 84 üreticimizin 1250 dekar hububat arazisinin zarar gördüğünü gördük. Yine Sebze ve Meyve alanlarında da zarar meydana geldiğini gördük. Biz de zarar gören alanları gezdiğimizde üreticilerimizin sıkıntılarını gidermek için birtakım çalışmalar yapacağımızın sözünü verdik. Zarar gören üreticilerimizin bir nebzede olsa mağduriyetlerini gidermek için Çanakkale İl Özel İdaresinin katkılarıyla üreticimize dağıtılmak üzere 31.000 kg sertifikalı Buğday tohumluğu aldık ve bugün burada 84 üreticimize dağıtımını yapacağız. Sebze alanları zarar gören üreticilerimize de 2019 yılında fide yardımında bulunmak için proje hazırladık. Bugün burada sizlere üç konuda arkadaşlarımız eğitim verecek. Sizlere gece gündüz her konuda bilgi vermeye hazırız yeter ki sizden talep gelsin. Bugünkü eğitim programımıza gösterdiğiniz yoğun ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederim. Selden zarar gören üreticilerimize tekrar geçmiş olsun. Diyerek konuşmalarını tamamladı.

Ardından Ak Parti Çanakkale Millet Vekili Jülide İSKENDEROĞLU konuşmasında; küresel ısınmadan dolayı iklimde değişmeler oluştuğunu ve iklimden kaynaklanan doğal afetler yaşandığını üreticilerimizin mağdur olmamaları için ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptırmaları gerektiğini söyledi. 21 Haziran 2018 günü meydana gelen aşırı yağış ve sel baskınında zarar gören üreticilere geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Zarar gören üreticilerimize sertifikalı tohumluk buğday dağıtarak bir nebze de olsa yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyledi. Emeği geçenlere, gece ve gündüz özveriyle çalışan İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Programda Terzialan Belediye Başkanı Tuncay GÖYMEN beldesinde böyle yoğun katılımlı güzel bir program yapılmasından dolayı teşekkür konuşması yaptı.

Düzenlenen Programda, Çiftçi Ailelerinin Tarımsal Eğitimi ve Bilgi yarışması projesi kapsamında Üreticilere; Tarım Sigortaları, Hayvanlarda Bakım ve Beslemeye bağlı kısırlık ve Trinova yetiştiriciliği konusunda Teknik Personel tarafından sunumlar yapıldı. Anlatılanları pekiştirmek için mini bir yarışma düzenlendi. En son olarak selden zarar gören 84 üreticiye sertifikalı hububat tohumluğu dağıtılarak program sona erdi.