KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 08-10-2018 18:24   Güncelleme : 08-10-2018 18:24

Bozcaada Uluslarası Ekolojik Belgesel Film Festivali BIFED başlıyor

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 10 – 14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bozcaada Uluslarası Ekolojik Belgesel Film Festivali BIFED başlıyor

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 10 – 14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Çanakkale’nin gözbebeği ilçesi Bozcaada’da 5 günde 51 belgesel sinemaseverlerle buluşacak. Ücretsiz film gösterimleri Salhane ve Halk Eğitim Merkezi’nde yapılacak. Büyük ilgi görmesi beklenen BIFED’e herkes davetli.

Dünyadan ekoloji belgeselleri Bozcaada’da

Ekoloji temalı belgesel filmlerin üretimi, gösterimi ve ödüllendirilmesine bağımsız bir alan açmak amacıyla beş yıl önce Bozcaada’da doğan BIFED, dünyada yaşanan sorunlara belgeseller üzerinden bakıp çözüm aramayı önemseyerek yoluna devam ediyor. Bu yıl 56 ülkeden 250 belgesel film başvurusu yapılan BIFED’te jürinin seçimiyle Kanada, İspanya, Almanya, İsviçre, Avusturya, Fransa, Portekiz ve Türkiye’den belgesel filmler perdeye yansıyacak. Bu yıl finale kalan filmlerin konuları arasında çöp, tohum, mülteciler ve alternatif yaşam arayışları gibi başlıklar öne çıkıyor.

Bozcaada’da film dolu günler

BIFED 2018‘in açılışı, 10 Ekim Çarşamba saat 20.00’de Halk Eğitim Merkezi’nde yapılacak. Uluslararası Belgesel Yarışması için 11, Gaia Öğrenci Ödülleri için 7 filmin finale kaldığı festivalinv panaroma bölümünde 33 film gösterilecek. Filmler kadar yönetmenleriyle yapılan söyleşilerin, çevre ve ekoloji konularını birleştiren atölyelerin de ilgi gördüğü BIFED’in programında çocuklar için de birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinlikler yer alıyor.

Türkiye yapımı 3 film finalde

Kendi ülkelerinin sorunlarıyla ilgilenen belgesellere ağırlık verilerek seçilen yarışma filmleri arasında Türkiye’den de üç film yer alıyor. BIFED 2018 Uluslararası Yarışma Finalistlerinden yönetmenliğini Engin Yıldız’ın üstlendiği Eski Evler ve Karayemişler, Doğu Karadeniz güzergâhını ve mevsimleri izleyerek karayemiş ve eski evlerin birlikteliğini, Karadeniz’in rengârenk peyzajları, insanları, dilleri ve gelenekleriyle birlikte gözler önüne seriyor.

Hakan Yıldırım ve Onur Coşkuner’in birlikte yönettiği Savrun, Çukurova’daki zorlu hava şartlarına rağmen çok düşük yevmiyelerle ekmek parası için turp toplama ve yıkama işinde çalışarak hayata tutunma mücadelesi veren insanları anlatıyor. Gaia Öğrenci Ödülleri Finalistleri arasında

gösterilecek bir diğer film ise, Tolga Barman’ın yönettiği Kül Kent. Belgesel, Aliağa’daki termik santralin hemen yanında yer alan bir köy ve bir antik kent üzerinden bölgede yaşanmakta olan çevre ve sağlık sıkıntılarını özetliyor.

Gülpınarlı Zeytin Nöbetçilerinin hikayesi de BIFED’te

BIFED 2018’in Panaroma bölümünde Çanakkale’de yaşayan yönetmen Nejla Osseiran’ın Ayvacık Gülpınar’da jeotermal sondaja karşı zeytin nöbeti tutan köylülerin hikâyesine tanıklık eden Zeytini Öldürmesinler adlı belgeseli de izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca, yönetmen Ethem Özgüven’in, Kaz Dağları’nda küçük ölçekli çiftçilerin yerli büyükbaş hayvan besler, organik zeytin yağı üretir ve geleneksel tohumları yetiştirirken, büyük şehirlerdeki nüfusun endüstriyel gıdalarla beslendiğini anlattığı “Kötü Tohum” adlı belgeselinin de özel gösterimi yapılacak.

Dereceye giren filmler, 13 Ekim Cumartesi akşamı düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Bozcaada’nın sonbaharı BIFED zamanı

Yönetmenliğini Petra Holzer Özgüven‘in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven‘in, başkanlığını Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz‘ın üstlendiği BIFED’in en büyük destekçisi Bozcaada halkı ve esnafı. Festival için son hazırlıkları tamamlayan, çoğunluğu gönüllü gençlerden oluşan BIFED ekibi, küçük, kalabalık salonlarda başvuru ve gösterim ücreti almadan yaptıkları festivale Çanakkale halkını davet ediyor. BIFED’in instagram ve facebook hesaplarından, ayrıca www.bifed.org adresinden filmler, Bozcaada’da festival süresince uygun konaklama imkânları ve festivalle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir.