GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2018 10:59   Güncelleme : 02-10-2018 11:04

ÇANAKKALE- MEB protokolü yargı kararıyla durdurulan Ensar Vakfı aşure dağıttı

MEB ile imzaladığı işbirliği protokolünün uygulanması yargı kararıyla durdurulan Ensar Vakfı, İstanbul ve Çanakkale’deki iki okulda aşure etkinliği düzenledi. Veliler, Ensar'ın okullarına girmesine tepki gösterdi

ÇANAKKALE- MEB protokolü yargı kararıyla durdurulan Ensar Vakfı aşure dağıttı

Ensar Vakfı, “Devletin faaliyet alanı içerisindeki etkinliklerin bizzat vakıf yetkilileri eliyle yürütülmesi Anayasa’nın amir hükmüne aykırılık teşkil eder” gerekçesiyle alınan Danıştay kararına karşın İstanbul Kartal Anadolu Lisesi’nde aşure etkinliği düzenledi. Veliler, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Yasası’na aykırı olduğu için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı protokol iptal edilen Ensar’ın okullarında düzenlediği etkinliğe tepki gösterdi. Vakfın, bir benzerini de Çanakkale’de düzenlediği etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü’nün yanı sıra AKP’li Milletvekili de katıldı.


yargi-dur-dedi-ensar-okullarda-asure-dagitti-515841-1.

MEB’in Ensar Vakfı ile beş yıl geçerli olmak üzere Temmuz 2017’de imzaladığı işbirliği anlaşmasına ilişkin Danıştay 8’inci Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ensar’ın öğrencilere yönelik seminer, sosyal etkinlik, proje, kitap okuma yarışması ve yaz okulu gibi etkinlikler düzenlemesine olanak sağlayan protokolün yargı kararıyla bozulmasına karşın vakıf, okullarda gerçekleştirdiği etkinliklere hız kesmeden devam etti.

‘Aşure etkinliği…’
Kamuoyunun gündemine Karaman’daki bir öğrenci yurdunda yaşanan çocuk istismarıyla gelen Ensar Vakfı, Kartal Anadolu Lisesi’nde, “Aşure etkinliği” düzenledi. Kartal Anadolu Lisesi’ne beş görevli ve iki kazan aşure ile gelen vakıf yetkilileri, okulun bahçesinde stant açtı. Vakfın etkinliği için okulun sıralarından yapılan standa Ensar Vakfı’nın flaması açıldı. Kartal Anadolu Lisesi velileri, Eğitim Sen’in başvurusu üzerine Bakanlık ile imzaladığı işbirliği protokolüne ilişkin yürütmeyi durdurma kararı alınan Ensar Vakfı’nın okullarına girmesine tepki gösterdi.

‘Her zaman destekçisi olacağız’
İstanbul’dakine benzer bir etkinlik Çanakkale’de de düzenlendi. İbn-i Sina Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen, “Aşure Günü” etkinliği Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ensar Vakfı ortaklığıyla gerçekleşti. Etkinliğe, AKP Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan’ın yanı sıra AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu da katıldı. Ensar’ın “katkılarıyla” yapılan organizasyonun, “Öz değerlerin gelecek nesillere aktarmada fayda olacak” sözleriyle değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürü Özkan, il milli eğitimin bu tür etkinliklerin her zaman destekçisi olacağını ifade etti.

‘MEB, yargı kararını uygulamalı’
Danıştay’ın protokole ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararının MEB tarafından uygulanması gerektiğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Protokoller ile eğitim taşeronlara, öğrencilerimiz cemaatlere teslim edilemez” dedi. Aydoğan, eğitimin tamamıyla devletin sorumluluğunda olduğunun altını çizerek vakıflarla imzalanan işbirliği anlaşmaları ile eğitimin sorumluluğunun, kamu kaynaklarının cemaatlere teslim edilmesinin suç teşkil ettiğini vurguladı. Ensar’ın, kamuoyu vicdanında aklanmayan bir vakıf olduğunu ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı, “Bakanlığı hukukun, bilimsel ve kamusal eğitimin gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz” ifadesini kullandı.