SAĞLIK
Giriş Tarihi : 10-09-2018 18:32   Güncelleme : 10-09-2018 18:32

ÇANAKKALE- ŞARBON AÇIKLAMASI..

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; son günlerde gündemden düşmeyen ve tüketiciyi tedirgin eden şarbon hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ÇANAKKALE- ŞARBON AÇIKLAMASI..

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; son günlerde gündemden düşmeyen ve tüketiciyi tedirgin eden şarbon hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Müdür Karadağ, son günlerde kamuoyunu meşgul eden şarbon hastalığı ile ilgili olarak gerek tüketicilerin gerekse hayvancılık yapan yetiştiricilerin konu ile ilgili olarak aydınlatılması amacı ile Şarbon Hastalığı ve İl Müdürlüğünün bu konudaki çalışmaları hakkında bilgi verme ihtiyacı doğduğunu bildirdi.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, “Şarbon hastalığı esas olarak ot ile beslenen hayvanların hastalığı olmakla birlikte insanlara da bulaşabilen bakteriyel bir hastalıktır. Şarbon genel olarak ülkemizde ilkbahar- yaz aylarında hayvanlarda zaman zaman görülebilen bir hastalıktır. İlimizde en son 2012 yılında görülmüştür. Şarbon Hastalığı 5996 sayılı kanun gereği ihbarı mecburi bir hastalık olup, şüpheli vaka görüldüğünde il ve ilçe müdürlüklerimize başvurulması gerekir. Hastalık çıkan yerlerde hastalığın tekrarını önlemek amacıyla il, ilçe müdürlüklerimizce tüm hayvanlara 5 yıl boyunca koruyucu aşılama yapılır. Şarbon hastalığı çok tehlikeli bir hastalık olmakla beraber belli kurallara uyulduğunda insanlara bulaşması çok zordur. Yetiştiricilerimiz sebebi belli olmadan ölen hiçbir hayvanı kesip içini açmamalı, akan vücut sıvılarına ve kanına dokunmamaları, toprağa dökmemeleri ve anında il, ilçe müdürlüklerine haber vermeleri gerekmektedir. Tüketiciler ise sadece il, ilçe müdürlüklerimizce onaylı ve kayıtlı yerlerde üretilen ve satılan gıdaları tüketmelidir. Özellikle kaynağı belli olmayan hayvansal gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. İlimizde, il müdürlüğümüzden onay almış 8 adet mezbaha bulunmaktadır. Türkiye'nin her onaylı mezbahasında olduğu gibi bu mezbahalarda da, il, ilçe müdürlüklerimizce görevlendirilmiş resmi veteriner hekimlerimiz bulunmaktadır. Kesilecek hayvanlar resmi veteriner hekim tarafından kesim öncesi ve sonrası muayeneye tabi tutulurlar. İlimiz mezbahalarında bu güne kadar hiçbir şarbonlu hayvana rastlanmamıştır. Ancak kaçak olarak üretilen, kesilen, satılan hayvansal ve diğer gıda ürünleri sadece şarbon hastalığı yönünden değil hijyen ve diğer hastalıklar açısından da büyük riskler taşır. Bu nedenle tüketicilerimiz ihtiyaçlarını karşılarken il, ilçe müdürlüklerimizin kontrolü altındaki işletme ve tesislerde yetiştirilen, kesilen, üretilen ve satılan hayvansal ve diğer gıdaları güvenle tüketebilirler” dedi.