YEREL
Giriş Tarihi : 21-08-2018 00:35   Güncelleme : 21-08-2018 00:35

Çan 2 Termik santrali Ölüm kusuyor...

Çanakkale Çan'da faaliyette olan 18 Mart termik santrali ardından ikincisi olarak üretime başlayan Odaş Enerji'ye ait Çan 2 Termik santrali bölgeyi zehirlemeye devam ediyor.

Çan 2 Termik santrali Ölüm kusuyor...

Çanakkale Çan'da faaliyette olan 18 Mart termik santrali ardından ikincisi olarak üretime başlayan Odaş Enerji'ye ait Çan 2 Termik santrali bölgeyi zehirlemeye devam ediyor. Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’in raporlarına göre; Çan’da yaşanan hava kirliliği AB Kriterlerinin kat be kat üzerinde görünüyor. Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız ise; erken yaşta ölümlerin ve kanser vakalarında artışa dikkat çekti. Yıldız ayrıca “Bu işletmenin Çan'da kimlerle kirli ilişkileri var ki bu kötülük özenle korunuyor ve kollanıyor. Artık bu kirli ilişkileri ve Çan'a yapılan bu ihaneti sorgulama zamanı” dedi.

 

Tüm karşı çıkmalara ve verilen hukuki mücadelelere rağmen Termikçilerin işgali altında olan Çanakkale ve ilçelerinde yaşayan vatandaşların yaşamları büyük tehdit altında şu anda18 Mart termik santrali ardından ikincisi olarak deneme üretimine başlayan Odaş Enerji'ye ait Çan 2 Termik santrali, tam kapasiteye geçmemiş olmasına rağmen şimdiden bölgeyi zehirliyor 18 Mart termik santralinin yaşattığı hava kirliliği AB Kriterlerinin bile kat be kat üzerinde.Çan’da yaşanan hava kirliliği neredeyse üçe katlandı!

DENEME ÜRETİMİNDEKİ TERMİK SANTRAL ÇANAKKALE ÇAN’I ZEHİRLİYOR!

Linyit yakılan Çan 2 termik santralindeki siyah kömür dumanı fotoğrafları geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya yansımış, durumun vahameti başta Çan Çevre Derneği olmak üzere yaşam savunucularının tepkisini çekmişti. 330 MWe kurulu güce sahip olan Çan 2, ilçedeki 18 Mart termik santrali ardından ikinci santral. Bu iki termik santralin haricinde ilçeye iki termik santral daha gündemde. Bir adım geri adıp tüm Çanakkale’ye baktığımızda ise faaliyette olan beş termik santralin yanı sıra kente dokuz termik santral projesi daha olduğu görülebilir.

Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’in “Çanakkale, İzmir ve Tekirdağ’da Kömürden Elektrik Üretimi ve Sağlık Raporu“nda da belirtildiği gibi Çan’daki hava kirliliği ortalama değerleri Türkiye mevzuatını şimdiden aşmış durumda. Ayrıca Çan istasyonunda PM10 ve SO2 yıllık ortalamaları DSÖ, AB ve Türkiye sınır değerlerinin üzerinde ve insan sağlığı için risk teşkil ediyor. Çan 2 alışmaya devam ederse ve şayet yapılması planlanan diğer termik santral projeleri durdurulmazsa dört tarafı meşeyle çevrili Çan’ın adeta cehenneme döneceği aşikâr. Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız bu durumu bir kez daha gözler önüne seriyor: “Bu termik santraller yüzünden ve TKİ’nin açıkta kömürünün yanması yüzünden Çan tam bir cehenneme döndü. Bunun karşılığı da kanser olarak, kalp ve damar hastalığı olarak, solunum yolu hastalıkları olarak bize dönüyor”.

 

 “ERKEN ÖLÜMLER VE ÇOCUKLARDA ASTIM VE SOLUNUM YOLLARI RAHATSIZLIKLARI ARTTI”

 

Çan’ın kanser oranı en yüksek ilçelerden biri olduğunu vurgulayan Yıldız, ilçedeki çocukların %65-70’inde astım ve solunum yolları rahatsızlıkları görüldüğünü söylüyor. Erken ölümlerin de arttığına değinen Hamza Yıldız, tüm çağrılarına rağmen yetkililerin konuya ilgisiz kaldığını belirtiyor. Oysa HEAL’in iletişim kitinde de belirtildiği gibi: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2016 yılında yayınladığı çevre sorunları raporuna göre Çanakkale’de hava kirliği en önemli çevre sorunu ve bu sorunun kaynağı bakanlık raporunda da belirtildiği üzere kömürlü termik santraller.

 

18 MART TERMİK SANTRALİNİN BACA GAZINDA URANYUM TESPİT EDİLDİ!

 

Farklı akademik çalışmalar da bu bulguları destekler nitelikte. Bu çalışmalara göre 18 Mart Çan Kömürlü Termik Santrali’nin bacasından çıkan uçucu külün içeriğinde insan sağlığını tehdit eden, toprak ve su kirliliğine de neden olan iz elementleri bulunmaktadır. Baca gazının içerisinde yüksek miktarda uranyum (U) ve vadanyum (V) elementi bulundu.

TKİ’NİN ÇAN HALKINA KÖMÜR SATMASI YASAK!

Çanakkale Temiz Hava Eylem Planı’nda Çan izleme istasyonunda ölçülen yüksek SO2 emisyonlarının kaynağı bölgeden çıkarılan yüksek kükürt içeren kömürün kullanımı olarak raporlanmıştır. Bu eylem planıyla TKİ Çan Linyit İşletmesi’ne ait kömürlerin Çan ilçesinde ısınma amaçlı kullanımı ve konutlara satılması yasaklanmış durumda.

“KİRLİ İLİŞKİLER VAR! BU KÖTÜLÜK ÖZENLE KORUNUYOR, KOLLANIYOR”

Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız ODAŞ'a ait Yaya köyde bulunan Termik Santral, Çan ve çevresini cehenneme çevirdiğini söyledi. Yıldız, “İnsanlar kapı ve pencerelerini açamıyor. Sağlığımızı tehdit ediyor” dedi. Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız , “ODAŞ'a ait Yaya köyde bulunan Termik Santral günlerden beri bacalarından simsiyah dumanlarını insanlarımızın, ürünlerimizin, ağaçlarımızın üzerine salıyor. Bu bir çevre katliamıdır. Çan ve çevresini cehenneme çeviriyor. İnsanlar kapı ve pencerelerini açamıyor. Sağlığımızı tehdit ediyor. Yetkililer uyarılarımızı dikkate almadığı gibi bizi halkı yanıltmakla suçluyor.  Bu işletmenin Çan'da kimlerle kirli ilişkileri var ki bu kötülük özenle korunuyor ve kollanıyor. Artık bu kirli ilişkileri ve Çan'a yapılan bu ihaneti sorgulama zamanı” dedi.

 

Kaynak:Aynalı Pazar