GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2018 17:55   Güncelleme : 03-08-2018 18:04

Meteoroloji'den kuvvetli sağanak yağış uyarısı geldi!

Meteoroloji pek çok il için sağanak uyarısı yaptı! Hava durumunda bugün başta Marmara'nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyinde pek çok ilde yoğun yağış bekleniyor.

Meteoroloji'den kuvvetli sağanak yağış uyarısı geldi!

 

Bugün itibarı ile pek çok bölgede yapış var. Yağışlar Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi başta olmak üzere gök gürültülü sağanak şeklinde. İşte Meteoroloji’nin uyardığı iller, 5 günlük hava haritası ve genel olarak yurdumuzda hava durumu…

 

BUGÜN TÜKİYE’DEKİ HAVA SICAKLIKLARI GRAFİĞİ

 

ÜLKEMİZDE HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Çanakkale’nin kuzeyi, Balıkesir’in kuzey ve doğusu, Kütahya, Adana'nın kuzey ve doğusu, Hatay’ın kuzey kesimleri, Osmaniye ve Sivas çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun, Trabzon, Ardahan, Kars çevreleri ile Artvin’in güneyi ve Erzurum’un kuzeydoğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg'm2), Rize çevreleri ve Artvin’in kuzey ilçelerinde şiddetli (51-100 kg/m2) olması bekleniyor.

ÜLKEMİZDE HAVA DURUMU
turkiye-5-gunluk-hava-sicakiklari
 

HAVA SICAKLIĞI:

Kuzey ve doğu kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR:


UYARILARGenellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Ege kıyılarında kuzeyli, Doğu Akdeniz’in doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında batı ve güneybatı yönleren kuvvetlice (30-50 km/sa.)eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun, Trabzon, Ardahan, Kars çevreleri ile Artvin’in güneyi ve Erzurum’un kuzeydoğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg'm2), Rize çevreleri ve Artvin’in kuzey ilçelerinde şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.


KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Rüzgarın; Marmara’nın batısı ve Ege kıyılarında kuzeyli, Doğu Akdeniz’in doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında batı ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 km/sa.)eseceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.