YEREL
Giriş Tarihi : 26-07-2018 22:47   Güncelleme : 26-07-2018 22:47

Güvenli Yerler Umutlu Mülteciler isimli Erasmus+ projesi sona yaklaştı

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 107.205 Euro hibe alan ve T.C. Çanakkale Valilği’nin koordinatörü olduğu Güvenli Yerler Umutlu Mülteciler isimli Erasmus+ projesi son projesi sona yaklaştı

Güvenli Yerler Umutlu Mülteciler isimli Erasmus+ projesi sona yaklaştı

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 107.205 Euro hibe alan ve T.C. Çanakkale Valilği’nin koordinatörü olduğu 2016-1-TR01-KA204-034336 numaralı Güvenli Yerler Umutlu Mülteciler isimli Erasmus+ projesi son proje toplantısını 10-11 Temmuz 2018 tarihlerinde Yunanistan’ın Atina kentinde gerçekleştirdi. KA2 Yetişkin Eğitimi kapsamında iki yıldır devam emekte olan, Yunanistan, Almanya, İtalya İsveç ve Slovenya’dan çeşitli ortaklarla yola çıkan ve mülteciler için çalışan özellikle kamu kurum ve kuruluşlarındaki personelin kapasitelerinin arttırılmasını amaç edinen proje kapsamında birçok aktivite gerçekleştirildi. Geniş bir yelpazesi olan bu aktivitelerden bazıları;

- Ortak kurumlarımızın da kendi şehirlerinde açmış oldukları mültecilere yönelik dil kursu, (Bu doğrultuda T.C. Çanakkale Valiliği öncülüğünde açılan Türkçe dil kursuna 22 göçmen-mülteci katılmıştır.)

- Personele yönelik açılan ve gelen göçmen-mülteci ile temel düzeyde iletişim kurabilmeyi sağlayacak olan Farsça veya Arapça dil kursu, (T.C. Çanakkale Valiliği öncülüğünde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi TÖMER bünyesinde Farsça dil kursu açılmış ve bu kurstan 10 kamu çalışanı faydalanmıştır.)

- Yasa dışı deniz geçişlerine dikkat çekmek için düzenlenen ve Ayvacık köy muhtarlarının katıldığı Farkındalık Semineri,

- Yine yasa dışı deniz geçişlerine dikkat çekmek için hazırlanmış olan kısa animasyon filmi Go Go Captain (https://www.youtube.com/watch?v=kF9CS7fbC48&pbjreload=10)

- Mülteciler için düzenlenen ve Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan doktorlar tarafından verilen sağlık semineri,

-Proje süresince mültecilerle her ortak kurum tarafından yapılmış röportajlar,

-Yerel halkın mülteciler hakkındaki görüşlerini almak için (çevrimiçi) tutum anketleri, (Her ortağın kendi dilinde hazırlanmıştır.)

- Proje için açılmış olan Facebook (saferplaceshopefulrefugees), Twitter (S.P.H.R.) blog (www.saphorsite.wordpress.com) ve projenin resmi web sitesi (www.saphor.org)

- Mültecilerle kaynaşma amaçlı yapılmış ve kendi kültürlerinin tanıtıldığı kültür festivalleri

- Ortak kurumlarımızın bulundukları kentleri tanıtıcı hem ana dillerinde hem de o kentte en fazla bulunan göçmen-mültecilerin dilinde hazırlanmış broşürler, (Çanakkale için Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca broşür hazırlanmıştır.)

- Ortak ülkelerin, özellikle İtalyan radyo-gazete ve televizyonlarında yer alan haberler.

-4 farklı ülkede gerçekleştirilmiş (Almanya, İsveç, Yunanistan ve Slovenya) ve katılımcıların bu ülkelerdeki göçmen-mülteci durumunu birebir gözlemleme şansı bulduğu kısa süreli eğitimler. Ayrıca her eğitim sonrası edinilen bilgi ve tecrübeler her ortak kurum tarafından kendi personeli ve ilgili diğer kurum personelleri ile paylaşılmış ve bu personelin kapasitelerinin arttırılması amaçlanmıştır.