YEREL
Giriş Tarihi : 11-07-2018 21:58   Güncelleme : 11-07-2018 21:58

Bu Kentte İnsanlar Mutlu Yaşıyorlar, Mutlu Yaşamaya Devam Edecekler...

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, ülke ve kent gündemindeki güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu Kentte İnsanlar Mutlu Yaşıyorlar, Mutlu Yaşamaya Devam Edecekler...

Başkan Gökhan, Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen basın açıklamasındaki sözlerine Srebrenitsa Katliamını anarak başladı. Gökhan, “Biliyorsunuz bugün Srebrenitsa katliamının yıldönümü. 8372 kişi Sırp ordusunun askerleri tarafından Bosna Hersek’te katledilmişti. Maalesef onları korumakla görevli Hollandalılar bu işe gözlerini yumdular. Anlaşılan o ki dini motiflerle bir göz yummanın olduğunu varsayıyorum. Bu katliamı şiddetle kınıyorum. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük katliam olduğunu vurgulayabiliriz. Ama Bosna Hersek bizim açımızdan çok önemli bir ülke çünkü tam Avrupa’nın göbeğinde inadına ve yılmadan mücadele eden tek İslam motifini barındıran ülke. Çok önemsiyorum. Bu bağlamda Türkiye’nin elinin daha fazla Bosna Hersek üzerinde olması gerektiğini, daha çok destek olması gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Çanakkale’de de çok fazla Boşnak hemşerimiz var, onlarla da bu bağlamda üzüntülerimi paylaşayım” diye konuştu.

Başkan Gökhan açıklamalarında Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Bülent Turan’ın “Çanakkale’de Cumhuriyet Halk Partisi neden çok oy alıyor?” şeklindeki açıklamasına da değinerek, bunun yeni bir durum olmadığını, kentlilerin çok uzun yıllardır sosyal demokrat anlayışı desteklediğini kaydetti. Bu durumu gerekçeleriyle aktaran Başkan Gökhan, “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Milletvekili Bülent Turan hedefi Çanakkale’ye çevirdi ve bir soruyla ortaya çıktı. ‘Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı Çanakkale’nin merkezinde CHP’ye oy niye çok?’ diye bir soruyla karşılaştık. Yeni değil bu durum. 1968’den beri CHP’ye oy çok bu kentte. Bunda şaşılacak bir şey yok. Çünkü anlayışımız ve topluma bakış açımız farklı” dedi.

Açıklamalarına devam eden Başkan Gökhan, “Sayın Turan diyor ki, ‘mezbaha yok, hal yok, temizlik yok, park yok… Yok, yok, yok… Neden birinci bunlar?’ diye sormuş.

Mezbaha yok; girişimciler mezbaha yapmak isterse yapar. Girişimcilere bu noktada her türlü desteği vereceğimizi söylemiştik. Belediyenin asli görevi değil mezbaha yapmak.

Hal binamız bitmek üzere. Bir ay içerisinde tamamlanacak.

Temizlik var, arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Temizlik ötesinde birçok esenlik hizmetini de yerine getirdik. Çöp deponi alanımızı yaptık, atık su arıtma tesisimizi yaptık. Bunlara bir bütün olarak bakmak lazım ama sonuçta bir basın mensubunun dolmuş bir konteyneri çektiği fotoğrafa bakıp bu kentte temizlik yoktur demek pek hakkaniyetli değil. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar” dedi.

“Pek Çok Proje Yaptık, Yapmaya Devam Edeceğiz”

Başkan Gökhan, bu bağlamda kentte yürütülen çalışma ve projelerden de söz ederek; “Bunlar düzelecek şeyler; temizlik de yapılır, mezbaha da yapılır. Ancak park da yok diyor Sayın Turan. Sayın Turan geldiğinde gezip bizim parklarımızı görmüyor. Halbuki son dönemde çok ciddi oranda park ve plaj yaptık. Esenler’deki Özgürlük Parkı’ndan başladık. Şehit Kıvanç Kaşıkçı Sağlıklı Yaşam Merkezi, Esenpark, Yörem Meyve Bahçesi, Hobi Bahçelerimiz, çalışmaları tamamlanınca yeni bir görünüm kazanacak olan Halk Bahçesi… Halk Bahçesi demişken; biz meclis kararıyla Tarım İl Müdürlüğünden hastane alanının bahçesini de içine alıp denize kadar olan alanı yeşil alan ilan etmiştik. Sonra bunu bozdurdular, iptal ettirdiler. Sarıçay kenarındaki yeşil alanlarımız, Tohum Sandığımız, Barbaros Mahallesinde oluşturduğumuz parklar, Dardanos’ta yapmakta olduğumuz Halk Plajı, Güzelyalı Halk Plajı ve en son Gençlik Kampı’nın yanında Güzelyalı Piknik Alanı yapıldı. Çok da büyük ilgi görüyor. Bu gibi projeleri yaptık, yenilerini de yapmaya devam ediyoruz. Sayın Turan onları teşrif edip de gezse bunları görecektir” şeklinde konuştu.

“Yönetimin Her Aşamasında Kentliyle Beraberiz”

Başkan Gökhan, “Çanakkale’de halk niye Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veriyor? Niçin bize oy veriyor? Niçin sosyal demokratları tercih ediyor? Burada biz hem yatırımlar yapıyoruz ama aynı zamanda da halkla birebir ilişki içinde olduğumuz etkinlikleri yapıyoruz. Konserler yapıyoruz, mekanlar açıyoruz, plajlar yapıyoruz, sinema günleri yapıyoruz, festivaller yapıyoruz, her ay kültür sanat etkinlikleri yapıyoruz, müzeler açıyoruz. Çok çeşitli etkinliklerimiz var. Ama aynı zamanda Belediye binamızı yapıyoruz, Barbaros Kreşimizi yapıyoruz, Barış Kordonumuzu yeniden düzenliyoruz, Halk Bahçesi yenileme çalışmaları devam ediyor. Güzelyalı ve Dardanos’un altyapı çalışmalarını yaparken, arıtma tesisini de yapıyoruz. Yeni bir çalışmamız; Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin yan tarafına Çocuk bilim merkezini yapıyoruz, aynı zamanda Kale Seramikle beraber yapılacak olan Çocuk Bilim Merkezinin de zemin iyileştirmesi başladı. Bu arada sosyal konutlar ile ilgili çaba gösteriyoruz. Bakanlığın burayı riskli alan ilan etmesini bekliyoruz. Birçok alanda sadece Belediyenin yapmakla görevli olduğu işleri değil halka birebir dokunan, sosyal yardımlardan tutun, engellilerden tutun, birçok konuda halkla birlikte mahalle meclislerimizle birlikte her aşamada Çanakkale halkımızla beraber işlerimizi götürüyoruz” dedi.

“Her Yaptığımızın Hesabını Veriyoruz”

Kamu kaynaklarının kullanımına da ayrı bir özen gösterildiğinin altını çizen Başkan Gökhan, “Biz kamu kaynaklarını kullanırken çok dikkat ediyoruz. Vatandaş onun için de oy veriyor bize. Kaynaklarımızı nasıl kullandığımız da takip ediliyor, bunun hesabını veriyoruz. Biz şeffaf belediyeyiz. Bizim gizli ve hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yok” dedi.

“Belediye Kentine ve Geçmişine Sahip Çıkıyor”

Kamu kaynaklarının yine kamu yararına kullanılması için ayrı bir çaba sarf edildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Gökhan, “Özgürlük Parkı; sanki orası eskiden yeşillikmiş de burayı park alanına çevirmiş sanabilir insanlar. Ama orası 57 dönüm bir araziydi. Konut parseliydi. Hepsini tek tek istimlak etmek suretiyle Çanakkale halkının hizmetine sunduk. Ayrıca yüzme havuzumuz var biliyorsunuz, arkada Çanka evleri var. Hemen havuzun arkasında Altın Yıllar Yaşam Merkezimiz var. Bunların hepsi kamuya ait alanlar. Biri Telekom’a aitti, Ön taraftaki arsayı satıyorlardı aldık. Arkadaki Çanka evlerini de TKİ’den satın aldık. Kat karşılığı verdik. Onun karşılığında kapalı spor salonu ve havuzu yaptırdık. Kamuya ait bütün alanı yeniden kamuya kazandırdık. Dolayısıyla Altın Yıllar Yaşam Merkezinin yerini de Telekom’dan aldık. Kale Seramik’le birlikte yapacağımız Çocuk Bilim Merkezi de Eski Tekel Şarap Fabrikasının alanıydı hibe olarak aldık. Seramik Müzesini aldık, Kent Müzesini yaptık. Eski kentin belleğini, kültürel mirası koruduk. Korfmann Kütüphanesini yaptık, eski tekel deposuydu. Şimdi dünyanın en önemli arkeoloji eserlerinin bulunduğu kütüphanelerinden biri. Ece Ayhan Evimizi yaptık, Yazar ve Sanatçı Evini yaptık. Dolayısıyla bunları yaparken insanlar bunları görüyor, bunları hissediyor. Kentine ve geçmişine sahip çıkan belediye ve burada her şey açık ve şeffaf bir biçimde işlerini götürüyor. Ve ben Belediye Başkanı olduktan sonra Çanakkale’de çok önemli miktarda konut ve arsa sahibi olduk. Hiçbir parselimizi satmadık, kat karşılığı verdik. Parsel artıklarının hepsini kat karşılığı verdik. Oradan çok ciddi dükkan, konut, arsalarımız oldu. Karacaören mevkiinde iki tane 75 biner metrekarelik yeşil alanımız var. Tüm bunlar bu kente kazandırılmış varlıklardır. Çanakkale Belediyesinin varlıkları hepimize ait. Onun için hesap vermek durumundayız biz. Yaptıklarımızın hiçbirinde hesap verilememesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Bazı gazetelerde çıkan haberleri de hemen cevaplıyorum. Çok müsterih ve rahatız. Bu bağlamda bir sıkıntımız yok. Alnımız açık. Kent halkı da bunu böyle bildiği için, insana insan gibi davrandığımız için elbette bizi tercih ediyor. Bizim betondan, ranttan uzak, kaynakları verimli kullanan ve insanlara yararlı olmaya çalışan bir belediye olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Başkan Gökhan, “Yıllardan beri bu anlayışı güttüğümüz için bu böyle gelmiştir ve böyle gidecektir. Çanakkale halkı bunu son seçimlerde de göstermiştir. Niye insanlar bu avantajları kaybetsinler? Ne vaat edecekler insanlara? Kapanan fabrikalardan mı bahsedecekler? Petkim’den Sümerbank’tan mı bahsedecekler? Biz o alanları bile değerlendirdik” dedi.

Kentlilerin Çanakkale’de yaşama sevincini hissettiğini belirten Başkan Gökhan, “Biliyorsunuz Açık Hava Sinema Gecelerimiz başladı, büyük ilgi görüyor. Şimdi bir talep var, gösterimlerin yapıldığı ekranın büyütülmesi ile ilgili. Seneye büyük ekran koyacağız. O bile büyük ilgi görüyor. Birbirini tanımayan insanlar bir araya geliyorlar, beraber film izliyorlar. O insanlar bu kentte yaşama sevincini hissediyorlar. Mühim olan bunu hissettirebilmek. İkilik olmadan, taraf olmadan, kimseyi kayırmadan, kimsenin siyasi, etnik, dinsel görüşüne bakmaksızın her insanı mutlu etmek için çalışan yönetimlere halk destek veriyor. Çanakkale’de de insanlar mutlu yaşıyorlar ve mutlu yaşamaya devam edecekler” dedi.

Gündeme ilişkin bazı konulara da değinen Başkan Gökhan, Kale Gıda’nın bulunduğu alandaki akaryakıt istasyonuna ilişkin de açıklamalarda bulunarak, “Bir akaryakıt istasyonunun yeri var Kale Gıda’nın yanında. Orayı işte birisi şu kadara vermiş biz 5 bin lira vermişiz şeklinde haberler çıktı. Çanakkale Belediyesinin şirketi bu yeri ihaleyle aldı, ihaleye başka bir firma katılmış ama geri çekilmiş. Biz belediye şirketinin orada da belediyeye ait olan parselde bir akaryakıt istasyonu yapmasını açıkçası uygun gördük. İnşaat başlamasından itibaren 5 bin lira aylık, ruhsatı aldıktan sonra 10 bin liraya çıkıyor ve 10 sene sonra da mülk tamamen belediyeye geçiyor. Bunun karşılığında ne oluyor? Şimdi arkadaşlarımız 4 büyük firmayla pazarlık yapıyor. Orada biliyorsunuz şirketler para veriyorlar ve inşaatı yapıyorlar. Tabi biz inşaatı yaptırmayacağız şimdi en çok parayı veren şirketle şirketimiz anlaşacak. Biz kim ne vermiş neye evet demişiz, onu da kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

Hamidiye Tabyalarındaki çalışmalardan da söz eden Başkan Gökhan, “Mesela Tabyalarda son durum ne? Tabyalarda hatırlarsanız yerel seçimler öncesinde afişler asılmıştı böyle yapılacak diye. Oradaki inşaat alanını görüyorsunuz ama işte daha ancak bitirildi. Ama tabyalardaki son durum ne derken, tabyaların içindeki işletmelerin son durumu ne diye de sormak istiyorum. Bir takım laflar dolaşıyor. Kimlere verilecek o yerler? İhale açılacak mı? İşletmeleri kimler elde edecek? Bunları çok yakında göreceksiniz. Nasıl aldıklarını takip edeceksiniz. Hatta Emlak Müdürlüğümüze talimat verdim biz de talibiz oraya. Belediyenin şirketi de talip. Ama bize teklif sunacaklar mı bilmiyorum. Sunarlarsa bilgi veririz” dedi.

Başkan Gökhan, toplantısının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtlarken, toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri de katılım gösterdi.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA