GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-07-2018 21:27   Güncelleme : 11-07-2018 21:27

Balkanlardan Yükselen Ağıt: Srebrenitsa Katliamı

Çanakkale Bal-Göç Derneği ve Dernek Başkanı Ahmet Uslu 11 Temmuz 1995 tarihinde 8372 Müslüman Boşnağın katledildiği Srebrenitsa Katliamını kınadı.

Balkanlardan Yükselen Ağıt: Srebrenitsa Katliamı

Tarih 11 Temmuz 1995... Bosna ve civarında savaş 3 yıldır sürüyor. İnsanlığın gözü önünde, Sırp caniler her türlü savaş suçunu işleyip, binlerce Müslümanı medeni Avrupa'nın göbeğinde bebek, yaşlı, kadın, hasta demeden katlediyordu. Dünya bu vahşeti film izler gibi televizyonların başına kurulmuş izledi.

Hollandalı askerler, bir gece Bosna'da bulunan Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne bağlı Hollandalı komutandan aldıkları emir doğrultusunda şehri boşalttılar ve şehrin güvenliğinden sorumlu Hollandalı komutan Thom Karremans, sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırp Komutan Ratko Mladic'e bıraktı. teslim etti.

Bir hafta süren katliam, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, insanlığa yapılan en büyük suç olarak kayıtlara geçti.

Müslüman nüfusun daha fazla olduğu ve Sırp zulmüne karşı yetersiz imkanlarla karşı koymaya çalışan Srebrenitsa'nın Tanjarz Kırsalı'nda, 10 bin kişi esir alındı. İnsanları esit tutan askeri grup, ardından Mladiç'in emriyle tek tek esirleri öldürdü.

Tam 5 gün süren katliamda 8300 kişi öldürüldü ve kalan 2700 kişi serbest bırakıldı.

Aslında öldürülen insanlar değil, insanlıktı.