SİYASET
Giriş Tarihi : 09-06-2018 20:08   Güncelleme : 10-06-2018 00:15

Güneşhan'dan Sözde ilahiyatçıya verilen Uyarı Cezasına çok sert tepki

ÇOMÜ Rektörlüğünün Abdullah Akın adlı sözde ilahiyatçıya verdiği Uyarı Cezasına bir tepki de CHP İl Başkanlığından geldi. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan Abdullah Akın’a verilen uyarının ceza değil olduğunu belirtirken; “Çanakkale den defolup gitmesini isterken, ÇOMÜ Yönetiminin kamuoyuna karşı gösterdiği bu saygısızlığın sebebi nedir? Kimden korkuyorsunuz. Yalan söylediği devlet tarafından da tasdik edilen bu sahtekârı neden koruyorsunuz?” sorularını yöneltti.

Güneşhan'dan Sözde ilahiyatçıya verilen Uyarı Cezasına çok sert tepki

ÇOMÜ Rektörlüğünün Abdullah Akın adlı sözde ilahiyatçıya verdiği Uyarı Cezasına bir tepki de CHP İl Başkanlığından geldi. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhanın yaptığı basın açıklaması şöyle;

Bilindiği gibi Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde kendisini bilim adamı sanan bir ahlaksız ve densizin 20.02.2018 tarihinde yerel basında ve üniversite televizyonunda yaptığı seviyesiz konuşmalar ile , 1924 Yılında Çanakkale de ve Bursa da bazı camilerin genelev olarak kullanıldığını açıklaması üzerine partimizden , kamuoyundan ve toplumun her kesiminden yoğun tepki alması nedeni ile Üniversite yönetimi tarafından hakkında geç de olsa zorunlu olarak bir soruşturma başlatılmıştı.

Başlatılan soruşturmanın sonucunda ;Geçmişimizle , kamuoyu ile , kurucu değerlerimizle ve tüm ülke ile alay edercesine Abdullah AKIN isimli densize UYARI cezasının verildiği açıklanmıştır.

Sayın Rektör şunu çok iyi bilmelidir. Bu bir ceza değil, bir ödüldür.

Şimdi soruyoruz;

Bilindiği gibi CHP Bursa Milletvekilimiz Sayın Ceyhun İRGİL ’in Bursa Valiliğine yaptığı müracaat üzerine, Vakıflar Genel Müdürlüğü “ Camilerin genelev olarak kullanıldığına dair herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır “cevabını resmi yazı ile beyan etti. Mustafa Kemal ATATÜRK ve manevi değerlerimize bu kadar hakaret etiği, ayan beyan ortada iken böyle bir ceza nasıl verilebildi. Üstelik densizin iddia ettiği konu, devletin resmi makamları tarafından yalanlandığı halde ÇOMÜ yönetimi bu sorumsuz davranışı nasıl gösterebildi.

Çanakkale de tüm siyasi partiler , sağcısı, solcusu ,basını ve tüm kamuoyu bu densizin üniversiteden ve Çanakkale den defolup gitmesini isterken , ÇOMÜ Yönetimi nin kamuoyuna karşı gösterdiği bu saygısızlığın sebebi nedir? Kimden korkuyorsunuz. Yalan söylediği devlet tarafından da tasdik edilen bu sahtekârı neden koruyorsunuz? Koruduğunuz kişinin arkasın da kimler var? Kurucu önderimize ve halkın ibadet yerlerine aslı astarı olmayan iftiralar ve yalan bilgiler ile saldıran bu bilgiden yoksun ve densiz zat, sayenizde Üniversitede İLKÖĞRETİM DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ eğitimcisi olarak bulunmaya devam edecektir. Bu anlayışta olan bilgisiz ve densiz , geleceğin çocuklarına din dersi eğitimi verebilir mi? Vereceği din dersi eğitimi sağlıklı olur mu?

Şunu çok açık bir şekilde ifade ediyoruz. ÇOMÜ Yönetimi 18 Mart Üniversitemize yakışmamaktadır. Bizler, 18 Mart üniversitemizin bilimden yana olması ve ülkedeki en iyi akademik öğrenimi veren üniversiteler arasında yer alması için her türlü desteği vermeğe devam edeceğiz. Barış Akademisyenleri olarak bilinen yüzlerce bilim insanı sadece barış dedikleri için hiçbir haklı gerekçe gösterilmeden haksız ve hukuksuz bir şekilde işinden edilirken , Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Yönetimi kamuoyunun tepkisini alan ve Bilim ile ilgisi olmayan Abdullah AKIN gibi Akademisyen müsveddesini bünyesinde barındırmaya devam etmektedir.

Abdullah AKIN gibi bilimden yoksun akademisyenler hak ettiği cezayı alıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağımızı ve takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun dikkatine ve bilgisine sunuyoruz.

09.06.2018

İsmet GÜNEŞHAN

CHP İL BAŞKANI