SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-04-2018 04:41   Güncelleme : 04-04-2018 04:46

NÜKLEER TIP KLİNİĞİ YENİ BİNADA HİZMETE BAŞLADI

2014 yılından bu yana hastane bünyesinde Çanakkale halkına hizmet veren Nükleer Tıp kliniği yenilenmiş PET-CT cihazıyla ve 3 uzman hekim 5 sağlık personelinden oluşan güçlü kadrosuyla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi yeni binasında yeni yerinde hasta kabulüne başladı.

NÜKLEER TIP KLİNİĞİ YENİ BİNADA HİZMETE BAŞLADI

2014 yılından bu yana hastane bünyesinde Çanakkale halkına hizmet veren Nükleer Tıp kliniği yenilenmiş PET-CT cihazıyla ve 3 uzman hekim 5 sağlık personelinden oluşan güçlü kadrosuyla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde hizmete sunuldu bu konuda il sağlık müdüelüğünün yaptığı açıklama şöyle;

2014 yılından bu yana hastanemiz bünyesinde Çanakkale halkına hizmet veren Nükleer Tıp kliniğimiz yenilenmiş PET-CT cihazıyla ve 3 uzman hekim 5 sağlık personelinden oluşan güçlü kadrosuyla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi yeni binamızda yeni yerinde hasta kabulüne başladı.

1 ayda yaklaşık 450 hasta alınarak yaklaşık 1150 çekim yapılan kliniğimizde sintigrafi tetkikleri için Gama SPECT kameramız ve onkoloji hastalarının tanı ve takibinde önemli bir yeri olan PET-CT cihazımız (16 kesitli) bulunmaktadır. Ayrıca hipertroidi ve troid kanseri hastalarının tanı ve takibi yapılmakta olup Hipertroidi hastalarına ayaktan RAI-131 tedavisi de verilmektedir.

İlimizde ilk olarak hastanemizde halkımızın hizmetine sunulan PET-CT, kanserin tanısında ve tedavisinin izlenmesinde günümüzde kullanılan en gelişmiş yöntem olup iki teknolojinin birleşiminden oluşuyor. PET (Positron Emmission Tomography), hücrelerin fonksiyon ve metabolizması hakkında bilgi verirken, CT de anatomik veri sağlıyor. Böylece hücrelerin hem metabolik fonksiyonu hem de anatomisi hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilerek özellikle kanser hastalarında en uygun tedavi şekline karar verilebiliyor.

Gama SPECT kamerası ile yapılan sintigrafi tetkikleri hastaya sıkıntı vermeyen kolay incelemeler olup hastanın aldığı radyasyon dozu radyolojik incelemelerden (akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi gibi) farklı değil hatta daha düşüktür. Çocuklarda yenidoğan döneminde bile incelemeler yapılabilmektedir. Sintigrafi tetkikleri kalp, akciğer, böbrek, kemik ve troid gibi pek çok organın yapı ve fonksiyonu hakkında detaylı bilgi verir ve hastalık tanısı, tedavisinin yönlendirilmesi ve hasta takibinde kullanılır.

Birçok hastalık henüz anatomik değişiklik göstermeden önce moleküler düzeyde belirti vermektedir. Bu nedenle Nükleer Tıp tetkikleri sayesinde hastalıkların erken safhada tanısı ve tedavi başarı oranının artması sağlanmaktadır.

ÇANAKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA