SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-03-2018 17:04   Güncelleme : 26-03-2018 17:04

Çocukların eklemlerindeki kızarıklık, şişlik ve ateşe dikkat

stanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Çocuk Romatoloji Derneği; çocukluk romatizmasıyla ilgili bir panel düzenleyerek uzmanları ve hasta yakınlarını bilgilendirdi. Global biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği ile gerçekleştirilen organizasyonda, hasta yakınları hastalık hakkında bilinçlendirilirken, toplumda da farkındalık yaratılması amaçlandı.

Çocukların eklemlerindeki kızarıklık, şişlik ve ateşe dikkat

İSTANBUL, 26 Mart 2018 - Jüvenil idyopatik artrit ya da jüvenil kronik artrit olarak da bilinen çocukluk romatizması, en sık rastlanan iltihabi hastalıktır. 0-16 yaş arası çocuklarda görülen ve 6 haftadan fazla eklem tutulması şeklinde seyreden jüvenil idyopatik artrit; eklemlerde kızarıklık, şişlik ve ateşe neden olmaktadır.1

Bu hastalık konusunda toplumda farkındalık yaratmak ve hasta yakınlarını bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen “Çocukluk Romatizması (Jüvenil İdyopatik Artrit) Hasta Okulu” paneli global biyofarma şirketi AbbVie ve Çocuk Romatoloji Derneği işbirliğiyle gerçekleşti.

İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Temel Bilimsel Tıp Bilimleri Ekrem Kadri Unat Anfisi’nde düzenlenen panel; İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Romatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Kasapçopur’un açılış ve “Romatizma Nedir?” konuşmasıyla başladı. İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Romatoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Sezgin Şahin’in “İltihaplı Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?” ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Romatoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Amra Adroviç’in “İltihapsız Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?” konuşmasıyla devam etti. Panelde ayrıca; Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Romatoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Uzman Dr. Kenan Barut “Ailesel Akdeniz Ateşi Nedir?”, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Romatoloji Bölümü Hemşire Aslı Kaplan “Tedaviye Uyum Neden Önemlidir?”, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Romatoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ela Tarakçı ve Dr. Fzt. Nilay Arman’ın “Egzersiz Neden Önemlidir?” konulu konuşmalarıyla hasta ve aileleri bilgilendirildi. Hasta yakınlarının yoğun ilgi gösterdiği panel; hasta yakınlarının uzmanlara sorduğu sorularla son buldu.

Çocukluk Romatizması (Jüvenil İdyopatik Artrit) Nedir?

Jüvenil İdyopatik Artrit, kısaca JIA, bağışıklık sisteminde artmış inflamatuvar yanıtla belirginleşerek 16 yaşından önce ortaya çıkan, kronik ve otoimmün bir hastalıktır.1 Hastalığın dünyada prevalansının 100,000’de 16 ila 150 olduğu düşünülmektedir.2 JIA, çocuklarda en sık görülen kronik romatizmal hastalık olarak kısa ve uzun dönem sakatlıkların en önemli sebeplerinden biridir.3 Bu hastalık, tekil bir hastalık olmaktan çok, çeşitli belirtilerin bir arada görülebileceği bir hastalıklar toplamıdır ve sebep veya sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın temel belirtileri; 16 yaşından önce başlaması, 6 haftadan uzun sürmesi, bir veya daha fazla eklemi tutan artritin (eklemde şişme, ısı artışı, hareket kısıtlılığı yada kızarıklık) varlığı ve ağrıdır.1


AbbVie Hakkında

2013’te Abbott’tan ayrılarak kurulan AbbVie, araştırmaya dayalı global bir biyofarma şirketidir.Şirketin misyonu uzmanlığını, işine adanmış çalışanlarını ve yenilikçiliğe yönelik benzersiz yaklaşımını kullanarak dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik ileri tedaviler geliştirmek ve tıbbın hizmetine sunmaktır. Tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Pharmacyclics dahil olmak üzere AbbVie dünya genelinde yaklaşık 29,000 çalışanı ile 170’ten fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket ve çalışanları, portföyü ve taahhütleri hakkında daha fazla bilgi için: www.abbvie.com ve www.abbvie.com.tr Twitter: @abbvie. Kariyer olanakları için Facebook ya da LinkedIn sayfamızı takip ediniz.


Referanslar:

Makay BB et al. Jüvenil İdyopatik Artrit Tedavi Uzlaşı Rehberi. Deomed, 2013
Ravelli A, Martini A. Lancet. 2007;369(9563):767-78
Weiss JE and Ilowite NT. Pediatr Clin North Am. 2005;52(2):413-42

Bilgi için: Communication Partner

Ayşenur Özcan| 0536 862 21 47 | aysenurozcan@cpartner.com.tr
Aslıhan Demir | 0533 707 64 33 | aslihandemir@cpartner.com.tr

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA