YEREL
Giriş Tarihi : 15-03-2018 17:38   Güncelleme : 15-03-2018 17:42

KHK’yle getirilen ‘sivillere yargı zırhı’ AYM’de

CHP’li Erkek, KHK’yle getirilen ‘sivillere yargı zırhı’ düzenlemesinin iptali için AYM’ye başvuruda bulundu, “Bu düzenleme hukuk devletlerinde kabul edilemez” dedi

 KHK’yle getirilen ‘sivillere yargı zırhı’ AYM’de

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, kamuoyunda ‘sivillere yargı zırhı’ olarak bilinen düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuruda bulundu. Erkek, “15 Temmuz Darbe Girişimi ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden sivillere dokunulmazlık” getiren 7079 sayılı Kanun’un 113’üncü maddesinin iptali için hazırladığı dilekçeyi AYM’ye teslim etti. Daha sonra AYM önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Erkek, ‘eline silah dahi almamış masum erlerin linç edildiğini’ hatırlatarak, “Bu eylemlerin soruşturulması hukuk devletinin bir gereğidir” dedi.

Hukuk devletinde kabul edilemez
CHP’li Erkek, şöyle devam etti: “Siz, ‘15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler’ derseniz, yarın temel hak ve özgürlükleri için sokağa çıkan insanları birileri bastırabilir. Bastırmak kavramı soyuttur. Ayrıca iptalini istediğimiz bu düzenlemede ileride ciddi sorunlar çıkartabilecek muğlak düzenlemeler var. Hukuk devleti olmazsanız korku devleti olursunuz. Bu düzenleme hukuk devletlerinde kabul edilemez.”

Öte yandan CHP’li Erkek, ittifak yasasıyla ilgili de AYM’ye başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.