YEREL
Giriş Tarihi : 12-03-2018 00:04   Güncelleme : 12-03-2018 00:04

Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkinde köprü ayaklarını yapımına başlandı

Çanakkale 1915 Boğaz Köprüsü için çalışmalar hızla sürdürülürken, Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkisinde kurulan şantiyede, köprünün deniz içinde inşa edilecek ayaklarının yapımında kullanılacak kuru havuz tamamlandı.

Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkinde köprü ayaklarını yapımına başlandı

Köprünün ayaklarının oturtulacağı alanda da denize kazıkların çakılması için çalışma başlatıldı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, köprünün deniz üzerinde başlayan çalışmalarını yerinde inceledi.

2023 yılında tamamlanması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü, 2023 metre ayak açıklığıyla dünyanın en büyük asma köprüsü olacak. Temelinin atılmasının üzerinden yaklaşık 1 yıl geçen Çanakkale 1915 Köprüsü için sahilden gözle görülür şekilde deniz üzerinde ayak çalışmalarına başlanılması ise bölge halkı arasında heyecan yarattı. Gelibolu’da Sütlüce, Lapseki’de ise Şekerkaya mevkileri arasında yapılacak 1915 Çanakkale Köprüsü için işin en başında, her iki yakada da uzun süre denizde sondaj çalışmaları yapıldı.

Bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 2023 metrelik ayak açıklığıyla dünyanın en uzun asma köprüsü için Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasındaki Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkisinde şantiye kuruldu. 2'si Türk, 2'si Kore olmak üzere toplam 4 firma tarafından ortaklaşa yapılan köprünün ayaklarının inşasında kullanılacak kuru havuz yapımı tamamlandı. Köprünün ayaklarının oturtulacağı deniz üzerindeki alanlar, Avrupa yakasında kırmızı, Asya yakasında ise yeşil şamandıralarla işaretlendi.

 

Köprünün ayaklarının yapılacağı yere çakılacak kazıklar, platform ile Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkisine getirildi. Köprünün Asya yakasındaki ayağının bulunduğu alana demirlenen platformun üzerindeki dev kazıklar, denize çakılacak. Ardından da kuru havuzda hazırlanacak köprü ayaklarına ait betonlar, yüzdürülerek, çıkılan kazıkların üzerine monte edilecek.