SAĞLIK
Giriş Tarihi : 11-12-2017 14:59   Güncelleme : 11-12-2017 14:59

Aynı Seansta kornoer by pass ve şahdamarı operasyonu geçekleştirildi..

Yüksek oranda felç geçirme riski taşıyan hastaya aynı seansta koroner bypass ve karotis endarterektomi operasyonu planlandı.

Aynı Seansta kornoer by pass ve şahdamarı operasyonu geçekleştirildi..

Yüksek oranda felç geçirme riski taşıyan hastaya aynı seansta koroner bypass ve karotis endarterektomi operasyonu planlandı.nu konuda sağlık il müdürlüğünün açıklaması şöyle;

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanemize göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastanın yapılan kalp anjiyografisinde koroner bypasss operasyonu olmasını gerektiren ciddi koroner arter hastalığı bulunduğu tespit edildi. Operasyon öncesi yapılan tetkiklerde hastamızın sağ karotis (şahdamarı) arterinde %90 daralma tespit edildi. Yüksek oranda felç geçirme riski taşıması nedeni ile aynı seansta koroner bypass ve karotis endarterektomi operasyonu planlandı.

Op. Dr. Baran Şimşek ve Op. Dr. Süreyya Talay’dan oluşan ekip tarafından hastamıza aynı seansta koroner bypass ve karotis endarterektomi (şahdamarı temizlenmesi) operasyonu başarı ile gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Baran Şimşek; Koroner arter hastalığı ile birlikte vücudumuzun diğer atardamarlarında da eş zamanlı olarak ateroskleroza yani damar sertliği olarak tanımladığımız damar hastalığına bağlı olarak yaygın tutulum ortaya çıktığını belirtirken “ Ateroskleroza bağlı bu damar tutulumu şahdamarlarında olduğu takdirde beyinde felç, kalp damarlarında olduğu takdirde kalp krizi ile sonuçlanmaktadır. Koroner bypass operasyonu olması gereken hastaların %3-20’sinde eş zamanlı cerrahi müdahale gerektiren karotis arter (şahdamarı) hastalığı ile karşılaşmaktayız. Göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran bu hastamıza da aynı seansta koroner bypass ve karotis endarterektomi (şahdamarı temizlenmesi)operasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Operasyon sonrası yoğun bakım ve servis takibi süreçlerini de tamamlayarak hastamız Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinden sağlığına tekrar kavuşmanın mutluluğu ile taburcu olmuştur.”