Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 16-11-2017 22:56   Güncelleme : 16-11-2017 23:04

Devecilik Kültürü UNESCO Yolunda!..ilk adım Çanakkale'de atıldı...

UNESCO'nun Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras Değerlerine Bir Yenisini Eklemek Üzere Bugün İlk Adım Nihayet Çanakkale'de Atıldı

Devecilik Kültürü UNESCO Yolunda!..ilk adım Çanakkale'de atıldı...

UNESCO'nun Somut Olmayan Dünya Kültürel Miras Değerlerine Bir Yenisini Eklemek Üzere Bugün İlk Adım Nihayet Çanakkale'de Atıldı Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Doç. Dr. Vedat ÇALIŞKAN'nın bu konuda yaptığı açıklama şöyle;

Araştırma ve yayınlarımla uzun bir süredir kültürel miras bağlamına dikkat çekmeye uğraştığım "Anadolu Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri" nin bugüne değin ulusal envanter kaydı bulunmuyordu.

Bu konuda ilk adımın, Türkiye'de bu kültürün yaygın ve etkili olduğu 8 ilden birinden atılması gerekiyordu.Öğrendiğimize göre 2008 yılında İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bu konuda tespit dosyasını bakanlığa göndermiş.Fakat bu dosya üzerinde herhangi bir işlem yapılmamış. Yani Ulusal ve İl envanterine de bu miras değer kaydedilmemiş.

Bugün Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Bünyesinde Tespit Kurulu'nun çalışmaları sonuçlandırıldı. Bu kültürel mirasın değerin il ve ulusal kültür envanterine kaydı için hazırlamış olduğumuz dosya bakanlığa ulaştırılacak.

Bundan sonraki aşamayı bakanlık ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi'nin kararları belirleyecek. Geçtiğimiz hafta UNESCO'nun yönetim Kurulu'na seçilen Prof.Dr. Sayın Öcal OĞUZ ve UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkan Vekili Prof.Dr. Sayın Metin Ekici hocalarımızın konuya destekleri çok büyük önem taşıyor. Bugüne kadar Türkiye'nin miras değerleri için ellerinden geleni yapan kıymetli hocalarımız, bu kültürel mirasın da dünya ile paylaşılmasına muhakkak destek sağlayacaklardır.

Bu süreçte ayrıca İzmir ilinden yapılan 2008 tarihli başvurunun akibetinin takip edilmesi; Aydın, Muğla, Antalya, Balıkesir, Manisa ve Denizli illerinde de il ve ulusal envanter için Tespit Kurullarınca hazırlanacak dosyaların bakanlığa ulaştırması oldukça destekleyici olacaktır.

Bugün (16.11.2017) Çanakkale'de yapılan toplantıda emeği geçen kurul üyeleri: Prof.Dr. Zafer ÖNLER, Doç.Dr Alaattin CANBAY, Yrd. Doç.Dr. Aslı AKSOY, Sevim ATEŞ, Ömer GÖZÜKIZIL, Mümtaz FIRAT ve Senem ÖZCAN atılan bu önemli adım nedeniyle teşekkür bir borçtur.

Bu güzel haberin devecilik kültürü camiası içinde hızla yayılması, atılacak adımları hızlandıracağı gibi büyük bir moral de sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalın.

Doç.Dr.Vedat ÇALIŞKAN

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Fen-Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümü

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA