Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 12-11-2017 17:01   Güncelleme : 13-03-2018 17:48

Danıştay İçişleri Bakanlığının verdiği soruşturma iznini iptal etti.

İçişleri Bakanlığı’nın PKK Terör Örgütü mensupları ile benzer şekilde hareket etme suçlaması ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan hakkında verdiği soruşturma izni Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştay İçişleri Bakanlığının verdiği soruşturma iznini iptal etti.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; Sur Belediyesine Kayyum atanması ile ilgili verdiği bir röportajda kullandığı “Kayyumu tanımıyorum” ifadeler nedeniyle İçişleri Bakanlığınca soruşturma izni verilmişti. İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma iznine itiraz eden Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın itirazı Danıştayca kabul edilerek soruşturma izni kararı kaldırıldı.

SORUŞTURMAYA KONU OLAN AÇIKLAMALAR

Sur Belediyesine Kayyum atanması sonrasında AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın “Yeni Kardeşimiz Kayyum” ifadelerini basında yer almıştı. Bülent Turan’ın açıklamaları sonrasında Ülgür Gökhan, bir gazeteye yaptığı açıklamada; “Kayyum halkı temsil edemez, Sur halkı ile kardeşliğimiz ilelebet devam edecek. Biz kayyumla kardeş falan olamayız. Çanakkale Halkı Sur Halkı ile kardeştir. Bu kardeşlik kurulmuştur e ilelebet devam edecektir. Biz demokrasilerde kayyumların halkı temsil etmediğine inanırız. Kayyumlar demokrasilerde halkı temsil edemez. Halkı seçilmiş olan insanlar temsil eder. Eğer böyle bir sıkıntıları varsa; seçim yapar, kim seçilirse halkı o temsil eder. Ama bizim kardeşliğimiz, anlaşmamız, Çanakkale halkı ile Sur halkının kardeşliğidir. Dolayısıyla kayyum falan bizim muhatabımız değildir, kendileri muhatap alsınlar. Onlara da o yakışır. Bu durumun sık sık gündeme getirilmesi son derece yakışıksızdır. Bilgisizce yapılan yorum ve değerlendirmeler siyasi ortamı geliştirmez. Demokrasiden haberi olmayan insanlar demokrasi havarisi kesiliyor. Bir halkı kayyumun temsil edemeyeceğini bilmeyen, anlamayan insanlar Çanakkale halkı ile Sur halkının kardeşliğine laf ediyor. Kendi işlerine bakacaklar. Biz kardeşliğimizi sürdüreceğiz onlara rağmen” ifadelerini kullanmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ÜLGÜR GÖKHAN’A SORUŞTURMA İZNİ VERMİŞTİ

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yaptığı bu açıklamalar sonrasında harekete geçen İçişleri Bakanlığı, PKK Terör Örgütü mensupları ile benzer şekilde hareket etme suçlaması ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan hakkında soruşturma izni vermişti. İçişleri Bakanlığının vermiş olduğu soruşturma iznine itiraz eden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yaptığı itiraza bakan Danıştay Birinci Dairesi itirazı kabul ederek İçişleri Bakanlığının verdiği soruşturma iznini iptal etti.

DANIŞTAY “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ” DEDİ SORUŞTURMA İZNİNİ İPTAL ETTİ

Danıştay Birinci Dairesi aldığı itiraz kararının gerekçesinde; Çanakkale ile Sur Belediyelerinin 21.03.2012 tarihinden buyana kültürel ve sosyal işbirliği protokolü imzalandığına dikkat çekere; KHK ile Sur Belediyesine kayyum atandığı hatırlatıldı. Danıştay Birinci Dairesi; Ülgür Gökhan’ın “Kayyumları tanımıyorum” sözlerini ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi. Danıştay Birinci Dairesi verdiği gerekçeli kararda; Ülgür Gökhan’ın sözlerini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 26’ncı maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’uncu maddesinde teminat altına alınan ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı, bu nedenle hakkında soruşturma açılmasını gerektirecek nitelikte olmadığından İçişleri Bakanlığının verdiği soruşturma izninin kaldırılmasına oy birliği ile karar verdi.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA