YEREL
Giriş Tarihi : 17-10-2017 13:38   Güncelleme : 17-10-2017 13:38

Başbakan Yıldırım açıkladı; Esnafa yeni kredi düzenlemeleri yapılacak...

Başbakan Binali Yıldırım açıkladı.Esnafın kullandığı diğer kredilerde üst sınır 150 bin TL'ye çıkıyor. İşletme kredisinin üst sınırı 200 bin TL'ye çıkıyor. İş yerini almak isteyen esnaf 500 bin TL kredi alacak.

Başbakan Yıldırım açıkladı; Esnafa yeni kredi düzenlemeleri yapılacak...

Başbakan Binali Yıldırım, AKP’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
“Yüksek faiz sürekli olacak bir şey değil, önemli olan faizlerin makul seviyeye gelmesi ve esnafa faiz farkı desteğine ihtiyaç kalmaması, hedefimiz budur.” diyen Başabakan Yıldırım, “Faiz meselesi Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlarla orantılı değil ifadelerini kullandı.
“Büyüme yüzde 5’in üzerindeyken, yatırımlar artıyorken faizlerin yüksekte seyretmesinin ekonomik kurallarla izahı mümkün değil.” açıklamasında bulunan Yıldırım, ” Bu konu hükümetimizin birinci derecedeki öncelikli maddeleri arasında yerini aldı. Alacağımız tedbirlerle faizlerin kabul edilebilir düzeyde olmasını sağlayacağız. Böylece yatırımların ilave faiz desteği olmadan yapılması mümkün olacak” dedi.
ESNAFA YENİ KREDİ DÜZENLEMESİ

Esnaf ve sanatkârların kullanacağı işletme kredisi sınırının 150,000 TL’den 200,000 TL’ye çıkarılacağını söyleyen Başbakan Yıldırım, “Esnaf ve sanatkar işyeri ya da taşıt almak isterse uzun vadeli kredi kullanabilecek, faizi piyasadan düşük olacak” dedi.
Başbakan ayrıca, iş yerini almak isteyen esnafın 500 bin TL kredi alabileceğini sözlerine ekledi.
‘TELEFON ŞİRKETLERİ DÜŞÜRMEZSE BİZ ONLARI DÜŞÜRÜRÜZ’

“Cep telefonu görüşmesinde vergi yüzde 25. 7.5’e düşürüyoruz.” diyen Yıldrırm, “Ev telefonunda da görüşme yüzde 15. Bunu da yarıya düşürüyoruz. Telefon şirketleri düşürmezse biz de onları düşürürüz.” ifadelerini kullandı.