YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2017 23:48   Güncelleme : 12-06-2017 23:48

Depremin ardından uzmanlardan korkutan uyarı!..

İzmir'de merkez üssü Ege Denizi olan 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Peş peşe yaşanan artçı sarsıntılar ardından uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi

Depremin ardından uzmanlardan korkutan uyarı!..

Merkez üssü İzmir Körfezi açıklarında Ege Denizi'nde meydana gelen sarsıntı İzmir, İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ ve Bursa'da da hissedildi. AFAD ise, depremin büyüklüğünü 6.2 olarak duyurdu.

Jeofizik uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, depremin beklenen bir deprem olduğunu belirterek artçı depremlere karşı uyarırken, İTÜ Jeoloji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Namık Çağatay da depremin öncü deprem olmadığını belirtti.

YUNAN UZMANLAR EVLERİNİZE GİRMEYİN ÇAĞRISI

​Karaburun açıklarında ve Midilli adası yakınlarında meydana gelen deprem ardından Yunanistan deprem uzmanları vatandaşları evlerinizden çıkın diye uyardı. Depremin ardından Yunanistan deprem uzmanları televizyonlarda halka bu depremin ardından daha büyük bir deprem olabileceği uyarısında bulunarak evlerine girmeleri, geceyi dışarda geçirmelerini istedi.

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY TETİKLEME OLABİLİR

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Prof. Dr. Şükrü Erson bu depremin ardından peş peşe artçı depremler olabileceğini vurgulayarak, 'Bu deprem müstakil bir deprem olarak görülüyor. Bunun ardından peş peşe artçı depremler olabilir. Ancak çok nadir olarak böyle depremler başka depremleri de tetikleyebilir. Bunun örnekleri de var' dedi.

AHMET ERCAN BU NOKTADA DEPREM OLACAK DEMİŞTİ

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan bir ay önce Balıkesir depreminin ardından bu noktada bir stres birikmesi olduğunu vurgulayarak deprem olacağını belirtmişti. Ahmet Ercan bu noktada meydana gelen depremle stresin tamamen bitmediğini vurgulayarak 15 gün ila 30 günlük süre içinde 5.5 şiddetine kadar depremler olabileceğini söyledi. Ercan bu noktada biriken stresin 7.2'lik bir deprem yaratabileceğini, ancak 6.2'lik depremin ardından meydana gelecek artçı depremlerel stresin boşalacağını, fakat önümüzdeki yıllarda bu noktanın yine deprem üreteceğini açıkladı.

'DAHA DA BÜYÜME İHTİMALİ OLABİLİR'

Yard.Doç.Dr.  Gündoğdu, oluşum haritaları incelendiğinde oradaki yer sarsıntılarının düşey faylanmadan oluştuğunu geçen ay Manisa’nın Gölmarmara İlçesi’nde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından 4.9 ve 4.8 büyüklüğünde 2 deprem olduğunu hatırlatarak şöyle demişti:

“Bu depremler düşey hareketi işaret ediyor. Yani; o graben (toprağın ansızın çökmesiyle oluşan çukur) yapısında oluşan düşey hareketleri ifade eden bir deprem. Yöredeki kötü yapılar da hasar veriyor. Daha da büyüme ihtimali de olabilir. Ama 7´nin üzerinde bir deprem beklemiyoruz. Bu depremin anlamı; tek başına artçı şok değil yani. Hepsi farklı yerlerde oluşuyor. Yani bütün grabeni saran bir yapısı var bu depremlerin. Çanakkale depremlerine de benziyor aslında. Orada da depremler hala devam ediyor. Burada da 400´ü buldu depremlerin sayısı. Düşey bir hareketin oluşturduğu bir olay ve bu olayın sonucunda tabii halkı tedirgin ediyor. AFAD el koymuş çadırlar kurmuş insanların dışarıda kalmaları önlenmiş durumda. Evine güvenmeyenler evlerinin içerisine girmeyecekler kötü yapılarda oturanlar, çadırda, açıkta barınmanın yollarını bulmalı.
Edremit´ten; Ege´nin kuzeyindeki depremden sonra bu deprem Manisa´da oldu. Büyük Menderes, İzmir yakınlarında büyük bir deprem yoğunluğu, etkinliği yaşandı. Onun dışında aşağıda Ege kıyılarında Kuşadası´nda olan depremler var. Bu depremler şu anda Ege´nin tüm kıyılarını tarıyor. Burada Akdeniz´de Girit adası yakınlarında Rodos adası civarında oluşabilecek büyük depremler var.”

KANDİLLE RASATHANESİ MÜDÜR ALİ PINAR YAKIN FAYLARI TETİKLEYEBİLİR

Öte yandan, Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Dr. Ali Pınar, Ege Denizi’nde yaşanan 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan artçı sarsıntıların 5.3 büyüklüğüne kadar çıkabileceğini ifade etti. Pınar artçı depremlerin bir aya kadar devam edebileceğini belirtti. Ali Pınar 'Böyle depremlerin ardından yakın faylar etkilenir. O fayları tetikleyebilir. Vatandaşlar hasarlı binalara girmesin.' dedi. Ayvacık depremi ile bu depremin farklılıkları ve benzerlikleri var. İkisi de düşey deprem. Farklı noktaları da var. O da artçıların süresi.' dedi.

AHMET ERCAN; YAZLIKLARDA ÇADIRLARDA YATIN

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan halka yazlıklarında, yazlıkları olmayanların ise çadırlarda kalmasını tavsiye etti.
Afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise Türkiye’de depremlerin her an olabileceğini belirterek, afet yönetimi konusunda acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.
Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barı de depremin artçılarının bir yıl süreceğini söyleyerek, vatandaşların hasarlı binalara girmemesi gerektiğini ifade etti. Barış’a göre bu deprem civardaki fayları tetikleyebilir.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA