YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2017 17:58   Güncelleme : 09-06-2017 18:01

Asos'ta mühürlenen otel inşaatının projeye aykırı bölümleri yıkılacak

Asos'ta mühürlenen otel inşaatının projeye aykırı bölümleri yıkılacak

Asos'ta mühürlenen otel inşaatının projeye aykırı bölümleri yıkılacak

ÇANAKKALE'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Behramkale Köyü'nde (Assos), mimari dokuya uymadığı gerekçesiyle yapılan tepkiler üzerine mühürlenen, tanınmış mimarlardan 80 yaşındaki Turgut Alton'un yaptırdığı otel inşaatıyla ilgili Koruma Kurulu karar verdi. Kurul, aykırı uygulamaların ve ilave kısımların 30 gün içerisinde kaldırılmasına, aksi halde inşaat sahibi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun projeye, İl Özel İdaresi'nin ise inşaatına izin verdiği bodrum artı iki kattan oluşan betonarme otel inşaatı, antik kentin tarihi dokusuna zarar verdiği gerekçesiyle yöre halkının tepkisine neden oldu. Gösterilen tepkiler üzerine, Koruma Kurulu geçtiğimiz günlerde toplanarak, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, günümüzde Behramkale Köyü olarak anılan Assos için harekete geçti. Mimar Turgut Alton tarafından yapılan otel inşaatıyla ilgili kararlar alındı.
AYKIRILIKLAR RAPORDA BELİRTİLDİ
Tepkiler üzerine uzmanlar, Kentsel Arkeolojik SİT alanında kalan inşaatta inceleme yaparak bir rapor hazırladı. Mimari projenin; plan kesit ve görünüşlerinde, üst kat arka cephesinde ahşap koridor olarak görülen terasın betonarme olarak yapıldığı, üst kat arka cephesindeki ahşap koridorun taşıyıcı ayakları olan ahşap dikmelerin zemin katta tabi zemine monte edilmesi önerilmesine rağmen, betonarme olarak imal edilmiş olan terasın taşıyıcı ayaklarının oturması gereken bölümde de beton imalat yapıldığı ve zemin katın güney yönünde genişletildiği, bodrum kat arka tarafta tabi zemin olarak görülen alanın kazıldığı ve bodrum kata girişi sağlayan yeni bir kapı açıldığı, bodrum katta bulunmayan yeni bir mahal eklenerek, bodrum katın güney yönüne doğru genişletildiği ve bodrum katta merdiven bulunan alanda pencere yokken, yerinde pencere boşluğunun açıldığı rapora yazıldı.
30 GÜN SÜRE VERİLDİ
Prof. Dr. Coşkun Özgünel başkanlığında toplanan Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, uzmanların hazırladığı rapora istinaden, aykırılıkların giderilmesini istedi. Koruma Kurulu raporda belirtilen aykırı uygulamaların ve ilave kısımların 30 gün içerisinde kaldırılmasına, aksi halde aykırı uygulamalar ile ilgili olarak inşaat sahibi hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Restitüsyon ve restorasyon projesine göre, kot farkından kaynaklanan bir nedenle yapının projesine göre 2 metre 30 santim daha yüksek inşa edildiği, yapının bu haliyle Assos'un dokusunu ve Akropolis'in kuzeyindeki Hüdavendigar Caminin siluetini etkileyeceği için kalıpları çakılmış 2'nci katın ve balkonların iptalini istedi.
GELECEK KUŞAKLARA KÜLTÜREL MİRAS OLARAK AKTARILMALI
Koruma Kurulu, Assos'un korunmasına dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:
"UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan Behramkale Köyü ve Assos Ören Yeri ile ilgili olarak, aykırı ve izinsiz yapılması nedeniyle alan ve köy dokusu içerisinde kaldırılması istenen uygulamalara yönelik geçmişten bugüne Kurulumuzca alınmış olan tüm kararların ilgili idareler tarafından titizlikle takibinin yapılmasına ve kurul kararlarının yerine getirilmesi kanuni bir zorunluluk olduğundan kanuni gereklerin yerine getirilmesine, Behramkale Köyüne ilişkin yapım süreci devam eden koruma amaçlı imar planının ivedi şekilde tamamlanarak Kurulumuza iletilmesine, ülkemiz için çok önemli bir kültürel miras alanı olan söz konusu bölgenin korunarak gelecek kuşaklara kültürel miras nitelikleri yok olmadan aktarılması konusunda, başta Bakanlığımız ve Kurulun öncelikli sorumluluğu olduğu da göz önüne alınarak, gerekli tedbirlerin tüm paydaşlar tarafından birlikte alınmasının tarihi bir misyon olduğuna ve yasal süreçlerin tamamlanması gerektiğine karar verildi."

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA