YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2017 00:34   Güncelleme : 18-05-2017 00:34

Ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zam durduruldu..

ÇANAKKALE'de ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zam, Fiyat Artışları İtiraz Komisyonunca uygun bulunmayarak iptal edildi.

Ekmeğe yapılan 25 kuruşluk zam durduruldu..

ÇANAKKALE'de ekmeğe yapılan  25 kuruşluk zam, Fiyat Artışları İtiraz Komisyonunca uygun bulunmayarak iptal edildi.
Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu, Çanakkale Fırıncılar Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkâr Odası'nın talebi üzerine 24 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 250 gram ekmeğin fiyatını 1 TL'den 1.25 TL'ye çıkardı. Ancak, Mülki İdare Amiri, daha önceden ekmek zammıyla ilgili olarak Çanakkale Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam eden bir dava olması nedeniyle bu artışı uygun bulmayıp itiraz etti. Fiyat Artışları İtiraz Komisyonu'nda görüşülen 25 kuruşluk ekmek zammı 1'e karşı 2 oyla durduruldu.
Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Temsilcisinin oyuna rağmen, Çanakkale Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri fiyat artışının uygun olmadığına dair oy kullandı.
Komisyon Kararı, 15 Mayıs 2017 tarihinde Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine tebliğ edildi. Bu doğrultuda, fırıncılar 1.25 TL olan ekmeği yeniden 1 TL'den satmaya başladı.

Konu ile ilgili Çanakkale Valiliği Ticaret İl Müdürlüğünün yaptığı basın açıklaması şöyle; 

T.C  .

ÇANAKKALE VALİLİĞİ

Ticaret İl Müdürlüğü

Basın Açıklaması

Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulunun 31.03.2017 tarih ve 01 sayılı kararı ile belirlenen ve 24.04.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Çanakkale Fırıncılar Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkâr Odasının ücret tarifesine (250 gram ekmek 1,25 TL), daha önceki ekmek tarifesi ile ilgili Çanakkale Asliye Hukuk Mahkemesinde devam eden bir dava olması nedeniyle Mülki İdare Amiri tarafından uygun bulunmaması ve Çanakkale Kasaplar Fırıncılar Lokantacılar ve Gazinocular Odası ile anlaşmaya varılamaması nedeniyle 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun 62’nci maddesi gereğince itiraz edilmiştir.

Söz konusu ücret tarifesi (250 gram Ekmek, 1,25 TL), Fiyat artışları itiraz komisyonundan Vali Yardımcısının Başkanlığında, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Temsilcisi ve Ticaret ve Sanayi Odasının temsilcisinin bulunduğu komisyonda görüşülmüş olup; ekmek tarifesi ile ilgili olarak mahkemesi devam eden bir dava olması nedeniyle uygun bulunmamasına, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Temsilcisinin red oyuna karşılık (fiyat artışının uygun olduğuna dair), Çanakkale Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası temsilcisinin fiyat artışının uygun olmadığına dair oyu ile 2’ye karşı 1 oy ile fiyat artışının uygun olmadığına karar verilmiştir.

Komisyon Kararı 15.05.2017 tarihinde Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine tebliğ edilmiştir.

Bu itibarla, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunun 62’nci maddesinin 2.fıkrası ile Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmeliğin 6’ncı maddesinin 3.Fıkrası gereğince Mevcut Fiyat Tarifesi Yürürlükten kalkmıştır.

İlgili Mahkeme sonuçlanıncaya kadar önceden olduğu gibi 250 gram ekmek 1.00 TL’den satılması gerekmektedir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 54/4. Maddesine göre; Ticaret İl Müdürlüğü, belediyeler ve ilgili odalar bu kararın uygulanması ve izlenmesine ilişkin işleri yürütmekle görevlidirler.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.