UZAY
Giriş Tarihi : 29-05-2014 22:44   Güncelleme : 29-05-2014 22:44

Gelecek nesil ulaşım araçlarında iki büyük yenilik

Gelecek nesil ulaşım araçlarına her gün bir yenisi ekleniyor. İsveç Teknoloji Enstitüsü Profesörü Jean Philippe Thiran yüz tanıma sistemi olan bir aracın kamerasını deniyor.

Gelecek nesil ulaşım araçlarında iki büyük yenilik
Gelecek nesil ulaşım araçlarına her gün bir yenisi ekleniyor. İsveç Teknoloji Enstitüsü Profesörü Jean Philippe Thiran yüz tanıma sistemi olan bir aracın kamerasını deniyor.
 
Philippe Thiran çalışmalarını şu sözlerle özetledi:
 
“En basit anlatımla kameramız, ışık ayarımız ve gerçek zamanlı bir bilgisayar veri tanıma sistemimiz var. Aygıtın çalışması için ilk zorluk, ışık ayarlarının iyi yapılması, ışığın yüzü aydınlatıyor olması. Çünkü kızıl ötesi kameralar ışığa karşı hassastır. Işık problemi çözüldüğündeyse gece ya da gündüz sistem mükemmel şekilde çalışacaktır.”
 
Duygu detektörüne sahip yeni sürüm otomobiller artık yorgun ya da kızgın olduğumuzu hissederek bize daha güvenli bir sürüş için yardım edecekler. İlk olarak Peugeot ve Citroen otomobillerde denenen sistem, yüzdeki kilit ifadelerde uyarı veriyor, bazense radyodan sakinleştirici bir müzik açıyor.
 
İsveç Teknoloji Enstitüsü Profesörü Jean Philippe Thiran: “Araba sürücünün yorgun olduğunu tespit etmişse, enerjik bir müzik çalmaya başlıyor, tam tersi kızgınsa rahatlatıcı bir ritm kullanılıyor” dedi.
 
Peugeot Citroen gurubu Genel Müdürü Olivier Pajot, ise duygu detektörünün tam otomatik araçlarla manüel araçlar arasında bir köprü işlevi göreceğini belirtiyor:
 
“Bu tam otomatik akıllı araçlara giden önemli bir yol. Bu sistemin ardından kendi kendini kullanan ancak yine de sürücünün orada bulunmasına ihtiyacı olan bir araba modeli devreye giriyor.’‘
 
Fransa’da ilk elektrikli uçak gökyüzüne uzandı.
 
Bordeaux kentinde test uçuşu yapılan burundan kuyruğa 6 metre uzunluğunda olan Airbus, hem ekonomik hem de en çevreci uçuşu vaat ediyor.
 
Uçakta yanlarda 60’ar tane olmak üzere 120 akü hücresi bulunuyor. Her motor kanatlara gizlenen 60 aküyle çalışıyor. Elektrikle çalışan uçağın ilk uçuşu yalnızca 10 dakika sürdü ve azami 220 kilometre hıza ulaştı.
 
E-Fan ismi verilen elektrikli uçak şimdilik hibrit modeller kadar hızlı havalanamasa da gelecekte sıkça karşımıza çıkacak.
 
Copyright © 2014 euronews
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
23 Nisan 2018 Solo Türk Gösterisi
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
İYİ Parti ÇTSO ve Esnaf Odaları Ziyareti
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA