Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

ÇOMÜ Hastanesi'nde kalp hastası 72 yaşındaki Hastaya Bentall ameliyatı yapıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesine, göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği şikayetiyle başvuran 72 yaşındaki Şaban Ergider'e, Bentall ameliyatı yapıldı.

ÇOMÜ Hastanesi'nde kalp hastası 72 yaşındaki Hastaya Bentall ameliyatı yapıldı.
ÇOMÜ Hastanesi'nde kalp hastası 72 yaşındaki Hastaya Bentall ameliyatı yapıldı. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3309 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Çanakale'nin Ayvacık ilçesinde yaşayan evli ve 4 çocuk babası Şaban Ergider, Mayıs ayı başında ÇOMÜ Hastanesine göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği şikayetiyle başvurdu. Hasta Şaban Ergider'e yapılan tetkik ve tedavinin ardından Bentall ameliyatı yapılmasına karar verildi. Kalbin aort kapağında ciddi yetmezlik ve asendan aortunda ileri derecede genişleme olan hastaya, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Doç. Dr. Sedat Özcan ve  Öğretim Üyesi Dr. Sonay Oğuz tarafından Bentall ameliyatı gerçekleştirdi.

Ameliyat sonrası bir açıklama yapan Doç. Dr. Sedat Özcan, “Hastamız, bize göğüs ağrısı ve kalp yetmezliği şikayetleri ile başvurdu. Efor ile halsizlik, nefes darlığı hissettiğini gözlemledik. Yapılan tetkikler sonucunda, kalpten çıkan ana damarda damarın ileri derecede genişlediğini, normalde 2,5-3 santim olması gereken damarın 5,8 santime ulaştığını tespit ettik. Yine aort kapağında ciddi kaçak yani bizim tıp dilinde 4'üncü dereceye ulaşmış kaçak, kalpte büyümeye neden olduğu tespit edildi. Ameliyat riskli bir ameliyattı. Aort kapağının ana aort kapağının beyin çıkışlarına kadar tamamen değiştirilmesi olan Benthall ameliyatı, kalp cerrahisinin en zor ameliyatlarından birisidir. Zaten ameliyatı gerçekleştirirken aort damarının patlama üzere olduğunu gördük, ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik. Ameliyatın ertesi günü hastamız ayağa kalkabilir duruma geldi. Kalp fonksiyonları gayet iyi, kalp açısından bir sorun yok, hastamızın düzenli olarak kontrolleriyle hastanemizde takibi yapılıyor" dedi.

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır