Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkale’de Gözler Sular Altında

2018 Troya Yılı’yla birlikte Çanakkale, turizmde yeni bir ivme kazanıyor. Sadece toprağın altında ya da üstünde değil suyun altında da binlerce zenginlik barındıran Çanakkale bölgesinde gözler şimdi de sualtında!

Çanakkale’de Gözler Sular Altında
Çanakkale’de Gözler Sular Altında Taner Arçukoğlu
Bu içerik 608 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Çanakkale bölgesinde bulunan tarihi sualtı batıkları pek çok kesim tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Savaş sonrası dönemde söküme uğrayan ve kaçak dalışlarla yağmalandığı bilinen sualtı tarihi batıkları kente bir turizm hareketliliği de getiriyor.

Çanakkale’de Sualtı Kültür Mirası Turizm Yönetimi ve Alternatif Önerileri Çalıştayı

Çanakkale’de bulunan sualtı kültür mirası, turizm yönetimi ve alternatiflerinin belirlenmesi kapsamında; tarihi batık kalıntıların ve diğer kültür varlıklarımızın yerlerinin tespiti, envanter işlemlerinin yapılması, sualtı kültür mirasımıza ilişkin coğrafik bilgi sistemi veri tabanının oluşturulması, haritalara işlenmesi, denizciliğin somut verilerine ulaşılması, dönemi, dalışa yasak bölgelerde yeniden irdeleme çalışmalarının yapılması ve bununla birlikte dalış turizmi potansiyelinin mümkün olan en üst seviyede değerlendirilmesi hususlarına ilişkin Çanakkale Valiliği himayesinde 28 - 29 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek çalıştay başladı

Sualtı Zenginlikleri, Turizme Katma Değer Oluşturuyor!

2018 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, turizmin çeşitlendirilerek yerli ve yabancı misafirlere farklı destinasyonlar yaratarak bölgedeki kalış sürelerinin uzatılmasına ilişkin konuların değerlendirilmesi konularının görüşüleceği çalıştay, yerli ve yabancı konukların katılımıyla Çanakkale’de başaldı

2 gün sürecek çalıştayda, Çanakkale Boğazı ve Troya ilişkisi, 1. ve 2. Dünya Savaşları Batıkları, sualtı araştırmaları, Boğazın derinliklerinde tarihin kültürel izleri, kıyıların kültürel mirasları vb. konular değerlendirilerek ve tartışılacak.

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..