newjoy çanakkale deja vue çanakkale relax çanakkale
newjoy home Advert Advert
Advert

IŞİD'in 17 yaşındaki infazcısı İzmir'de Ağabeyi Çanakkale'de Yakalandı!..

İzmir’de yakalanan IŞID infazcısı 17 yaşında ki teröristin ağabeyinin de Ayvacık'ta IŞID üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi…

IŞİD'in 17 yaşındaki infazcısı İzmir'de Ağabeyi Çanakkale'de Yakalandı!..
IŞİD'in 17 yaşındaki infazcısı İzmir'de Ağabeyi Çanakkale'de Yakalandı!.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 6640 kez okundu.

İzmir'de IŞİD'e yönelik olarak 28 Ekim'den bu yana yapılan operasyonlarda toplam 23 kişi gözaltına alındı, 11'i tutuklandı, 5'i serbest bırakıldı. Diğer 7'sinin işlemleri devam ederken, tutuklananlar arasında, IŞİD saflarında 'Bixi' makineli tüfek kullanan, infazlarda görev yapan, yanında bomba patlayınca sağ elini bileğinden kaybeden, bacağından ağır yaralananan Suriye uyruklu 17 yaşındaki M.S. de yer aldı. M.S.'nin, iyileştikten sonra Avrupa'ya kaçmak için İzmir'e geldiği, burada gizlendiği Suriyelilere ait evde yakalandığı belirtildi

.M.S.'nin ağabeyi B.S.'nin de Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı tespit edildi.

İzmir'de Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri ekipleri, MİT'in de desteğiyle IŞİD'e yönelik çalışma yaptı. Araştırmalar sonrasında ilk operasyon 28 ve 29 Ekim'de yapıldı, 15 kişi gözaltına alındı. Ardından Suriye uyruklu M.S. yakalandı. Gözaltındaki 16 kişi sorgularından sonra adliyeye gönderildi. IŞİD üyelerinden 11'i tutuklandı, 5'i ise serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasında en dikkat çeken isim Suriye uyruklu M.S. oldu. M.S.'nin IŞİD saflarında birçok bölgede 'bixi' makineli tüfek kullandığı, infazlarda yer aldığı öğrenildi. Bir çatışma sırasında yanında bomba patlayınca yaralanan M.S.'nin, sağ elini bileğinden kaybettiği, bacağından da ağır şekilde yaralandığı anlaşıldı. M.S.'nin, iyileştikten sonra Avrupa'ya kaçmak için, yasa dışı yollardan Türkiye'ye giriş yapıp İzmir'e geldiği saptandı.

HER ŞEYİ İTİRAF ETTİ…

M.S. polisteki ifadesinde, Suriye’de çatışma bölgelerinde bulunarak bir dönem muhaliflerin arasında Esad’a karşı savaştığını, bu çatışmalarda yaralanarak sağ elinin bilekten koptuğunu, daha sonra da IŞID’a katıldığını itiraf etti. Örgütün bazı infazlarında görevlendirildiğini belirten M.S., IŞID’ın ‘Sana silah ve mühimmat verelim, Türkiye’ye giderek eylem yap’ diye kendisine yönlendirmede bulunduğunu iddia etti. Bunu kabul etmeyerek Türkiye’ye kaçtığını öne süren 17 yaşındaki infazcı M.S., emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği mahkemece ‘Silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan tutuklandı.

 AVRUPA'DA SALDIRI PLANI OLUP OLMADIĞI DA ARAŞTIRILACAK

Basmane semtinde Suriyelilerini yoğun olarak bulunduğu bölgelerdeki evlerde gizlenen M.S.'nin, yasadışı yollardan, Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gidebilmek için beklediği tespit edildi. Kaçmayı planladığı sırada yakalanan M.S.'nin Avrupa'ya geçmesi halinde burada bir saldırı planlayıp planlamadığına yönelik araştırmaların da sürdüğü öğrenildi.

DHA

 

çanakkale ışıd infaz
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tabancayla başına ateş ederek canına kıydı..
Tabancayla başına ateş ederek canına kıydı..
Hırsızlar duvarı delip kuyumcuyu soydu...
Hırsızlar duvarı delip kuyumcuyu soydu...