Advert

Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi'nde ilk kez uygulanan tedaviyle felç kalmaktan kurtuldu...

ÇANAKKALE Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi'nde ilk kez uygulanan tedavi yöntemi ile felç kalmaktan kurtuldu...

Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi'nde ilk kez uygulanan tedaviyle felç kalmaktan kurtuldu...
Devlet Hastanesi Nöroloji Servisi'nde ilk kez uygulanan tedaviyle felç kalmaktan kurtuldu... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 14308 kez okundu.
Advert Advert

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, felç geçiren hastalara umut ışığı olacak tedavi yöntemini Çanakkale Devlet Hastanesi'nde hayata geçirdi. Çanakkale Barbaros Mahallesi'nde yaşayan evli ve 8 çocuk annesi 73 yaşındaki Asiye Ekinci, 15 Haziran Perşembe günü saat 18.00 sıralarında evinde beyin damarının tıkanması sonucu sol kol ile sol bacakta uyuşma ve konuşmada pelteklik şikayeti ile Çanakkale Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne başvurdu. Acil Servis'te yapılan ilk müdahalenin ardından felç geçirdiği tespit edilen Asiye Ekinci, Nöroloji Servisi'nde tedavi altına alındı. Asiye Ekinci'ye sol kolundan damar yoluyla pıhtı çözücü tedavi yöntemi uygulandı. İki saat içinde hastaneye başvurarak tedavi altına alınan Asiye Ekinci, damar yoluyla uygulanan trombolitik tedavi yöntemi ile 10 gün sonra sol kolu ile bacağını oynatma başladı. Konuşması da düzelen Ekinci'nin 10 gün içinde yürüyüp hareket edebilmesi için fizik tedaviye başlanacağı belirtildi.

İLK 4 SAATE DİKKAT

Nöroloji Servisi'nde, felç geçiren Asiye Ekinci'yi ziyaret eden Çanakkale Devlet Hastanesi Baş Hekimi Dr. Yusuf İlker Çömez, felç vakalarında ilk 4 saatin önemli olduğunu belirterek, "Uzun süreli yatak tedavisi gerektiren bu hastalar için pıhtı çözücü tedavi, hastanede yatış sürelerini kısaltan bir tedavi yöntemidir. Çanakkale Devlet Hastanesi'nde bu tedavi yöntemi ilk kez uygulanıyor. Bundan sonra Çanakkale Devlet Hastanesi'nin yeni binasında 4 yataklı Acil Servis'te bir felç birimi oluşturacağız" dedi.

Hasta Asiye Ekinci'nin tedavi süreci hakkında bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Hamit Çelik ise, "Hastamız bize 10 gün önce sol kol, bacakta kuvvetsizlik ve peltek konuşma şikayetiyle geldi. Damardan hastaya gerekli tedaiyi uyguladık. Tedaviden bir saat sonra hastamızda düzelme başladı. İlk geldiğinde kolunu ve bacağını hiç oynatamazken, kolunu ve bacağını oynatmaya başladı. Konuşması anlaşılmaz bir biçimdeyken, bir saat sonra konuşması anlaşılabilir hale geldi. Burada önemli olan hastamızın 4 saat içinde bize gelmiş olması. Bundan sonra bu tür vakalarda ilk 4 saat içinde gelen hastalarımıza bu tedaviyi uygulamaya devam edeceğiz" dedi.

Asiye Ercan, Nöroloji Servisi ve yoğun bakımda kendisiyle ilgilenen doktor ve hemşireler ile hastane yönetimine teşekkür ett

DHA

çanakkale Nöroloji tedavi yöntem felç
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..