Advert

Çanakkale'de 15 olan taş ocağı sayısına 19 tane daha ekleniyor!...

15 tanesi yetmezmiş gibi, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi için 19 taş ocağı daha kurulacak, 100 milyon metreküp hafriyat çıkacak..

Çanakkale'de 15 olan taş ocağı sayısına 19 tane daha ekleniyor!...
Çanakkale'de 15 olan taş ocağı sayısına 19 tane daha ekleniyor!... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 11704 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Ne yasa ne yönetmelik dinleyen taş ocağı şirketleri yüzünden Çanakkale’de; tarih, kültür, tarım ve orman yok olmak üzere. Bölgede bulunan 15 taş ocağı, hem çevreye hem de içinde çalışan işçilerin sağlığına oldukça zarar veriyor.

Köylüler ve çevreciler, taş ocaklarını işleten firmaların faaliyetleri sırasında, yükümlülüklerini yerine getirmedikleri ve kanunsuz uygulamalarda bulunduklarını, şikayetlerinin sonuçsuz kaldığını savunuyor.

SINIR TANIMIYORLAR

‘Troya Tarihi Ulusal Milli Parkı’ sınırında bulunan ve 96 kuş türünü barındıran Skamander Vadisinde (Araplar Boğazı) taşocaklarının neden olduğu giderek artan kirlilik, tarihi çevresel dokuyu tehdit ediyor. Skamander Vadisi, içinde, vadi yamaçları ile vadi sırtlarında sayıları 5’e ulaşan taşocağının çevreye yaydığı gürültü, titreşim ve yarattığı su kirliliği nedeniyle, Araplar Boğazı mevkiinde yaşayan 96 kuş türü ve Troya Milli Parkı ile sınırlarında yaşayan toplam 192 kuş türünün yaşam alanlarını tehdit ettiği belirtiliyor.

KANUNA GÖRE YASAK

Türkiye’nin taraf olduğu ‘Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Sözleşmesi’ ve ‘Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’ gereği, 1996"da ulusal park olarak ilan edilen ‘Troia Tarihi Ulusal Parkı’ 1998’de de UNESCO tarafından "Dünya Kültür Mirası" olarak kabul edilip, listeye alınmıştı. Araplar Boğazı da hem arkeolojik hem de araştırma tarihi açısından bu doğal çevreyi bütünleyici özelliklere sahip. Troia bağlantılı arkeolojik yerleşim sistemi yasalarla koruma altında ancak denetleme yok.

SON 5 YILDA ARTTI

Ancak hukuku hiçe sayan firmalar, son 5 yılda su kaynaklarına 500 metre, kıyıların ise dibine sayısız ocak açtı. Ormanlık alan hızla azalırken, bölgenin gelir kaynaklarından olan tarım büyük oranda zarar gördü. Domates başta olmak üzere, patlıcan, biber, zeytin, elma da üretim düşüşleri yaşandı. Özellikle son 3 yılda Çanakkale’nin marka ürünlerinden biri olan domates de büyük verim düşüşleri yaşandı. Üreticiler, domates güvesi olarak bilinen ‘tuta absoluta’ zararlısının bu yıllar içinde artış gösterdiğine dikkat çekiyorlar. Ürün kayıplarının yüzde 50’lileri aştığını vurguluyorlar.

RANT UĞRUNA KATLİAM!

Üreticiler “Ocaklardan gelen tozdan nefes alamıyoruz. Meyve ve sebze bahçelerimiz yok oluyor. Domates güvesi son 3 yıldan çok arttı. Bu zararlı ile yaptığımız mücadeleye harcadığımız para, üründen aldığımız para bile karşılamadı. Üreticinin büyük bir bölümü kooperatif ve bankalara arazılarini ipotek etmek zorunda kaldı. Birileri para kazanacak diye hem ürünümüzü kaybediyoruz, hem de para veriyoruz. Ama rant için katliama göz yumuluyor” diye konuştu.

 

Aydınlık

çanakkale taş ocağı
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi