Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos'un ortasına Otel...

Çanakkale’nin arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos’ta (Behramkale) yapılan otel tepki topluyor.

Arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos'un ortasına Otel...
Arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos'un ortasına Otel... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 4864 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Ahmet Ertan / Çanakkale

Çanakkale’nin arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos’ta (Behramkale) yapılan otel tepki topluyor. Koruma ilkelerine, civardaki yapılaşma kimliğine ve kentsel mirasa aykırı olarak inşa edildiği ifade edilen otel projesinin durdurulması isteniyor. Binlerce yıllık tarihiyle Çanakkale’nin ve tüm Türkiye’nin gözbebeği Assos’ta inşa edilen bodrum katı dahil üç katlı otel tepkilere sebep oluyor. Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla inşaatına geçen yıl başlanan projeye ait herhangi bir imar planı bulunmadığı iddia ediliyor.

HALK ARKEOLOJİK ALANDA OTEL İSTEMİYOR

Koruma amaçlı nazım imar planının olmadığı bölgelerdeki geçiş dönemi yapılaşma koşullarına göre boş parsellerde yeni yapı yapılması yasak Ayrıca bu bölgelerde, kültür varlığı olarak tescil edilmiş yapı ve yapı kalıntılarının rölöve, restitüsyon ve tamamlanması dışında yeni yapı yapılmasına da olanak yok.İl Özel İdaresi’nden ruhsatı bulunduğu öğrenilen projeye ve bölgenin arkeolojik kalıntılara sahip olması nedeniyle buradaki kazının müze müdürlüğü denetiminde yapılıp yapılmadığı konusuna dair bölge halkına ise herhangi bir bilgi verilmediği belirtiliyor.

YÖRE HALKI İTİRAZ DİLEKÇELERİ YOLLADI

Yöre halkı birer itiraz dilekçesi hazırlayarak İl Özel İdaresi’ne yolladı. Dilekçede, otele ilişkin yapı koruma ilkelerine açık aykırılıklar içerdiği, Behramkale köyü yapı ölçeğiyla uyumsuz olduğu, Behramkale köyünün topografik yapısını bozacak şekilde inşa edildiği dile getirildi ve onaylanan projenin devam etmekte olan inşaata uygun olup olmadığının bildirilmesi ve onaylanan projenin tekrar gözden geçirilmesi talep edildi.Ayrıca konuya ilişkin change.org sitesi üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı.

 

Aydınlık

çanakkale asos behramkale antik kent
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..