Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Metin AKGÜN,den Beraat Kandili Mesajı

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Metin AKGÜN,den Beraat Kandili Mesajı
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Metin AKGÜN,den Beraat Kandili Mesajı Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1434 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Cenab-ı Hakk sonsuz lütfunun eseri olarak bizim için bazı mübarek gün ve geceler takdir buyurmuştur. Bu mübarek gün ve gecelerde yapılan dua ve ibadetler, birçok günahımızın bağışlanmasına vesile teşkil etmektedir. İşte Şaban ayının "Beraat Gecesi" adını verdiğimiz onbeşinci gecesi de, bu mübarek gecelerden biridir.

Beraat: Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak bağışlanmak demektir. Şu halde Beraat gecesi müminler için günahlardan kurtulma; yani Allah'ın affına uğrama zamanıdır. Dolayısıyla her Müslüman bu geceyi, Allah'ın rızasını kazanmak, ahiret hayatım elde etmek için bir fırsat bilmeli ve çok iyi değerlendirmelidir. Nitekim Hz. Peygamber, bu gece ile ilgili olarak, Şaban'ın onbeşinci gecesinin ibadetle gündüzünün de oruçla geçirilmesini, çünkü o gece Allah'ın rahmetinin bütün semayı kaplayacağını, tövbe edenleri bağışlayacağını, rızık isteyenlere rızık vereceğini, hastalara şifa bahşedeceğini beyan etmiştir. (et-Terğîb ve't Terhîb, c.II, s.473)

Cenab-ı Hakk, bu mübarek gecede ilahî rahmet çeşmelerini bol bol akıtıp tevbe, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Yüce Rabbimiz biz kullarını da bu sonsuz ikramlara davet etmektedir. Buna göre bahtiyar kul, bir an evvel Rabbinin davetine uyan ve bu geceyi en iyi şekilde değerlendiren kuldur…

Aziz gönül dostları,

İslam dini sevgi, kardeşlik, şefkat ve merhamet dinidir. Hz. Peygamber (s.a.v.) çeşitli hadis-i şeriflerinde Cenab-ı Hakkın bu mübarek gecede kullarına rahmet nazarı ile baktığını, bağışlanmak isteyenleri bağışladığını ve ilahi rahmetten istifade etmek isteyenlerin bundan yararlandığını haber vermektedir. Ancak Allah'a ortak koşan, Müslümanı kıskanıp ona kin besleyen, münafık olan, akrabalık bağlarını gözetmeyen, büyüklük taslayan, ana-babasına karşı gelen ve içki içmeye devam eden kimseler, bu gecenin o engin rahmetinin dışında bırakılmışlardır. (Et-Terğîb ve't Terhîb, c.II, s. 471 )

Böyle feyizli ve bereketli gecelerde bir taraftan Yüce Rabbimize dua edip affımızı istemeli, diğer taraftan da anne ve babamızın hayır dualarını almaya, akraba, komşu ve arkadaşlarımızın gönüllerini kazanmaya ve aramızdaki insanî ilişkileri daha da güçlendirmeye çalışmalıyız.

Ayrıca, aramızda dargınlık bulunan kardeşlerimizle, bu mübarek gecenin aydınlığında barışalım, düşünce ve meşrep farklılığı gözetmeden onlarla kucaklaşalım ve kırılan gönülleri onarmaya gayret edelim.

Hiç şüphe yok ki bu gayretler, Allah’ın rızasına ermemize vesile olacağı gibi, birlik ve beraberliğin pekişmesine de önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekerken, şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği yönetim kurulu adına “Berat Kandili”nizi tebrik eder, sağlıkla daha nice güzel günlere erişmemizi, Yüce Allah’tan (c.c.)  niyaz ederim.                                  

                                                                                            Metin AKGÜN

                                                                                           Maarif Müfettişi

                                                Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

çanakkale mesaj beraat kandili
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..