Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Ulusal Peynir Çalıştayı Çanakkale'de başladı

Çanakkale'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ticaret Borsası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen "Ulusal Peynir Çalıştayı" başladı.

Ulusal Peynir Çalıştayı Çanakkale'de başladı
Ulusal Peynir Çalıştayı Çanakkale'de başladı Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3811 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Çanakkale'de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ticaret Borsası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından düzenlenen "Ulusal Peynir Çalıştayı" başladı. 4-6 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek programın açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptı.
Ulusal Peynir Çalıştayı Kolin Hotel'de düzenlenen açılış programıyla başladı. Burada konuşan Bakan Faruk Çelik, "Süt ve süt ürünleri, tarımın en önemli alt sektörlerinden biri. Her şeyin modası geçiyor, çağlar bile değişiyor. Birçok çağ geride kaldı işte bilgi çağındayız, teknoloji çağındayız ama ne değişirse değişsin tarımın güncelliği tarımın varlığı sofralarımızın önemi hiçbir zaman değişmiyor. Dolayısıyla birçok şeyin değişmesi demek her şeyin değişmesi anlamına gelmiyor. Tarım önemini dünden ilk insandan beri, bugünde korumaya devam ediyor. İşte bu sektörün önemli alt bileşenlerinden olan süt ve süt ürünleri açısından durumumuz nedir diye baktığımızda, 19 milyon ton süt üretimi gerçekleşiyor Türkiye'de. Bunun yarısı, yaklaşık 9 milyon tonu sanayide işleniyor ve 5 milyon ton sütten de 660 bin ton peynir elde ediyoruz. 46 bin ton peynir ihracatı gerçekleştiriyoruz, 10 bin ton da peynir ithalatı gerçekleştiriyoruz. İhracatımızda 150 milyon dolarlık bir değer elde ediyoruz, bütçeye bir katkı sağlıyoruz, ihracatımıza bir katkı sağlıyoruz. Bu potansiyelin daha çok ihracat, daha çok pazarlarda yer almayı gerektirdiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Peynir özeline baktığımız zaman Türkiye'de 190'nın üzerinde peynir çeşidimiz var, lakin dış piyasalarda bu çeşitlerimizin yeteri kadar karşılık bulup bulmadığını sorguladığımızda, 190'nın üzerinde çeşidi bulunan bir ülkenin peynirlerinin, ürünlerinin dünya piyasalarında yeteri kadar yer bulmadığını da tespit etmiş bulunuyorum. O halde yapmamız gerekenler var" dedi.
Bu konuda markalaşmanın önemli olduğunu söyleyen Bakan Çelik, "İşte diyoruz ki coğrafi işaretleme önemli. Baktığımız zaman sayabileceğimiz bir elin parmakları kadar, peynir ürününün coğrafi işaretleme bünyesinde olduğunu görüyoruz. Diğerleri, 190'nın üzerindekiler nerede, onlar maalesef istediğimiz ölçekte, gündemde yerlerini alamamaktadırlar. Geleceğe dönük kararları birlikte almamız gerekiyor ve cesaretle almamız gerekiyor. Eğer doğru kararları zamanında almaz isek dünya pazarlarında yer bulmakta zorlanırız, o pazarlarda yerimiz git gide daralır. Tarıma geçimlik tarım olarak bakamayız. O dönemler çok geride kaldı. Atadan babadan kalma bir anlayışla, yaklaşımla ben tarımda var olacağım, peynir üretimi gerçekleştireceğim, süt üretimini gerçekleştireceğim ve bitkisel üretimde adım atacağım bu mümkün değil. O dönemler bitti" diye konuştu.
Dünya pazarında yer alabilmek için iş forumları başlatıldığını söyleyen Bakan Çelik, "Peynirimiz, sütümüz, süt tozumu, bitkisel üretimimiz, ürünlerimiz, meyvelerimiz, sebzelerimiz dünya pazarlarında nasıl yer alacak. Yer alabilmesi için Tarım Bakanlığı olarak iş forumları başlattık. 6 ülke ile iş forumu yaptık. Bu iş forumlarının sonuncusunu Afrika kıtası ile yaptık. Gördük ki çok büyük imkanlar var. 54 ülke Afrika kıtasında gerek üretim açısından, gerekse bizim ürettiklerimizin tüketimi açısından, pazarı açısından son derece büyük imkanlar var. Elimizi çok tutabilirsek, yani tarımda gerçekten çok çok geride ve bizim deneyimlerimize çok ihtiyaç duyan Afrika ülkelerine eğer bizim iş dünyamız el atabilse hem üretimde, hem pazara mal sürme konusunda her çeşit malımızı sürme konusunda son derece büyük imkanların olduğunu bizzat 2 günlük o çalıştayımızda görmüş bulunuyoruz" dedi.
Sağlıklı, güvenilir gıdaya erişimin önemli olduğunu da söyleyen Bakan Çelik, "Bu konuda sektörle ilgili önemli kararlar alıyoruz. Biliyorsunuz geçmiş dönemlerde 2015'te peynir üretim tebliği yayınladık. Geçtiğimiz ayda da çiğ sütün marketlerde nasıl satılabileceği ile ilgili bir tebliği yayınladık. Gıda konusu gelince herkes işin profesörü kesiliyor, herkes konuşuyor, elinde kalemi olan herkes yazıyor. Maşallah ne kadar biliyorlar. Üreticinin ne çektiğini, ne tür zahmetlerle bu ürünü piyasaya sürdüğünü. Hangi alın terini akıtarak, hangi maddi imkanları heba ederek, harcayarak, piyasaya bu ürünü getirdiğini, sofralara getirdiğini dikkate almadan çalakalem o yenir, bu yenmez ifadeleriyle maalesef sektöre çok büyük darbe vurduklarının ya farkındalar, veya başka amaçları var. Başka enstrümanlar elde ederek, başka imkanlar elde ederek kendi geleceklerini kurtarmaya dönük ama sektörü baltalamaya dönük adımlar atıldığını ibretle izliyoruz. Çiğ sütün nasıl satılacağı ile ilgili ya tebliğ belirliyoruz. Diyoruz ki bu çiğ süt sağlıklı olması gerekiyor, hastalıklı olmaması gerekiyor. Başka 4 derecenin altında bir ısıyla muhafaza edilerek son tüketiciye ulaşması gerekiyor diyoruz. Tüketici de güven içerisinde bu çiğ sütü tüketmeli, alıp gidip evinde yoğurt yapmalı veya peynir yapmalı. Amaç ne, süt tüketimini talep çerçevesinde arttırmak. Ne kadar çok süt üretirseniz, tüketirseniz, ne kadar peynire dönüştürürseniz, ne kadar çok pazar bulursanız o derece hayvancılığınız gelişecek. Bu tebliğ ile olmadık değerlendirmeler yaptılar. Referandum sürecini de bu işin içine katanlar oldu. Maalesef sağlıklı bir gıdaya erişim noktasında atılması gereken adımları bile hazmedemeyen veya anlamayan zavallılar bu konularla ilgili gelişi güzel değerlendirmeler yaptılar, yapmaya devam ediyorlar" diye konuştu.
Çalıştaya Bakan Faruk Çelik'in yanı sıra Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen ve üreticiler katıldı. Buradaki toplantının ardından Bakan Çelik, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'yı makamında ziyaret etti. Stantları gezerken peynirlerin tadına bakarak üreticilerle görüşen Bakan Çelik, Vali Orhan Tavlı ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a elleriyle Ezine peyniri yedirdi. Bakan Çelik, daha sonra Ezine ilçesine geçti.

çanakkale peynir çalıştay
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır