Advert

Çanakkale'li Özel harekat polisi organlarıyla 7 kişiye yeniden hayat verdi

Samsun'da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanarak tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen özel harekat polisinin organları, 7 kişiye yeniden hayat verdi.

Çanakkale'li Özel harekat polisi organlarıyla 7 kişiye yeniden hayat verdi
Çanakkale'li Özel harekat polisi organlarıyla 7 kişiye yeniden hayat verdi Taner Arçukoğlu
Bu içerik 9825 kez okundu.
Advert Advert

Samsun'da tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen özel harekat polisi Emre Bağcı'nın ailesi organlarını bağışladı. Bağcı'nın organları kalp, karaciğer, akciğer, böbrek ve kornea nakli bekleyen 7 kişiye yeniden hayat verdi.

Özel harekat polisi Emre Bağcı, 25 Nisan'da Samsun'un Atakum ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanmış ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. Bağcı'nın dün beyin ölümü gerçekleşti.

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörlüğü ekibinin görüştüğü Bağcı'nın babası Ahmet Bağcı ve annesi Gülsefa Bağcı organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine zamana karşı bir yarış başladı.

Organ nakli olacak hastaların belirlenmesinin ardından organ çıkarım ameliyatına katılmak üzere cerrah ekipleri Samsun'a geldi. OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sabaha karşı başlayan ameliyatla Bağcı'nın kalbi, akciğeri, iki böbreği, karaciğeri, korneaları alındı.

Çarşamba Havalimanı'na gelen Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçakla, kalp ve akciğer İstanbul'a karaciğer ise Bursa'ya gönderildi. İki böbrek ve iki korneanın ise aynı hastanede hastalara nakledileceği belirtildi.

Öte yandan özel harekat polisi Emre Bağcı'nın yaşarken organ bağışında bulunmaya karar verdiği ve organ bağışı gönüllüsü olduğu ortaya çıktı. Ailesinin organlarını bağışlama kararı almasında Bağcı'nın üzerinden çıkan organ bağışı kartının etkili olduğu ifade edildi.

Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörü Dr. Mehmet Kazak, şunları söyledi: "Elim bir trafik kazası sonucu OMÜ Yoğun bakım Servisi'nde tedavi gören Emre kardeşimizin tüm müdahaleye rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Vatanımızın her karışında canlarıyla çalışan özel harekat polisimiz Emre kardeşimiz maalesef hakkın rahmetine kavuştu. ailesi, anne ve babası büyük bir onurlu ve hayırlı bir iş yaparak organlarını bağışlama kararı aldılar. Bunun üzerine Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon merkezi ile ulusal Koordinasyon Merkezi birlikte zamanla yarışan bir sürece girdi. Bakanlığımızın ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iki ayrı uçağı Samsun'a geldi. 4 ayrı hastaneden 4 ayrı ekip organların çıkarımını gerçekleştirdi. Bu sürecin sonunda alınan organlar organ ve doku bekleyen hastalarımız için gönderilerek onlara yeni bir hayat yeni bir umut oldular inşallah. Tekrar anne ve babaya, tüm aileye, emniyet camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Toplamda 7 kişiye yeni bir yaşam şansı vermiş oldular. Bu insanlarımızın bir kısmı acil bekleme sırasındaydılar. bu şu demek çok kısa bir süre içinde ölebileceklerdi o kardeşlerimiz."

OMÜ Organ Nakil Koordinatörü hemşire Birgül Tan ise, "Kendisi yaşarken organ bağışı gönüllüsü olduğu için ailesinin kararını kolaylaştıran bir süreç oldu. çünkü yaşarken tüm organlarını bağışlamış. üzerinde bağış kartı vardı. Tabi bu anlamda aile karar verme açısından bunu vasiyet gibi kabul ediyor. Aile onun vasiyetidir deyip tüm organlarının bağışlanmasına karar verdi" diye konuştu.

çanakkale özel harekat polisi organ bağışı
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..