Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki hastadan alınan böbrekle hayata tutundu..

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde böbrek nakli olan 35 yaşındaki Reşat Ükünç, sağlığına kavuştu.

Beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki hastadan alınan böbrekle hayata tutundu..
Beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki hastadan alınan böbrekle hayata tutundu.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 7727 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

 ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde böbrek nakli olan 35 yaşındaki Reşat Ükünç, sağlığına kavuştu. Ükünç, ameliyattan sonraki ilk olarak kana kana su içtiğini söyledi.
Bayramiç İlçesi'nde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Reşat Ükünç, bir yıl önce böbrek yetmezliğine yakalandı, çözümün organ naklinde olduğu anlaşıldı. ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinde organ nakil listesine yazılan, son üç aydır diyalize giren Reşat Ükünç'e geçen 27 Nisan'da organ bulunduğu müjdesi verildi. ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi organ nakil ekibi, hastaneye yatan Ükünç'e, beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki Faik Çolak'tan alınan bir böbreği nakletti.
ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cabir Alan, "Sağlık Bakanlığı'ndan bildirilen veriler doğrultusunda 5 hastamızı çağırdık. Doku tiplemesi yapıldıktan sonra en uygun hasta olarak Reşat Ükünç saptandı. Üç saat süren bir operasyonla nakil yapıldı. Ameliyatının 4'üncü günündeyiz, idrar çıkışı 2 litrenin üzerinde. Her şey yolunda gidiyor" dedi.
Merkezin 2015 yılında açıldığını belirten Alan, bu güne kadar toplam 20 nakil gerçekleştirildiğini söyledi. Alan, nakil bekleyen hasta sayısının da şuanda 80 olduğunu kaydetti.
"SU İÇMEK GİBİ TATLI GÜZEL BİR ŞEY YOK"
Organ nakliyle eski sağlığına kavuşan Reşat Ükünç, bütün doktorlarına teşekkür edip, "Dışarıdaki görmüş olduğunuz güneşi içime tekrar doğdurdular. Bunun ötesini anlatamam. Ancak yaşamak gerekiyor. Çok iyi bir duygu. Su içmek gibi tatlı güzel bir şey yok" dedi. Ükünç, ameliyattan sonraki ilk olarak kana kana su içtiğini de söyledi.

DHA

çomü böbrek nakli hasta
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır